خورشید مثل زمین می چرخد؟!


خرید بلیط هواپیما از سافامارکت

همه ما می دانیم که سیاره ما، زمین، دائما در حال حرکت است. اما شاید سوال پیش روی شما این باشد که آیا خورشید در حال چرخش است؟ پاسخ این است که بله، خورشید می چرخد، اما نه مانند زمین یا اجرام دیگر مانند سیاره ما. اگر می خواهید در مورد آن بیشتر بدانید، حتما با دی جی بخوانید.

برخلاف زمین که یک سیاره جامد و زمینی است، خورشید یک توپ بزرگ از پلاسما و گاز است. این ستاره غول پیکر عمدتاً از هیدروژن و هلیوم تشکیل شده است. بنابراین شرایط آن با سیارات سنگی جامد یا قمرها کاملاً متفاوت است. وقتی از زمین صحبت می کنیم، می دانیم که تمام نقاط زمین به طور همزمان حول یک محور می چرخند. این بدان معناست که قطب شمال و جنوب در یک زمان و با سرعت یکسان می چرخند. سرعت چرخش استوا دقیقاً برابر است با سرعت چرخش در قطب. اما مورد خورشید متفاوت است; زیرا همه قسمت های این ستاره همزمان نمی چرخند! در واقع، از آنجایی که ستاره از گاز و پلاسما تشکیل شده است، گازها و پلاسما بسته به جایی که در خورشید قرار دارند با سرعت های متفاوتی می چرخند.

چرخش خورشید

به بیان دقیق تر، گازها و پلاسماها هر 25 روز یک بار در نزدیکی استوای خورشید به دور ستاره می چرخند. اما با نزدیک شدن به قطب های خورشید، سرعت چرخش نیز کاهش می یابد. در واقع در نزدیکی قطب شمال و جنوب، خورشید هر 36 روز یکبار به دور محور خود می چرخد! این بدان معناست که قطب های خورشید 11 روز بیشتر از استوای آن به دور محور ستاره می چرخند. به این تفاوت در سرعت چرخش، چرخش دیفرانسیل می گویند و به این معناست که قسمت های مختلف با سرعت های متفاوتی می چرخند. در واقع دانشمندان خورشید را به چهار قسمت مشترک تقسیم کرده اند که هر کدام سرعت چرخش متفاوتی دارند.

  Galaxy E 03 Core معرفی شد. گوشی ارزان قیمت جدید سامسونگ

جالب است بدانید که قسمت های داخلی خورشید نیز با سرعت های متفاوتی نسبت به لایه های بیرونی می چرخند. دانشمندان ادعا می کنند که درونی ترین لایه های خورشید مانند یک کره جامد می چرخند. علاوه بر این، سرعت چرخش لایه داخلی سریعتر از لایه خارجی و گازی است.

چرخش خورشید

دانشمندان معمولا سرعت چرخش خورشید را با مشاهده لکه های خورشیدی آن اندازه گیری می کنند. لکه‌های خورشیدی که نقاط تیره‌تر و سردتر از سایر قسمت‌ها هستند، توسط میدان مغناطیسی خورشید ایجاد می‌شوند. دانشمندان بر این باورند که تحرک لایه های داخلی و حرکت تابش به لایه های بیرونی نیز به میدان مغناطیسی در این زمینه کمک می کند. دانشمندان از لکه های خورشیدی برای مطالعه حرکات ستاره استفاده می کنند، زیرا آنها جریان های پلاسمایی داخلی را از لایه های داخلی خورشید به لایه های بیرونی منتقل می کنند و به ایجاد و چرخش میدان مغناطیسی کمک می کنند.

با توجه به اینکه ما روی زمین زندگی می کنیم و این سیاره همیشه با سرعت ثابت به دور محور خود می چرخد، حرکت چرخشی خورشید ممکن است کمی آشفته به نظر برسد! با این حال، باید به یاد داشته باشید که خورشید با زمین متفاوت است. این ستاره درخشان از گاز تشکیل شده است و به اندازه سیاره خودمان جامد نیست. گازها نیز با سرعت های مختلف می چرخند. بنابراین، اگرچه خورشید حول محور خود می‌چرخد، بخش‌های مختلف آن با سرعت‌های متفاوتی می‌چرخند. در پایان یادآور می شویم که چرخش دیفرانسیل خورشید به ایجاد لکه های خورشیدی، میدان های مغناطیسی و تشعشع کمک می کند.

آقای بلیط


  یک دوربین تمام رنگی به اندازه یک دانه نمک بسازید!

دیدگاهتان را بنویسید