تلسکوپ فضایی جیمز وب اولین تصاویر خود را از یک ستاره ثبت کرد


خرید بلیط هواپیما از سافامارکت

تلسکوپ فضایی جیمز وب بالاخره اولین تصویر خود یا بهتر است بگوییم مجموعه تصاویر ستاره ای خود را ثبت کرد. ناسا امروز تصویر موزاییکی از یک ستاره را به اشتراک گذاشت که با استفاده از 18 قطعه از آینه اصلی جیمز وب ساخته شده است. این تصویر (تصویر زیر) مانند مجموعه ای تصادفی از نقاط تار به نظر می رسد، اما این دقیقا همان چیزی است که توسعه دهندگان تلسکوپ انتظار داشتند. گرفتن چنین تصاویری به دانشمندان کمک می کند تا فرآیند طولانی تراز کردن آینه تلسکوپ با دوربین مادون قرمز نزدیک به نام NIRCam را تکمیل کنند.

تلسکوپ فضایی جیمز وب

این تصاویر نتیجه یک تلاش 25 ساعته است که در آن تلسکوپ فضایی جیمز وب 1560 تصویر را در 156 مکان مختلف با استفاده از حسگرهای NIRCam ثبت کرد. سرانجام، تیمی از دانشمندان ناسا با کادربندی تصاویر هر قسمت از آینه، تصویر موزاییکی نهایی را ایجاد کردند. البته آنچه در اینجا می بینید یک تصویر کامل نیست، اما این تصویر در واقع بیش از دو گیگاپیکسل است!

ناسا همچنین از دوربین NIRCam برای گرفتن سلفی از آینه اصلی (وسط) تلسکوپ استفاده می کند! این تصویر اگرچه تار است، اما در فرآیند تنظیم و تراز کردن تلسکوپ بسیار مهم است. همانطور که در تصویر می بینید، تنها یک قسمت از آینه با نور ستاره روشن می شود و این تنها قسمتی است که جرم آسمانی با آن هم راستا شده است. بنابراین، مدتی طول می کشد تا همه اجزا به صورت هماهنگ کار کنند.

تلسکوپ فضایی جیمز وب

محققان انتظار دارند اولین تصاویر علمی مفید از تلسکوپ فضایی جیمز وب در تابستان امسال منتشر شود. این تصاویر مطمئناً بسیار هیجان‌انگیزتر خواهند بود، به خصوص که اولین تلاش‌ها برای رصد جهان اولیه محسوب می‌شوند. با این حال، آنچه در اینجا می بینیم، قابلیت سرویس دهی تلسکوپ را تایید می کند و نشان می دهد که در حال حاضر همه چیز طبق برنامه های قبلی پیش می رود.

  واتس اپ ویژگی انجمن را برای دسته بندی گروه ها اضافه می کند


دیدگاهتان را بنویسید