سامسونگ در تولید تراشه های 3 نانومتری از TSMC پیشی گرفته است


خرید بلیط هواپیما از سافامارکت

به گزارش بلومبرگ، شرکت کره ای سامسونگ تولید تراشه های 3 نانومتری خود را آغاز کرده و به این ترتیب رقیب جدی خود یعنی TSMC را در راه اندازی فرآیند تولید کارآمدتر و موثرتر شکست داده است. خط تولید 3 نانومتری TSMC انتظار نمی رود در نیمه دوم سال 2022 عملیاتی شود.

سامسونگ می گوید فرآیند تولید جدید این شرکت 45 درصد کارآمدتر از فرآیند 5 نانومتری قبلی است و علیرغم کاهش 16 درصدی سطح تراشه، عملکرد آنها می تواند تا 23 درصد افزایش یابد. این غول فناوری کره ای امیدوار است مصرف انرژی و اندازه تراشه های خود را در نسل دوم فرآیند 3 نانومتری خود به ترتیب 50 و 35 درصد کاهش دهد و در آینده بهره وری آنها را 30 درصد افزایش دهد.

این دستاورد می تواند نقطه عطفی در تلاش های سامسونگ برای رقابت با TSMC باشد. TSMC برنده اکثر قراردادهای تراشه در سال های اخیر بوده و همچنین سازنده تراشه های اپل برای آیفون، آی پد، مک بوک و مک است. با این حال، بلومبرگ در گزارش خود اذعان کرد که تا زمانی که سامسونگ نتواند به تولیدکنندگان ثابت کند که فرآیند جدید 3 نانومتری خود موثر است، بعید است که سهم بازار را به TSMC از دست بدهد.

تولید تراشه های 3 نانومتری سامسونگ

سامسونگ می گوید در ابتدا از فرآیند 3 نانومتری خود برای طراحی تراشه های با کارایی بالا با یک کامپیوتر کم استفاده می کند، اما قصد دارد از این فرآیند جدید برای ساخت پردازنده های موبایل استفاده کند.

بلومبرگ اشاره می کند که تراشه های 3 نانومتری سامسونگ در حال حاضر در کره جنوبی تولید می شوند. این قطعات در ابتدا در کارخانه Hwaseong تولید شدند و انتظار می‌رود که به کارخانه Pyeongtaek گسترش یابند. کارخانه تراشه این شرکت در تگزاس که گفته می شود قادر به تولید تراشه های 3 نانومتری است، تا سال 2024 تولید انبوه را آغاز نخواهد کرد.

  شکست مایکروسافت در مطابقت با نرخ رشد مشترکین Game Pass

به دنبال کمبود جهانی تراشه در سال‌های اخیر، تولید تراشه اهمیت فزاینده‌ای پیدا کرده است و ایالات متحده، اروپا و چین به شدت برای تشویق تولیدکنندگان به تولید تراشه‌های بیشتر در قلمرو خود رقابت می‌کنند.

آقای بلیط


دیدگاهتان را بنویسید