چه کسی بلوتوث را اختراع کرد؟

خرید بلیط هواپیما از سافامارکت

اگر گوشی هوشمند، تبلت، لپ تاپ، اسپیکر و غیره دارید، احتمالا بسیاری از لوازم جانبی خود را از طریق بلوتوث به آن ها متصل کرده اید. در حالی که این روزها اکثر دستگاه های هوشمند به بلوتوث مجهز هستند، افراد کمی می دانند که بلوتوث چگونه و توسط چه کسی ساخته شده است. اگر این سوال برای شماست، با ما همراه باشید تا تاریخچه این فناوری را بررسی کنیم.

پس زمینه تاریک!

واقعیت این است که هالیوود و جنگ جهانی دوم نقش عمده ای در توسعه بلوتوث و سایر فناوری های بی سیم داشتند. در سال 1937، هدی لامار، هنرپیشه اتریشی، از مردی که با دلال اسلحه نازی مرتبط بود، طلاق گرفت. او سپس در رویای معروف شدن در هالیوود فرار کرد. او با کمک گلدوین مایر، مالک استودیو مترو که او را «زیباترین زن جهان» نامید، در فیلم‌هایی مانند «دختر زیگفلد»، «بوم تاون» و «سامسون و دلیلا» بازی کرد.

البته هدی لمار علاوه بر بازیگری، وقت گذاشت و ایده هایی مانند طراحی مجدد چراغ راهنمایی یا نوشیدنی گازدار به شکل قرص را به ذهنش خطور کرد، اما هیچ کدام از این طرح ها جواب نداد. این روند ادامه یافت زیرا او با کمک آهنگسازی به نام جورج انتیل شروع به طراحی فناوری هایی کرد که جهان را تغییر می داد.

حما لامار در طول ازدواج خود بر دانش خود در مورد سلاح گرم و نحوه کار آنها تکیه کرد و پس از آن موفق شدند با استفاده از یک پیانو فرکانس های رادیویی بسازند که می توانست صدای رادیو دشمن را مسدود کند. در ابتدا نیروی دریایی ایالات متحده تمایلی به استفاده از این فناوری رادیویی نداشت، اما در نهایت توسط هواپیماهای نظامی برای ردیابی موقعیت زیردریایی های دشمن استفاده شد.

  سیستم مورد نیاز Sonic Frontiers

امروزه وای فای و بلوتوث از همان فرکانس های رادیویی اختراع شده توسط لامار و آنتیل استفاده می کنند.

ریشه سوئدی

اما سوال اینجاست که اولین بار چه کسی بلوتوث را اختراع کرد؟ به نظر می رسد پاسخ درست، شرکت سوئدی مخابرات اریکسون باشد. این شرکت تلاش خود را برای توسعه فناوری بلوتوث در سال 1989 آغاز کرد و مدیر عامل آن نیلز ریدبک به همراه پزشک یوهان اولمان، مهندسان را مأمور ساخت فناوری رادیویی کوتاه برد بهینه کردند. هدف از این پروژه ساخت هدست های کامپیوتری بی سیم بود. یکی از این مهندسان، یاپ هارتسن، نامزد جایزه مخترع سال اروپا در سال 1990 شد.

چه کسی بلوتوث را اختراع کرد؟

اما کلمه بلوتوث به نام خانوادگی انگلیسی یکی از پادشاهان دانمارک، هارالد بلوتاند ترجمه می شود. دانمارک و نژاد را در قرن دهم متحد کرد و به خاطر آن بسیار مشهور شد. مخترعان بلوتوث معتقدند که همین کار را با اتصال صنعت کامپیوتر به ارتباطات از راه دور انجام می دهند، بنابراین آن را بلوتوث نامیدند و این لوگو از یک کتاب اسکاندیناوی به نام bind rune الهام گرفته شده است.

دستگاه بلوتوث

با توجه به فراگیر بودن بلوتوث، برخی از مردم تعجب می کنند که چرا رقیبی برای آن وجود ندارد. این فناوری اجازه می دهد تا هشت دستگاه به طور همزمان از طریق سیگنال های رادیویی کوتاه متصل شوند و مانند Wi-Fi متعلق به شرکت خاصی نیست و طبق استانداردهای خاصی توسط گروه ها کنترل می شود.

البته این بدان معنا نیست که رقیبی برای بلوتوث وجود ندارد. ZigBee فناوری مشابهی است که در سال 2005 راه اندازی شد و امکان انتقال داده تا 100 متر را با حداقل مصرف برق فراهم می کند.

  پایان تصویربرداری سریال Twisted Metal

شایان ذکر است که آخرین نسخه بلوتوث یعنی بلوتوث 5.2 در نمایشگاه CES 2020 لاس وگاس ارائه شد.

با من

دیدگاهتان را بنویسید