ربات تشخیص افسردگی توسط اکانت توییتر تولید شد!

خرید بلیط هواپیما از سافامارکت

از آنجایی که پلتفرم های شبکه های اجتماعی مانند فیس بوک، توییتر، اینستاگرام و سایرین به تکامل خود ادامه می دهند، در سال های اخیر شاهد افزایش افسردگی در میان کاربران بوده ایم. با در نظر گرفتن این موضوع، شرکت های فناوری و محققان به دنبال راه هایی برای شناسایی و رسیدگی به مسائل مربوط به سلامت روان مصرف کننده هستند. در مورد دوم، محققان اروپایی الگوریتم پیشرفته ای ساخته اند که می تواند افسردگی افراد را از حساب توییتر آنها تشخیص دهد! این الگوریتم نیز بسیار دقیق است و از هر 10 نفر 9 نفر را به درستی تشخیص می دهد. با دی جی همراه باشید

روباتی برای تشخیص افسردگی از حساب توییتر

تیمی از محققان دانشگاه برونل لندن و دانشگاه لستر اخیرا الگوریتم پیشرفته ای را توسعه داده اند که می تواند حالات ذهنی کاربران را بر اساس پروفایل های توییتر آنها تجزیه و تحلیل کند. این الگوریتم 38 نقطه داده مختلف از پروفایل های توییتر افراد را تجزیه و تحلیل می کند تا تشخیص دهد که آیا آنها افسرده هستند یا خیر.

محققان این الگوریتم جدید را بر اساس دو پایگاه داده متفاوت توسعه داده اند. یکی از این پایگاه‌های اطلاعاتی حاوی تاریخچه تعداد زیادی از کاربران توییتر و دیگری حاوی اطلاعاتی درباره سلامت روان آنها بود. این تیم از 80 درصد داده های آموزشی ربات و 20 درصد از داده های آموزشی آن استفاده می کند.

در مورد نحوه عملکرد این الگوریتم باید گفت که این ربات ابتدا کاربرانی را که کمتر از 5 توییت در حساب کاربری خود دارند حذف می کند و با استفاده از نرم افزارهای زبان تخصصی، پروفایل های باقی مانده را برای تشخیص غلط های املایی و تشخیص کلمات اختصاری مرور می کند. در نهایت از 38 نقطه داده کلیدی مانند استفاده از کلمات مثبت و منفی، ایموجی ها و سایر عناصر برای تعیین وضعیت روانی کاربران استفاده می شود.

  سرویس اشتراکی اینستاگرام به صورت آزمایشی راه اندازی شده است

افسردگی را از حساب توییتر خود تشخیص دهید

در آزمایشی که بر روی این ربات برای افسردگی انجام شد، محققان توانستند به دقت 88.39 درصد دست یابند که بسیار چشمگیر است. در آزمایش دیگری بر روی مجموعه داده CLPsych دانشگاه هاپکینز در سال 2015، این ربات توانست افسردگی کاربر را با دقت 70.69 درصد تشخیص دهد.

پروفسور عبدالسادکا گفت: “آینده فناوری دیجیتال در دانشگاه برونل است.”

هر نتیجه ای با دقت بیش از 90 درصد، یادگیری ماشینی عالی در نظر گرفته می شود. بنابراین 88 درصد برای این ربات عالی است. البته دقت 100% نیست، اما فکر نمی‌کنم در این سطح هیچ سیستم یادگیری ماشینی بتواند به دقت 100% دست یابد. با این حال، هر چه به 90 درصد نزدیکتر شوید، بهتر است.

محققان معتقدند این الگوریتم جدید می تواند در تشخیص مشکلات روانی کاربران شبکه های اجتماعی بسیار مفید باشد. به گفته تیم تحقیقاتی، این ربات می تواند در پلتفرم های دیگری مانند اینستاگرام یا واتس اپ نیز مورد استفاده قرار گیرد و در آینده در تحقیقات جنایی نیز مورد استفاده قرار گیرد.

پروفسور هوی یو ژو، استاد یادگیری ماشین در دانشگاه لستر، در بیانیه ای گفت:

الگوریتم پیشنهادی مستقل از پلتفرم است، بنابراین به راحتی می توان آن را به سایر سیستم های شبکه اجتماعی مانند فیس بوک یا واتس اپ تعمیم داد. گام بعدی در این مطالعه، بررسی عملکرد آن در محیط ها یا زمینه های مختلف خواهد بود و مهمتر از آن، فناوری به دست آمده از این مطالعه می تواند برای کاربردهای دیگری مانند تجارت الکترونیک، آزمون استخدام یا آزمایش واجد شرایط بودن داوطلبان توسعه یابد.

نظر شما درباره ربات تشخیص افسردگی در توییتر چیست؟ نظر خود را در مورد این کشف جدید توسط محققان در بخش نظرات به ما بگویید.

آقای بلیط

دیدگاهتان را بنویسید