محققان فناوری جدیدی را برای حل «مشکل مهمانی شبانه» توسعه داده‌اند.


خرید بلیط هواپیما از سافامارکت

در روانشناسی و شنوایی شناسی پدیده ای به نام «اثر کوکتل» تعریف می شود. با کمک این پدیده، فرد می تواند توجه شنوایی خود را به یک محرک خاص معطوف کند و سایر محرک ها را فیلتر کند. درست مانند فردی که در یک مهمانی شلوغ می تواند با کسی صحبت کند و صداهای مزاحم دیگر را نادیده بگیرد.

اما طبق مطالعه AudioTelligence که توسط دانشگاه کمبریج انجام شده است، 80 درصد از بزرگسالان بین 40 تا 64 سال به سختی می توانند در محیط های شلوغ ارتباط برقرار کنند و بیش از 200 میلیون نفر در سراسر جهان به دنبال راه حل هستند. مشکل با مهمانی های شبانه). برای حل این مشکل، محققان AudioTelligence فناوری جدیدی به نام Aiso for Hearing ابداع کرده اند که توانایی افراد در درک گفتار در محیط های پر سر و صدا را بین 5 تا 98 درصد افزایش می دهد.

فناوری های مدرن سمعک که مبتنی بر تقویت و کاهش نویز است، تنها راه حلی جزئی برای مشکل مهمانی های شبانه ارائه می دهد. وقتی فردی در محیطی پر سر و صدا از سمعک استفاده می کند، همه صداها از جمله صداهای آزاردهنده اطرافش تقویت می شود. بنابراین او همچنان در شنیدن صدای حریف با مشکل مواجه خواهد شد.

اما Aiso for Hearing رویکرد متفاوتی دارد و سیگنال‌های گفتار را از نویز محیط جدا می‌کند به جای تقویت همه صداها. این فناوری به کاربر این امکان را می دهد که صدای مکالمه خود را با وضوح بیشتری بشنود. با Aiso for Hearing، نسبت گفتار به نویز (SNR) به 30 دسی بل بهبود یافته است که در مقایسه با بهبود 2 تا 4 دسی بل در سمعک های معمولی بسیار قابل توجه است.

  بازی Wo Long: Fallen Dynasty موفق به ثبت 75 هزار بازیکن همزمان در استیم شد

مشکل مهمانی های شبانه

Aiso for Hearing یک فناوری نرم افزاری است که می تواند در دستگاه های مجهز به چندین میکروفون از جمله گوشی های هوشمند و سمعک استفاده شود و قابلیت های پیشرفته تری را برای افراد دارای مشکلات شنوایی فراهم می کند. Aiso for Hearing محصولی منحصر به فرد است که تمامی صداها را آنالیز می کند، منابع را تقسیم بندی می کند و سپس به صورت جداگانه صدای مورد نظر را تقویت کرده و به کاربر تحویل می دهد. شایان ذکر است که AudioTelligence همه این کارها را با تاخیر بسیار کم (5 میلی ثانیه) انجام می دهد و در نتیجه از مشکل ناهمزمانی لب ها که بسیار مهم است جلوگیری می کند.

کن رابرتز، مدیر عامل AudioTelligence گفت:

یک راه حل جایگزین، با تاخیر بسیار کم، صدای افراد را از نویز جدا می کند و درک گفتار را بهبود می بخشد. با این حال، راه حل های دیگر تمایل دارند صدا را تنها در یک جهت خاص تقویت کنند. Aiso for Hearing با جداسازی منبع صدا، نویز پس زمینه را نیز کاهش می دهد و در نتیجه مکالمه را تسهیل می کند و خستگی را کاهش می دهد. علاوه بر این، اگر چندین مکالمه در اطراف کاربر وجود داشته باشد، او می تواند تعیین کند که می خواهد روی چه کسی تمرکز کند و صداهای دیگر را حذف کند.

به گفته کن رابرتز، Aiso for Hearing نتیجه بیش از 12 سال تحقیق در مورد موثرترین راه برای استخراج سیگنال های گفتاری در محیط های شلوغ است. این فناوری به سازندگان سمعک این امکان را می دهد که ابزارهای بسیار بهتر و کارآمدتری تولید کنند و مشکل مهمانی شبانه را به طور کامل حل کنند.

با من


  اولین تصاویر پیش نمایش گلکسی تب اس 8

دیدگاهتان را بنویسید