خبر خوب: سیارک 2021 QM1 در سال 2025 به زمین برخورد نخواهد کرد

خرید بلیط هواپیما از سافارمارکت

این هفته شاهد رویداد روز جهانی سیارک بودیم. رویدادی سالانه در 30 ژوئن برای بررسی خطر برخورد یک سیارک به زمین برگزار می شود. اما آژانس فضایی اروپا رویداد امسال را با چند خبر خوب آغاز کرد: سیارک 2021 QM1 که زمانی یکی از تهدیدکننده‌ترین سیارک‌ها برای زمین محسوب می‌شد، دیگر یک تهدید محسوب نمی‌شود. این سیارک برای اولین بار در سال گذشته مشاهده شد و قبلا تصور می شد در آوریل 2052 به زمین برخورد کند، اما تجزیه و تحلیل اخیر نشان می دهد که 2021 QM1 به سلامت عبور خواهد کرد. با دی جی همراه باشید.

سیارک 2021 QM1 اولین بار در آگوست 2021 توسط رصدخانه مونت لمون مشاهده شد و وجود آن توسط چندین رصد بعدی توسط تلسکوپ های دیگر تایید شد. اما با افزایش تعداد تلسکوپ هایی که این سنگ آسمانی را رصد می کنند، نگرانی ها در مورد آن نیز افزایش یافته است.

سیارک را رصد کنید

ریچارد مویزل، رئیس دفاع سیاره ای در آژانس فضایی اروپا در بیانیه ای گفت:

مشاهدات اولیه اطلاعات زیادی در مورد مسیر سیارک به ما می داد و می توانستیم از آن برای پیش بینی آینده استفاده کنیم. ما می‌توانستیم مسیرهای آینده سیارک به دور خورشید را ببینیم، و به نظر می‌رسید که ممکن است در سال 2052 به طور خطرناکی به زمین نزدیک شود.

البته نگرانی دیگری هم وجود داشت. نه تنها برخورد QM1 با زمین در سال 2021 در آینده محتمل به نظر می رسد، بلکه این سیارک در ماه های پایانی سال 2021 آنقدر به خورشید نزدیک می شود که نور خورشید آن را برای چندین ماه غیرممکن می کند. این سیارک در حال دور شدن از زمین بود، بنابراین اخترشناسان باید هوشیار بودند تا زمانی که از نور خورشید ناپدید شود و قبل از اینکه خیلی دور شود، بتوانند دوباره آن را تماشا کنند و مشاهدات خود را انجام دهند.

  نیاز به استفاده از پردازنده های مدرن تر برای عملکرد گرافیکی خوب Intel Arc Alchemist

اخترشناسان برای رصد QM1 2021 با تلسکوپ بسیار بزرگ رصدخانه جنوبی اروپا آماده شدند و توانستند دوباره این سیارک را در می 2022 ببینند.

برخورد سیارک

اولیویه هاینو، ستاره شناس رصدخانه جنوبی اروپا، در بیانیه ای توضیح داد که:

مدت زمان کوتاهی برای مطالعه این سیارک خطرناک در اختیار داشتیم. بدتر از همه، این شهاب سنگ در حال عبور از منطقه ای است که کهکشان راه شیری مستقیماً در پشت آن قرار دارد. بنابراین باید این سیارک کوچک، مبهم و در حال عقب نشینی را در پس زمینه ای پر از هزاران ستاره پیدا می کردیم. همه اینها ما را به انجام یکی از پیچیده ترین مشاهدات خود از سیارک ها سوق داد.

در واقع، 2021 QM1 شاید کم‌نورترین سیارکی باشد که تاکنون مشاهده شده است. اما این دردسر ارزشش را داشت و با داده های جدید، محققان می توانند نگاه بهتری به مدار سیارک داشته باشند و در نهایت تایید کنند که به زمین برخورد نمی کند.

این واقعیت که 2021 QM1 با زمین برخورد نکرد و از لیست خطرات آژانس فضایی اروپا حذف شد، خبر خوبی برای بشریت است. اما هنوز 1377 سیارک دیگر در این لیست وجود دارد و با در نظر گرفتن این موضوع، ممکن است در آینده به یک سیستم دفاعی سیاره ای نیاز داشته باشیم.

آن را بگذار

دیدگاهتان را بنویسید