PCI Express 7.0 معرفی شد. دو برابر سرعت در مقایسه با PCIe 6.0

خرید بلیط هواپیما از سافامارکت

انجمن PCI-SIG که وظیفه تعریف متغیرهای استاندارد بسیار محبوب PCI Express را بر عهده دارد، در آخرین اقدام خود در کنفرانس توسعه دهندگان PCI-SIG 2022 مشخصات فنی نسل هفتم این پورت محبوب را ارائه کرد.PCI Express 7.0 یا PCIe. به طور خلاصه 7.0 پهنای باند PCI Express 5.0 را بر روی کاغذ دو برابر می کند و روی کاغذ چهار برابر سریعتر است.

انتظار می‌رود استاندارد جدید PCI Express 7.0 تا سال 2025 در دسترس شرکت‌های فناوری قرار گیرد، اما کاربران نهایی برای خرید دستگاه‌هایی که پشتیبانی می‌کنند باید مدت بیشتری صبر کنند. البته صنعت فناوری به سرعت در حال پیشرفت است و با گذشت زمان فاصله بین معرفی مشخصات و در دسترس بودن آنها کمتر می شود.

اگرچه PCI Express 7.0 معرفی شده است، PCI Express 4.0 و حتی نسخه 3.0 هنوز در بسیاری از دستگاه ها قابل مشاهده هستند و بسیار محبوب هستند. استفاده از PCI Express 5.0 نیز در حال افزایش است، اما اگرچه مشخصات نهایی PCI Express 6.0 در سال جاری اعلام خواهد شد، اما مدتی طول می کشد تا دستگاه ها، کارت های گرافیک و SSD های جدید از استانداردهای جدید پشتیبانی کنند.

دستگاه هایی که از PCI Express 6.0 و 7.0 استفاده می کنند، سرعت بسیار بالاتری را وعده می دهند که می تواند برای بسیاری از برنامه های کاربردی در سیستم های کامپیوتری مدرن مفید باشد. انتقال سریع‌تر فایل‌ها، بارگذاری سریع‌تر مراحل و اشیاء بازی و کاهش زمان بارگذاری برنامه‌ها منجر به پورت‌های PCI Express سریع‌تر در نسل‌های جدید می‌شود.

PCI Express 7.0

برای دریافت ایده بهتر از سرعت بهبود پورت های جدید، خوب است بدانید که PCI Express 7.0 می تواند 32 گیگابیت در ثانیه را از طریق یک اتصال دو طرفه انتقال دهد، که 16 برابر سریعتر از PCI Express 3.0 است که می تواند روش اتصال دو طرفه را ارسال کند. . سرعت نسخه هفتم در مقایسه با PCI Express 4.0 8 برابر و در مورد PCI Express 5.0 4 برابر بیشتر است.

  پیشنهاد 17.5 میلیارد دلاری AppLovin به Unity برای خرید آن شرکت

اگرچه PCI Express 7.0 معرفی شده است و مطمئناً در دسترس خواهد بود، اما سال ها طول می کشد تا در بازار کاربران نهایی در دسترس قرار گیرد.

انجمن PCI-SIG اهداف زیر را برای استاندارد جدید PCIe 7.0 دارد:

  • ارائه نرخ بیت خام 128 گیگاهرتز (GT/s) و حداکثر 512 گیگابیت بر ثانیه دو طرفه از طریق پیکربندی x16
  • استفاده از سیگنالینگ PAM4 (مدولاسیون دامنه پالس با 4 سطح مختلف)
  • روی کانال و پارامترهای دسترسی تمرکز کنید
  • روند کاهش تاخیرها و افزایش قابلیت اطمینان را ادامه دهید
  • بهبود بهره وری انرژی
  • از سازگاری با تمام نسل های قبلی فناوری PCIe پشتیبانی می کند
برنامه شتاب PCI Express
جامعه PCI-SIG قصد دارد سرعت PCI Express را هر سه سال یکبار دوبرابر کند و اکنون جلوتر از برنامه است!

سیگنالینگ PAM4 برای اولین بار در استاندارد PCI Express 6.0 معرفی شد و PCIe 7.0 نیز از آن استفاده خواهد کرد. انطباق با نسل های قبلی هنوز مورد توجه است و یکی از نقاط کانونی اصلی بهبود تاخیر و بهره وری انرژی است.

جامعه PCI-SIG در حال حاضر جلوتر از برنامه ریزی شده است تا PCI Express را هر سه سال یکبار دوبرابر کند. با ادامه این روند، به هیچ وجه بعید نیست که PCI Express 8.0 سرعت را دوباره به حداکثر 1024 گیگابیت در ثانیه در پیکربندی x16 دو برابر کند.

نکته: اگر می خواهید بررسی کنید که کدام نسل از PCI Express کامپیوتر ویندوز شما را پشتیبانی می کند، برنامه رایگان CPU-Z را دانلود و اجرا کنید و سپس مشخصات قسمت Bus را بررسی کنید.

بررسی PCI Express

آقای بلیط

دیدگاهتان را بنویسید