تلسکوپ فضایی جیمز وب پرتاب شد. آغاز فصل جدیدی در کیهان شناسی

خرید بلیط هواپیما از سافامارکت

سرانجام پس از مدت ها انتظار، تلسکوپ فضایی جیمز وب ناسا صبح امروز در ساعت 7:20 صبح به وقت محلی توسط موشک آرین 5 از فرودگاه اروپایی گویان فرانسه (یک مستعمره در آمریکای شمالی و جنوبی) به فضا پرتاب شد.

این تلسکوپ وب که توسط ناسا با همکاری ESA (آژانس فضایی اروپا) و آژانس فضایی کانادا ساخته شده است، یک ماموریت انقلابی برای رصد نور اولین کهکشان های جهان، مطالعه اندازه منظومه شمسی خودمان و مطالعه سیارات در حال گردش به دور ستارگان دیگر دارد. آنها می چرخند و سیارات فراخورشیدی نامیده می شوند.

تلسکوپ فضایی جیمز وب
پرتاب تلسکوپ فضایی جیمز وب

بیل نلسون، مدیر ناسا درباره این رویداد تاریخی گفت:

تلسکوپ فضایی جیمز وب منعکس کننده جاه طلبی ما و همکارانمان برای هدایت بشریت به سوی آینده است. ما قول نمی دهیم با این تلسکوپ چیز خاصی پیدا کنیم. در واقع، تلسکوپ فضایی وب برای شناسایی چیزهایی تنظیم شده است که ما هنوز نمی دانیم یا نمی توانیم بدانیم. من نمی توانم صبر کنم تا ببینم چه چیزی فاش می شود!

ساخت تلسکوپ فضایی جیمز وب در سال 1996 آغاز شد و پرتاب آنها چندین بار به تعویق افتاد. این تلسکوپ غول پیکر در ابتدا قرار بود در سال 2007 پرتاب شود، اما بارها به تعویق افتاد تا پرتاب آن به 18 دسامبر موکول شود. اما انتشار آن روز انجام نشد و چهار روز بعد یعنی در 22 دسامبر به تعویق افتاد. برخی مشکلات فنی منجر به لغو مجدد عملیات پرتاب شد، بنابراین همه چیز به روز جمعه (23 ژانویه) موکول شد. اما باز هم برنامه کند شد و این بار شرایط نامساعد جوی ماموریت را به تاخیر انداخت. بالاخره بعد از این همه تاخیر، تلسکوپ فضایی وب امروز به فضا رفت.

  تاریخ انتشار بازی Somerville مشخص شد
تلسکوپ فضایی جیمز وب
تلسکوپ فضایی جیمز وب

آینه های جیمز وب برای تا شدن طراحی شده اند که پرتاب را آسان تر می کند. این آینه ها دورترین اجرام فضایی را در قلب فضا مشاهده می کنند و تابش مادون قرمز را دریافت می کنند. سایر تجهیزات علمی پیشرفته جیمز وب شامل ابزارهای فروسرخ برای ایجاد تصاویر هابل مانند از کهکشان ها، دنباله دارها و اجرام آسمانی سنگین است. یک دوربین فیلتر مجهز به حسگرهای تصویر با وضوح بالا FGS-TFI توسط آژانس فضایی کانادا توسعه یافته و برای نصب این تلسکوپ پیشرفته در اختیار ناسا قرار گرفته است. ناسا برای برجسته کردن قابلیت‌های قابل توجه این تلسکوپ وب، ادعا می‌کند که می‌تواند نور فروسرخ ساطع شده توسط یک زنبور در ماه را تشخیص دهد! تلسکوپ جیمز وب، به افتخار جیمز ای. وب، که از سال 1960 تا 1968 ناسا را ​​رهبری کرد و نقش کلیدی در برنامه فضایی آپولو ایفا کرد، در فهرست قرار گرفته است.

هنگامی که تلسکوپ فضایی وب به مدار خود رسید، شش ماه طول می کشد تا تجهیزات تلسکوپ آماده شود و سپس اولین داده ها به زمین ارسال می شود. مانند بسیاری از دوستداران فناوری و نجوم در سرتاسر جهان، ما مشتاقانه منتظریم ببینیم این تلسکوپ انقلابی چه اطلاعات جدیدی در مورد کیهان فاش می کند و چگونه بشریت را به فصل جدیدی در کیهان شناسی می برد.

با من

دیدگاهتان را بنویسید