خالق GIF در سن 74 سالگی درگذشت


خرید بلیط هواپیما از سافامارکت

اگرچه فرمت ویدئویی GIF اخیرا در بین کاربران اینترنت محبوب شده است، اما باید بدانید که این فرمت برای اولین بار در سال 1987 توسط تیمی از مهندسان CompuServe اختراع شد. این تیم توسط یک دانشمند کامپیوتر آمریکایی به نام Stephen E رهبری می شد. این تیم توسط Stephen E. Wilheit رهبری می شد و اکنون به عنوان اختراع GIF شناخته می شود. اما خبر بد این است که ویلهیت، مانند بسیاری دیگر در سراسر جهان، تسلیم COVID-19 شد و در سن 74 سالگی در زادگاهش میلفورد، اوهایو درگذشت.

استفان ویلهیت کار خود را به عنوان مهندس ارشد در CompuServe آغاز کرد. او به توسعه سیستم های مختلف شرکت، از جمله پروتکل کابل CompuServe مانند Host Micro Interface (به اختصار HMI) و پروتکل CompuServe B کمک کرد.

با این حال، اختراع GIF همیشه یکی از بهترین دستاوردهای او بوده است. به همین دلیل او در سال 2013 جایزه یک عمر دستاورد Webby را دریافت کرد. امروزه انیمیشن های گیف را تقریباً در هر پلتفرم رسانه های اجتماعی می توان یافت و از این فرمت تصویر برای پاسخ دادن به پیام ها و ایجاد میم استفاده می شود. جالب است بدانید اولین گیفی که Wilhelit ساخت یک گیف هواپیما بود.

سازنده گیف
اختراع فرمت ویدیویی گیف همیشه یکی از مهمترین دستاوردهای استیون ویلهیت بوده است.

همسر استفن، کاتلین ویلهیت، او را مردی بسیار متواضع و مهربان توصیف کرد که همیشه به اختراع فایل های GIF افتخار می کرد. او همچنین عاشق کمپینگ و مسافرت بود و پس از بازنشستگی در دهه 2000 بیشتر وقت خود را صرف این کار می کرد.

نام استفن نیز در جریان بحث جنجالی بر سر تلفظ فرمت تصویر GIF ظاهر شد. در حالی که برخی “G” را به درستی تلفظ می کنند، بسیاری از ما آن را “JIF” می نامیم. ویلهیت در مصاحبه ای با نیویورک تایمز در سال 2013 گفت: فرهنگ انگلیسی آکسفورد هر دو تلفظ را می پذیرد.

  بازاریابی چیست؟ تعریف دقیق بازاریابی از صفر تا صد با شایگان

GIF مخفف قالب تصویر گرافیکی است که به معنای “فرمت تصویر گرافیکی” است. بنابراین تلفظ این کلمه همیشه بحث برانگیز بوده است و در حالی که بسیاری از مردم آن را گیف تلفظ می کنند، کلمه جیف نیز برای این کلمه به کار می رود. خود استفان ویلهیت در مصاحبه ای در سال 2013 گفته است که تلفظ صحیح این فرمت ویدیویی «گیف» است و این بحث باید یک بار برای همیشه تمام شود! البته فرهنگ لغت آکسفورد در نهایت متوجه شد که تلفظ گیف و جف درست بوده است.

آقای بلیط


دیدگاهتان را بنویسید