دلیل کمبود چیپ در سال های اخیر چیست؟


خرید بلیط هواپیما از سافامارکت

هرکسی که صنعت فناوری را در چند سال اخیر دنبال کرده باشد می‌داند که مشکلات زنجیره تامین به طور جدی بر تولید نیمه‌رساناها تأثیر گذاشته است و این به نوبه خود تأثیر قابل‌توجهی بر بسیاری از صنایع داشته است. اکنون با گذشت بیش از دو سال از بحران، وزارت بازرگانی آمریکا در حال بررسی علل و انتشار یافته های خود است که در ادامه به آن خواهیم پرداخت. با دی جی همراه باشید

وزارت بازرگانی آمریکا تحقیقات خود را در ماه سپتامبر آغاز کرد و نتایج آن را دیروز منتشر کرد. به گفته این سازمان دولتی، عوامل متعددی در بحران نیمه هادی ها نقش داشته اند، از جمله تقاضای رو به رشد برای محصولاتی مانند وسایل نقلیه الکتریکی و اتصالات 5G که امروزه توسط اکثر گوشی های اندرویدی پیشرفته پشتیبانی می شوند. این امر منجر به تغییرات قابل توجهی در عرضه و تقاضا شده و به یک بحران تبدیل شده است، به ویژه در بحبوحه اپیدمی جهانی تاج.

تولیدکنندگان نیمه هادی و شرکت های متاثر از کمبود این قطعه، در پاسخ به وزارت بازرگانی ایالات متحده دلایل زیر را ذکر کردند:

  • متوسط ​​تقاضا برای چیپس در سال 2021، 17 درصد بیشتر از سال 2019 است، اما عرضه این محصولات با افزایش تقاضا تناسبی ندارد. این به وضوح به عنوان عدم تطابق بین عرضه و تقاضا دیده می شود.
  • میانگین موجودی و در دسترس بودن محصولات نیمه هادی از 40 روز در سال 2019 به کمتر از 5 روز در سال 2021 کاهش یافته است. سهام در صنایع کوچکتر حتی کوچکتر است.
  • به نظر می رسد گلوگاه اصلی در ظرفیت تولید صفحات نیاز به آموزش طولانی مدت داشته باشد (در الکترونیک، یک صفحه که گاهی اوقات برش یا زیرلایه نامیده می شود، یک قطعه نازک نیمه هادی مانند سیلیکون کریستالی است که برای ساخت تراشه های الکترونیکی استفاده می شود. قابل اجرا) .
  Lenovo Ligen Y90 معرفی نشده در صدر بنچمارک Master Lu قرار گرفت

بحران کمبود تراشه

از این پاسخ‌های تولیدکنندگان و خریداران مشخص می‌شود که رشد تقاضا نقش بسیار مهمی در ایجاد بحران داشته است و ظرفیت پایین تولید وافل دلیل اصلی عدم وجود فرآوری چیپس در بازار است.

از ابتدای سال 2021، تعدادی راه حل برای کمک به کاهش اثرات کمبود تراشه پیشنهاد شده است. شرکت های نیمه هادی با ظرفیت بیشتر کار می کنند و سرمایه گذاری در این بخش را افزایش می دهند و مشارکت های جدیدی را برای بهبود وضعیت آغاز می کنند. به عنوان مثال، کوالکام در سال 2021 اعلام کرد که در حال گسترش همکاری های خود با سایر شرکت ها است تا اطمینان حاصل کند که تقاضای رو به رشد برای تراشه های 5G را برآورده می کند.

سامسونگ همچنین اعلام کرده است که قصد دارد یک کارخانه نیمه هادی 17 میلیارد دلاری در تگزاس بسازد. البته این پروژه تا پایان سال 2024 تکمیل نخواهد شد.

علیرغم این تلاش ها، وزارت بازرگانی ایالات متحده در گزارش خود خاطرنشان می کند که پاسخ دهندگان به پرسشنامه های این وزارتخانه هیچ چشم اندازی یا امیدی به حل این مشکل در شش ماه آینده ندارند. بنابراین به نظر می رسد در حال حاضر نباید انتظار تغییر چشمگیری در بازار داشت و این روند حداقل تا نیمه دوم سال 2022 ادامه خواهد داشت.

با من


دیدگاهتان را بنویسید