سئو چیست؟ چرا باید به SEO اهمیت داد؟

به نقل از سایت جسارت: سئو چیست؟

سئو یعنی بهینه‌سازی سایت برای موتورهای جستجو! اما اگر بخواهیم ساده بگوییم سئو یعنی یک کلمه (که به آن کلمه کلیدی می‌گویند) را انتخاب کنیم و با انجام یک سری عملیات (سئو) آن را به نتایج اول گوگل برسانیم.

اگر بخواهیم واضح‌تر بیان کنیم یعنی وقتی کلمه کلیدی شما که عملیات سئو روی آن انجام شده است در موتورهای جستجو مانند گوگل، جستجو شود سایت شما جز نتایج اولی باشد که کاربر در مرورگر خود می‌بیند.

اهمیت سئو چیست؟

با توجه به توضیحاتی که گفته شد، تصور کنید شما یک سایت فروشگاه لباس دارید. هنگامی که کاربری کلمه “خرید لباس” را سرچ می‌کند، سایت شما را در جایگاه اول گوگل می‌بیند. چند درصد احتمال دارد از شما خرید کند؟

حال تصور کنید که سایت فروشگاه لباس شما نتیجه دهم گوگل باشد؛ چند درصد امکان دارد از شما خرید کند؟

تصور کنید خودتان می‌خواهید خرید اینترنتی انجام دهید و تمام سایت‌های صفحه اول گوگل، شرایط مشابهی دارند. همه سایت‌ها دقیقاً محصولی که می‌خواهید را دارند، قیمت‌ها و کیفیت یکسان است و …

در این شرایط آیا به سایت‌هایی که آخر صفحه هستند هم مراجعه می‌کنید؟

اغلب کاربران از همان سه نتیجه اول برای خرید یا رفع نیاز خود استفاده می‌کنند.

البته این موضوع فقط در مورد سایت فروشگاهی نیست؛ کاربران اخبار را از سایت‌های خبری که جز نتایج برتر هستند دنبال می‌کنند و حتی کاربرانی که از سایت‌های خدماتی هم استفاده می‌کنند حاضرند در ازای پرداخت هزینه بیشتر، از خدمات سایت‌هایی که جایگاه بهتری دارند بهره ببرند؛ چون سایت‌هایی که رتبه بهتری دارند ناخودآگاه اعتماد کاربران را جلب می‌کنند.

هر سایتی که داشته باشید، قرار گرفتن در نتایج اول موتورهای جستجو، به گسترش کسب و کار شما کمک بسیاری می‌کند.

بعد از سئوی سایت چه اتفاقی می‌افتد؟

پس از بهینه‌سازی سایت و دستیابی به جایگاه‌های بهتر، بازدید کاربران از سایت شما بیشتر می‌شود؛ بنابراین سایت باید از همه نظر آماده باشد.

به طور مثال کاربران از سایت‌هایی که سرعت پایینی دارند، از رنگبندی درستی استفاده نمی‌کنند، هزینه‌های بسیار بالایی دارند، کیفیت محصولات یا خدمات پایینی دارند و … استفاده نمی‌کنند.

هنگامی که سایت برای موتور جستجو بهینه‌سازی می‌شود، باید به طور همزمان برای کاربر هم بهینه شود. اگر سایتی مشکلات اساسی برای کاربران داشته باشد، پس از بهبود رتبه و افزایش و بازدید کاربر، کاربر در سایت نمی‌ماند و به سرعت از ان خارج می‌شود و این اتفاق باعث افت رتبه شما می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید