فرعون معروف مصر با کمک توموگرافی کامپیوتری از حالت مومیایی ها خارج شد!

خرید بلیط هواپیما از سافامارکت

تیمی از محققان اخیرا از فناوری توموگرافی کامپیوتری (CT) برای خارج کردن دیجیتالی و مجازی جسد یک فرعون مصر باستان از بدن مومیایی استفاده کردند. این دستاورد جدید منجر به کشف لحظات جالبی برای این فرمانروای معروف دوران باستان و آداب و رسوم مصر در آن زمان شد. با دی جی همراه باشید

سی تی اسکن به باستان شناسان کمک می کند

دکتر سحر سلیم، که رهبری تیم تحقیقاتی را بر عهده دارد، اخیراً یافته های خود را در مجله Frontiers شرح داده است. جسد مومیایی شده آمنهوتپ اول برای اولین بار در سال 1881 در دیرالبهاری، روستای کوچکی خارج از دره پادشاهان، کشف شد. با این حال، در 140 سال گذشته، دانشمندان و محققان در مورد باز کردن مومیایی تردید داشتند، زیرا نگران بودند که این مومیایی به ماسک ظریف صورت و بانداژ بدن آسیب برساند.

اما به لطف پیشرفت فناوری سی تی اسکن، دکتر سلیم توانست اولین مومیایی آمنهوتپ را به صورت دیجیتالی باز کند و حقایق ناشناخته مختلفی را در مورد آن کشف کند. نتایج CT نشان می دهد که این فرعون در زمان پادشاهی جدید مصر (بین سال های 1525 تا 1504 قبل از میلاد) حکومت می کرد و یکی از اولین فراعنه سلسله هجدهم این کشور بود که شامل فرمانروایان دیگری مانند آخناتون و توت عنخ آمون یا بلک بری آمنهوتپ اول در سن 35 سالگی درگذشت و همچنین مشخص شد که قدش حدود 167 سانتی متر (5 فوت و 6 اینچ) بود.

سی تی اسکن مومیایی

سلیم در ادامه گفت:

به نظر می رسید آمنهوتپ اول از نظر فیزیکی شبیه پدرش است. چانه باریک، بینی باریک و موهای مجعد داشت و دندان های بالاییش کمی بیرون زده بود.

همچنین مشخص شد که هیچ نشانه ای از جراحات خارجی یا آسیب به جسد که منجر به مرگ وی شود وجود ندارد. اگرچه محققان جراحات متعدد پس از مرگ را یافته اند، اما گمان می رود که این جراحات توسط دزدان قبر ایجاد شده باشد. سارقان مقبره کسانی بودند که اشیای قیمتی را از اجساد مومیایی شده پادشاهان مصر می دزدیدند.

  افتتاح استودیوی بازی سازی نتفلیکس در فنلاند

با این حال، 400 سال پس از مرگ او، کشیش های سلسله 21 با دقت زخم ها را با رزین ترمیم کردند تا دوباره گردن و بدن مومیایی را بچسبانند. محققان بر این باورند که جسد آمنهوتپ اول پس از مرگش دو بار دفن شد. علاوه بر این، توموگرافی کامپیوتری 30 طلسم پنهان و یک کمربند طلایی منحصر به فرد با مهره های طلایی را در داخل باند مومیایی نشان داد. این کشف جدید نظریه قبلی را رد می کند که کاهنان سلسله های بعدی از زیور آلات اجساد پادشاهان قبلی در دفن سایر فراعنه استفاده می کردند.

توجه به این نکته ضروری است که این اولین بار نیست که قفل یک مومیایی با استفاده از فناوری اسکن سی‌تی باز می‌شود و این قبلاً در سال 1977 اتفاق افتاده است. با این حال، پیشرفت‌های فناوری در سال‌های اخیر به محققان این امکان را داده است که اطلاعات بیشتری در مورد مومیایی‌ها کسب کنند.

با من

دیدگاهتان را بنویسید