شما با هوش مصنوعی در میان پردرآمدترین مشاغل دنیا کار می کنید

خرید بلیط هواپیما از سافامارکت

هر روز که می گذرد، ردپای هوش مصنوعی در زندگی روزمره بیشتر به چشم می خورد و مشاغل در زمینه هوش مصنوعی بیشتر و بیشتر در بازار کسب و کار باز می شود.

اگر از طرفداران فیلم های علمی تخیلی هستید، باید با تصویر ترسناک آینده ای که در آن دنیا توسط روبات ها اداره می شود، آشنا باشید. اما آیا واقعاً آینده جهان تا این حد تیره و تار است؟

واقعیت این است که راه رسیدن به هوش مصنوعی از آزمایشگاه‌های دانشگاه‌ها و مؤسسات علمی بزرگ گرفته تا زندگی روزمره، این بسیار پیچیده است و سال‌ها طول کشید تا جلوه‌هایی از هوش مصنوعی را در زندگی عادی مشاهده کنیم. با این حال، بسیاری از ظرفیت های هوش مصنوعی در زندگی روزمره هنوز منتشر نشده است.

نقل قول معروف از اندرو آنجی، یکی از موفق ترین متخصصان در یادگیری ماشین و هوش مصنوعی، احتمالا شنیده اید: “من منطقه ای را نمی شناسم که در آن از فناوری هوش مصنوعی نتوان استفاده کرد.”
بنابراین دیر یا زود هوش مصنوعی راه را برای عرصه های مختلف زندگی هموار می کند و مشاغل هوش مصنوعی افزایش می یابد.

شما با هوش مصنوعی در میان پردرآمدترین مشاغل دنیا کار می کنید

هوش مصنوعی و نیروی کار ذخیره ارتش

ارتش ذخیره کارگری مفهومی است که بیشترین ارتباط را با نام کارل مارکس جامعه شناس آلمانی دارد. به گفته مارکس، با افزایش جمعیت و صنعتی شدن بازار کار، نیروی کار زیادی خواهیم داشت که همیشه بیکار است. این نیروی کار با دستمزد بسیار پایین آماده جایگزینی نیروی کار استخدامی می باشد.

نگرانی مارکس در مورد تغییراتی بود که انقلاب صنعتی در محل کار ایجاد کرده بود. جالب است بدانید که انقلاب هوش مصنوعی نگرانی های مشابه و البته شدیدتری را در مورد آینده تجارت ایجاد کرده است.

به گفته برخی کارشناسان فناوری، در صورت ورود هوش مصنوعی به بازار کار، بسیاری از مشاغل به صورت خودکار ایجاد می شود و این امر باعث می شود که نیروی کار شاغل در بخش های مختلف شغل خود را از دست بدهند و با افزایش بی سابقه بیکاری مواجه شویم. به عنوان مثال، طبق پیش بینی Faethm AI بیش از 1.4 میلیون شغل در بریتانیا تنها در سال جاری می توانند خودکار شوند.

  اپل پردازنده 20 هسته ای M1 Ultra را معرفی کرده است

شما با هوش مصنوعی در میان پردرآمدترین مشاغل دنیا کار می کنید

اما شاید این تمام ماجرای ورود هوش مصنوعی به بازار کار و رشد مشاغل هوش مصنوعی نباشد. مهم ترین نکته ای که در این دیدگاه نادیده گرفته می شود، مشاغل جدیدی است که با ورود هوش مصنوعی به بازار کار ایجاد می شود. در واقع می‌توان گفت فناوری‌های مبتنی بر هوش مصنوعی جایگزین نیروی کار نمی‌شوند، بلکه هوش مصنوعی و نیروی انسانی در تعامل باید بهره‌وری را افزایش دهند. در این صورت نیروی کار فعلی بیکار نخواهند بود و با بازآموزی و مهارت آموزی می توانند به کار خود ادامه دهند.

جالب‌تر اینکه نگاه بدبینانه به آینده هوش مصنوعی این واقعیت را نادیده می‌گیرد که برخی از مشاغلی که با ظهور هوش مصنوعی به وجود آمده‌اند از پردرآمدترین مشاغل جهان هستند. خوب است این واقعیت را به خاطر بیاوریم که هوش مصنوعی هنوز در مراحل ابتدایی است و با گسترش نفوذ آن، بسیاری از مشاغل پرسود جدید ظهور خواهند کرد. به عنوان مثال، در اینجا پنج شغل مرتبط با هوش مصنوعی وجود دارد که در سال های اخیر پرسود و تقاضای زیادی داشته اند.

ارائه 5 شغل در زمینه هوش مصنوعی

مهندس داده

مهندسی داده یکی از مهم ترین و سودآورترین شاخه های هوش مصنوعی است. طراحان داده در جمع آوری، تجزیه و تحلیل و تفسیر داده های بزرگ نقش دارند. آنها در تجزیه و تحلیل خود از یادگیری ماشینی و تحلیل پیش بینی کننده استفاده می کنند.

آنها همچنین در حال توسعه الگوریتم هایی هستند که می توانند داده ها را جمع آوری و پاک کنند. مهندس داده اکوسیستم هایی را برای سیستم های تجاری فراهم می کند تا بتوانند به طور موثر با یکدیگر تعامل داشته باشند.

