اینتل پردازنده 5.5 گیگاهرتزی Core i9-12900HP را معرفی کرده است [CES 2022]

خرید بلیط هواپیما از سافامارکت

اگر اخبار CES 2022 را در وب سایت DJ Ro دنبال کرده باشید، می دانید که اینتل از نسل دوازدهم پردازنده های Alder Lake خود در این نمایشگاه رونمایی کرد. اما در کنار تمامی پردازنده های این سری، یک تراشه فوق العاده قدرتمند و رده بالا به نام Core i9-12900KS معرفی شد که یک بار دیگر پادشاهی اینتل را تاج گذاری می کند! با دی جی همراه باشید

پردازنده Core i9-12900KS دارای 16 هسته است که 8 هسته آن برای کارهای سنگین و 8 هسته کم مصرف طراحی شده است. بالاترین سرعت کلاک پردازنده می تواند در یکی از هسته ها به 5.5 گیگاهرتز برسد که واقعا خیره کننده است. البته اگر بخواهید از تمام هسته ها استفاده کنید، در بهترین حالت سرعت کلاک 5.2 گیگاهرتز خواهد بود. مورد دوم جذاب تر از مورد اول است. زیرا در دنیای امروز تقریبا تمامی برنامه ها و بازی ها بر روی چند هسته اجرا می شوند و استفاده از تنها یک هسته تا حدودی بی معنی است.

پردازنده Core i9-12900KS

اینتل قبلاً موفق شده بود با تراشه پردازنده Core i9-12900K فرکانس 5 گیگاهرتز را برای همه هسته ها ثبت کند، بنابراین مدل جدید تنها 4 درصد عملکرد بهتری ارائه می دهد. در بخش تک هسته ای، پیشرفت تنها 6 درصد است. البته همین درصدهای اندک نیز افتخار و موفقیت بزرگی برای اینتل است. زیرا دستیابی به فرکانس های بالاتر از 5 گیگاهرتز یکی از چالش هایی است که تمامی سازندگان تراشه با آن مواجه هستند و نتوانسته اند از پس آن برآیند.

توانایی اینتل برای رسیدن به فرکانس 5.2 گیگاهرتز برای همه هسته ها از یک سو یک دستاورد معتبر است و این واقعیت را یادآوری می کند که با وجود تمام دستاوردهای دهه های اخیر، به دلیل محدودیت های خطوط تولید مدرن پیشرفت کرده است. سرعت پردازنده هنوز برای طراحان تراشه بسیار دشوار است و به نظر می رسد فناوری در این زمینه با مانعی روبرو است.

با من

  میکروفون Rode Wireless Go | بررسی کامل برای حرفه ای ها

دیدگاهتان را بنویسید