یک دوربین تمام رنگی به اندازه یک دانه نمک بسازید!

خرید بلیط هواپیما از سافامارکت

محققان دانشگاه پرینستون و دانشگاه واشنگتن یک سیستم تصویری به اندازه یک دانه نمک ساخته اند! سیستم جدید بر روی یک سطح به اصطلاح متا با 1.6 میلیون پایه استوانه ای ساخته شده است و می تواند درست مانند یک سنسور دوربین عمل کند.

در این حسگر تصویر بسیار ظریف، هر یک از پایه ها به عنوان یک آنتن نوری عمل می کنند و نور را دریافت می کنند تا پس از تشکیل موج نوری با استفاده از الگوریتم های هوش مصنوعی، تصویری با کیفیت بالا را به صورت تمام رنگی تولید کنند.

دوربین‌های سنتی از لنزها و شیشه‌های پلاستیکی پیچیده‌ای استفاده می‌کنند که پرتوهای نور را شکسته و آن‌ها را بر روی یک حسگر پخش می‌کنند که به نوبه خود آنها را به شکل سیگنال‌های الکترونیکی منتقل می‌کند. اما این روش جدید بر یک سطح فوق العاده متکی است که به طور خلاصه یک لایه نازک با عناصر مینیاتوری مجزا است که برای شکست نور در هر جهت دلخواه طراحی شده است.

محفظه ای به اندازه نمک
میکرودوربین‌های قبلی (سمت چپ) تصاویری تار با میدان دید محدود می‌گرفتند، اما سیستم جدید (سمت راست) قادر به تولید تصاویر شفاف و تمام رنگی است.

نوآوری به کار رفته در ساخت این روبنا و پایه های استوانه ای آن به طراحی صحیح لوله ها و توسعه یک الگوریتم پردازش سیگنال مناسب که قادر به ایجاد یک تصویر واقعی است بازمی گردد. چنین سیستمی به دوربین مافوق صوت اجازه می دهد تا به جای اینکه مانند لیزر عمل کند، یک تصویر تمام رنگی با کیفیت بالا تولید کند و تصاویری تار و تحریف شده با میدان دید محدود تولید کند.

کاربرد اصلی این دوربین های کوچک عمدتاً در پزشکی است و ربات ها با کمک آن ها قادر خواهند بود آندوسکوپی را به روشی بهتر و کم خطرتر برای تشخیص و درمان بیماری ها انجام دهند.

  مایکروسافت ویژگی های جدیدی را به ویندوز 11 معرفی کرده است

پوشش های سطحی بر پایه نیترید سیلیکون ساخته شده اند، به این معنی که می توان آنها را به سرعت و با هزینه بسیار کمتر نسبت به لنزهای دوربین معمولی به تولید انبوه رساند. همچنین، این اولین بار است که محققان از طرحی استفاده می‌کنند که در آن فناوری نوری در “انتهای جلو” و پردازش عصبی در “انتهای عقب” قرار دارد. کارشناسان معتقدند که این دستاورد جدید می تواند درهای جدیدی را به روی فناوری ساخت دستگاه های هوشمند بگشاید و نحوه ساخت آنها را به کلی تغییر دهد.

با من

دیدگاهتان را بنویسید