مهمترین وظیفه یک مهندس داده مدیریت کارآمدتر کلان داده های یک سازمان یا شرکت است. مهندس داده باید اطلاعات خوبی در مورد داده ها و نحوه پردازش آنها داشته باشد.

  باندل PlayStation 5 Gran Turismo 7 در ژاپن عرضه خواهد شد

مهندسی داده و داده کاوی را می توان یکی از مهم ترین حرفه های هوش مصنوعی دانست. طبق آمار کسب و کار در ایالات متحده، حقوق سالانه یک مهندس داده دیجیتال بین 110 تا 160 هزار دلار است. حقوق مهندسان داده بر اساس سطح تجربه، تحصیلات و توانایی فنی آنها تعیین می شود.

شما با هوش مصنوعی در میان پردرآمدترین مشاغل دنیا کار می کنید

مهندس یادگیری ماشین

مهندسان یادگیری ماشین با ساختن و مدیریت نرم افزار خود کار می کنند. نیاز شرکت های فناوری به مهندسان یادگیری ماشین سال به سال در حال افزایش است. این مهندسان در زمینه های مختلف فعالیت می کنند. یادگیری ماشینی یکی از جذاب ترین بخش های هوش مصنوعی است. یادگیری ماشینی را می توان قلب هر پروژه هوش مصنوعی در نظر گرفت. امروزه فرقی نمی‌کند که در چه زمینه‌ای از هوش مصنوعی فعال هستید، آگاهی از مبانی یادگیری ماشینی برای کار در همه شاخه‌های هوش مصنوعی ضروری است.

همانطور که از نام آن پیداست، مهندس یادگیری ماشین باید بتواند پلتفرمی برای مدیریت پروژه های یادگیری ماشین طراحی کند.

شرکت ها معمولاً به دنبال متخصصان یادگیری ماشینی هستند که تجربه یا تحصیلات زیادی در زمینه ریاضیات یا علوم کامپیوتر داشته باشند. در تمام این حرفه هایی که در اینجا صحبت می کنیم، داشتن دانش کافی از زبان های برنامه نویسی یک پیش نیاز اساسی است.

طبق آمار، درآمد سالانه یک مهندس یادگیری ماشین دیجیتال بین صد و بیست تا صد و پنجاه هزار دلار است.

توسعه دهنده هوش تجاری

مهمترین وظیفه یک توسعه دهنده هوش تجاری، ادغام هوش مصنوعی در توسعه کسب و کار است. آنها با کاوش و تجزیه و تحلیل مجموعه داده های بزرگ و پیچیده، روندهای تجاری را پیش بینی می کنند. توسعه دهنده هوش تجاری همچنین با تهیه، توسعه و رونق راه حل های هوش تجاری به افزایش سود شرکت کمک می کند. دو هدف مهمی که شرکت ها با استخدام توسعه دهندگان هوش مصنوعی دنبال می کنند، افزایش سودآوری و کارایی کسب و کار است. در سال های اخیر به دلیل توانایی متخصصان این حوزه در تعامل با داده های پیچیده، تقاضای شرکت ها برای استخدام نامزدهای این سمت افزایش یافته است.

  شایعه: بازی جیمز باند استودیو IO تا سال 2025 منتشر نخواهد شد

محدوده درآمد سالانه یک توسعه دهنده هوش تجاری از صد هزار تا صد و بیست هزار دلار است.

شما با هوش مصنوعی در میان پردرآمدترین مشاغل دنیا کار می کنید

پردازش زبان طبیعی

بسیاری از کاربردهای هوش مصنوعی که امروزه محبوب هستند به نوعی با مسئله زبان مرتبط هستند. از چت ها گرفته تا دستیارهای مجازی و پیش بینی متن در گوشی های هوشمند، همه ابزارهای هوش مصنوعی هستند که سعی می کنند جایگزین زبان انسان شوند.

با گسترش روزافزون یادگیری ماشینی، می توان گفت که بسیاری از پردازش زبان طبیعی به حوزه ای تبدیل شده است که از مدل ها و الگوریتم هایی برای یادگیری ماشینی در زمینه زبان استفاده می کند.

محدوده درآمد سالانه یک متخصص زبان طبیعی در ایالات متحده بسیار متفاوت است و از حداقل 120000 دلار تا حداکثر 200000 دلار متغیر است.

چالش های ورود به بازار هوش مصنوعی در ایران

اگرچه بازار کار هوش مصنوعی جهان در حال گسترش است، اما ایران هنوز در بخش‌های مختلف، از جمله نیروی کار با مهارت کافی، خلاء دارد.

حتما شما هم که پای حرفه ای های علاقه مند به هوش مصنوعی می نشینید این گلایه را می شنوید که برای شروع یادگیری هوش مصنوعی گیج شده اند. با جستجوی ساده فارسی در گوگل می توانید مطالب زیادی را بیابید که می خواهد نقشه راهی برای علاقه مندان به این حوزه قرار دهد. اما گاهی حجم زیاد چنین مطالبی بیش از آنکه به افراد تازه وارد کمک کند، ذهن آنها را گیج می کند.

برای جلوگیری از این امر می توانید به مقالاتی بروید که نقاط مشترک همه نقشه های راه را ذخیره می کنند هوش مصنوعی را یاد بگیرید آنها همچنین مروری بر شاخه های هوش مصنوعی ارائه می دهند.

با من

دیدگاهتان را بنویسید