مشخصات نهایی PCIe 6.0 اعلام شد؛ سرعت دوباره دو برابر می شود

خرید بلیط هواپیما از سافامارکت

فناوری اتصال PCIe 5.0 این روزها در حال فراگیر شدن است، اما یک قانون نانوشته در دنیای فناوری وجود دارد و آن این است که فناوری جدید به محض ورود به بازار منسوخ می شود! بنابراین تعجبی ندارد که مذاکرات نسل بعدی افزایش یافته و گروه علاقه ویژه PCI (PCI-SIG) از مشخصات نهایی PCI Express 6.0 رونمایی کرده است. با دی جی همراه باشید

اولین و مهم ترین تغییری که می توان در نسل جدید SSD ها و کارت های گرافیک انتظار داشت سرعت بالاتر است. در همین راستا گفته می شود PCIe 6.0 حداکثر سرعت 64 گیگاهرتز خواهد داشت که دو برابر سرعت نسل فعلی در مقایسه با 32 گیگاهرتز است که پیشرفت بزرگی است. علاوه بر این، حداکثر سرعت در هر جهت 8 گیگابایت در ثانیه و سرعت در پیکربندی 16 بیتی 256 گیگابایت در ثانیه خواهد بود.

پس از تایید مشخصات نهایی PCIe 6.0، کنسرسیوم انتظار دارد اولین محصولات تجاری مبتنی بر این فناوری طی 12 تا 18 ماه آینده یعنی در سال 2023 وارد بازار شود. البته به خاطر داشته باشید که قبل از اینکه PCIe 6.0 به رایانه ها برسد و در سیستم های خانگی، این فناوری بر روی سرورها پیاده سازی خواهد شد و حتی در سال 2023 نباید منتظر فراگیر شدن آن باشیم. گروه PCI-SIG می گوید کاربردهای اصلی این فناوری شامل هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی، شبکه و ذخیره سازی در مراکز داده، صنعتی، خودرویی و نظامی خواهد بود.

سرعت PCIe 6.0

PCIe 6.0 در زمان عرضه کاملاً با سخت افزار قبلی سازگار خواهد بود. بنابراین، اجزایی که از PCIe 5.0 یا قبل از آن استفاده می کنند، روی اسلات PCIe 6.0 به خوبی کار می کنند و بالعکس.

  به دلیل نامشخص بودن زمان انتشار، شروع به بازپرداخت برای خرید Stalker 2 کرده ایم

استاندارد جدید PCIe برای پاسخگویی به نیاز روزافزون به برنامه های کاربردی انتقال داده با پهنای باند بالا و تأخیر کم معرفی خواهد شد. بازارهای تجاری مطمئناً نیاز بیشتری به این فناوری دارند و بودجه کافی برای مهاجرت به PCIe 6.0 دارند. اما در نهایت این استاندارد به محصولات مصرفی مانند کارت‌های گرافیک و SSD می‌رسد و می‌تواند سرعت رایانه‌ها و سایر دستگاه‌های مصرف‌کننده را دو برابر کند.

با من

دیدگاهتان را بنویسید