مقایسه تصاویر تلسکوپ فضایی جیمز وب با هابل

خرید بلیط هواپیما از Safarmarket

ناسا با همکاری آژانس های فضایی اروپا و کانادا در اواخر سال 2021 تلسکوپ فضایی جیمز وب را پرتاب کرد که با هزینه 10 میلیارد دلاری ساخته شد. اکنون پس از گذشت بیش از شش ماه، اولین تصاویر تمام رنگی ثبت شده توسط این تلسکوپ منتشر شده است که جزئیات خیره کننده آن توجه هر بیننده ای را به خود جلب می کند. این تصاویر به طور قابل توجهی بهتر از تصاویر گرفته شده توسط تلسکوپ معروف و قدیمی هابل هستند.

به گفته ناسا، تصاویر تلسکوپ جیمز وب عمیق ترین و واضح ترین تصاویری هستند که تاکنون از کیهان گرفته شده است. با استفاده از فناوری مادون قرمز قدرتمند، این تلسکوپ جدید می تواند جزئیاتی مانند گاز و غبار اطراف ستاره ها را که قبلاً دیده نشده بودند را نیز آشکار کند. این تلسکوپ فضایی عظیم که قادر به کاوش در اعماق کیهان برای بیش از 13.5 میلیارد سال است، به دانشمندان کمک می کند تا چگونگی شکل گیری اولین کهکشان ها، چگونگی شکل گیری منظومه شمسی و وجود حیات در سیارات دیگر را مطالعه کنند.


بیشتر بخوانید:


در مقابل، تلسکوپ فضایی هابل در سال 1990 به فضا پرتاب شد و برای طول موج های کوتاهتر نور ماوراء بنفش و نور مرئی بهینه شده است. دورترین رصد انجام شده توسط این تلسکوپ مربوط به کهکشان GN-z11 است که حدود 13.4 میلیارد سال نوری از ما فاصله دارد. این تلسکوپ طی بیش از 30 سال کارکرد تا حد زیادی تکامل کهکشان ها را روشن کرده، قمرهای اطراف پلوتو را کشف کرده، وجود سیاهچاله ها را در هسته کهکشان ها تایید کرده و البته انبساط سریع کیهان را تایید کرده است.

  انتشار بازی Metal Slug Tactics تا سال 2023 به تعویق افتاد

با وجود پرتاب تلسکوپ فضایی جیمز وب، هابل بازنشسته نخواهد شد و ناسا اعلام کرده است که قصد دارد از هر دو رصدخانه به طور همزمان استفاده کند و تصویر و درک کامل تری از جهان اطراف ما به دست آورد.

با این توضیحات اولیه، با دیجی رو همراه باشید تا به تصاویر شگفت انگیزی که توسط تلسکوپ فضایی جیمز وب گرفته شده است نگاهی بیاندازیم و آنها را با نمونه های مشابه ثبت شده توسط هابل مقایسه کنیم.

خوشه کهکشان SMACS 0723

خوشه کهکشان SMACS 0723 (هابل)
تصویر گرفته شده توسط هابل
خوشه کهکشان SMACS 0723 (وب)
تحت شبکه ثبت شده است

خوشه کهکشانی SMACS 0723 که در فاصله 4.6 میلیارد سال نوری از زمین قرار دارد از هزاران کهکشان کوچک و بزرگ تشکیل شده است. علاوه بر کیفیت و وضوح بالایی که در تصویر ثبت شده از این خوشه کهکشانی از شبکه دیده می شود، زمان ضبط نیز کوتاهتر است. به گفته ناسا، ترکیب تصاویر هابل و تشکیل تصویر نهایی هفته ها طول کشید، در حالی که تلسکوپ جیمز وب این کار را تنها در 12.5 ساعت انجام داد!

سحابی حلقه جنوبی

سحابی حلقه جنوبی (هابل)
تصویر گرفته شده توسط هابل
سحابی حلقه جنوبی (وب)
تحت شبکه ثبت شده است

این سحابی غول پیکر از گاز و غبار ستارگان در حال مرگ تشکیل شده است و وسعت آن تقریباً 2500 سال نوری است. جالب اینجاست که تلسکوپ جیمز وب برای اولین بار نشان داد که ستاره کم نور در مرکز این سحابی پوشیده از غبار است.

پنج نشانه استفان

پنج نشانه استفان (هابل)
تصویر گرفته شده توسط هابل
پنج کتاب استفان (وب)
تحت شبکه ثبت شده است

پنج نفره استفان که به نام کاشف آن ادوارد استفان نامگذاری شده است، اولین بار در سال 1877 در رصدخانه مارسی کشف شد. منظور از پنج کهکشان استفان است که در صورت فلکی اسب بالدار نزدیک به هم هستند و قابل مشاهده هستند. البته این که این پنج کهکشان نزدیک به هم دیده می شوند دلیل نزدیک بودن آنها از نظر مکانی نیست و فاصله آنها از زمین بین 40 تا 290 میلیون سال نوری متغیر است. تصویر پنجگانه استفن بزرگترین تصویری است که تاکنون در وب ثبت شده است. این تصویر که با ترکیب نزدیک به 1000 فایل تصویری منفرد ایجاد شده است، جزئیات جدیدی را در مورد فعل و انفعالات بین کهکشان ها نشان می دهد.

  دنباله ای برای RRR در مراحل اولیه توسعه است

سحابی کارینا

سحابی کارینا (هابل)
تصویر گرفته شده توسط هابل
سحابی کارینا (وب)
تحت شبکه ثبت شده است

تصویر سحابی کارینا یکی از زیباترین و جذاب ترین تصاویر ثبت شده توسط تلسکوپ فضایی جیمز وب است. این سحابی تقریباً 7500 سال نوری از زمین فاصله دارد و به گفته ناسا، تصویر گرفته شده توسط وب برای اولین بار مناطقی را که قبلاً دیده نشده بود به ما نشان می دهد.

نطر شما چی هست؟ آیا از تصاویر ثبت شده توسط تلسکوپ فضایی جیمز وب شگفت زده شده اید؟ لطفاً نظر خود را در مورد این تلسکوپ غول پیکر و تصاویر گرفته شده از طریق بخش نظرات زیر این مقاله با ما در میان بگذارید.

آن را بگذار

دیدگاهتان را بنویسید