استارت آپی به نام متا از فیس بوک به خاطر تغییر نامش شکایت می کند!

خرید بلیط هواپیما از سافارمارکت

در نوامبر سال گذشته، فیس‌بوک در اقدامی غافلگیرکننده، نام خود را به «متا» تغییر داد تا همه برندهای خود را متحد کند و بیشتر بر مفهوم متاورس تمرکز کند. پس از هشت ماه این نام تقریبا جا افتاده و همه به شنیدن آن عادت کرده اند. اما ظاهراً این صلح زیاد دوام نخواهد آورد، زیرا یک استارت آپ 12 ساله به نام متا روز چهارشنبه در دادگاه فدرال آمریکا علیه فیس بوک سابق شکایت کرد و مدعی شد که تغییر نام شرکت به متا غیرقانونی است! با دی جی همراه باشید.

جاستین بولینو، بنیانگذار متا، در مصاحبه اخیر خود با .Inc، وضعیت فعلی خود را بدترین کابوس بنیانگذار استارت آپ توصیف کرد! او سال ها صرف ساخت برند متا و مفهوم متاورس کرد که تا سال 2009 برای کسی ناشناخته بود. اما در سپتامبر 2021، زمانی که به نظر می‌رسید اوضاع رو به بهبود است، شرکتی به نام فیس‌بوک وارد عمل شد و نام برند را به نام متا نامید!

بولونینو می گوید:

ما در مورد یکی از با ارزش ترین کلمات و ایده ها در کل جهان صحبت می کنیم. به گفته گلدمن ساکس، ارزش مالی این صنعت در دهه آینده به بیش از 8 میلیارد دلار خواهد رسید. این صنعت بر اساس ایده ای است که متا داشت و 12 سال را صرف ساخت آن کرد.

به گفته موسس متا، اگرچه این استارتاپ تنها پنج کارمند تمام وقت دارد، اما از گروه عظیمی از هنرمندان و تولیدکنندگان محتوای مستقل برای ایجاد نمایشگاه های مجازی استفاده می کند که تاکنون بیش از 100000 نفر آن را تجربه کرده اند.

  تاریخ عرضه سری Nubia Red Magic 7 به طور رسمی اعلام شد

تا پایان سپتامبر 2021، بولینو پروژه های موفق بسیاری را با رولینگ استون، مایکروسافت، ردبول و برخی برندهای معروف دیگر به پایان رسانده و تجربیات خود را در بسیاری از کنفرانس های بزرگ ارائه کرده است. او همیشه در صحبت های خود اشاره کرده که زمان متا فرا رسیده است.

ناگهان مارک زاکربرگ وارد شد!

متا

یک ماه بعد همه چیز تغییر کرد. بولینو در لاس وگاس بود و اولین بازدید خود از نمایشگاه تعاملی Arcadia Earth را با شنیدن این خبر انجام داد. وی شرایط آن روز را چنین بیان می کند:

تنها داشتم صبحانه می خوردم و گوشیم روی میز بود. تلفن مدام زنگ می‌خورد و تعداد بوق‌های نوتیفیکیشن مرا کنجکاو می‌کرد. گوشی را برداشتم و انگار روحم در آن لحظه از بدنم خارج شده بود و خودم را در حال تماشای ویدیویی از مارک زاکربرگ با این لبخند بزرگ می دیدم!

وکلای متا به سرعت وارد عمل شدند و به وکلای فیس بوک نامه نوشتند و به آنها در مورد تخلفات هشدار دادند. اما وکلای فیس بوک پاسخ دادند که هیچ دخالتی بین این دو شرکت وجود ندارد زیرا آنها در زمینه های مختلف کار می کنند. علاوه بر این، مدیران فیس بوک ادعا می کنند که قبلاً حقوق چندین مالک دیگر به نام متا را خریداری کرده اند و بنابراین علامت تجاری آنها قبل از تأسیس متا است!

در هر صورت، متا شکایتی رسمی از فیس بوک ارائه کرده است و در صورت پیروزی در دادگاه، می تواند هم خسارت دریافت کند و هم حکمی که فیس بوک را از استفاده از نام تجاری متا در مناطقی که این شرکت در آن فعالیت می کند جلوگیری می کند.

  تریلر معرفی بازی Two Point Campus بر روی نمایش فعالیت های مختلف تمرکز داشت

اما اگر ببازد چه؟ بولونینو در مواجهه با این سوال، چند ثانیه مکث کرد و سپس گفت:

نمیخوام جواب بدم ولی مشکل همینه من 12 سال از عمرم را صرف ساختن برند متا کردم. این شرکت هویت من است. تمام چیزی که هستیم متا است. نمیدونم دیگه چیکار کنم یا چیکار کنم. نمی دانم.

همانطور که مصاحبه بولونینو مشخص می کند، شرکت او در حال حاضر کاملاً بلاتکلیف است. اگرچه تیم حقوقی او پیش بینی کرده بود که فیس بوک باید طبق قانون ظرف 21 روز آینده به این شکایت پاسخ دهد. اما هیچ کس نمی داند که این پاسخ چه خواهد بود. بنابراین فعلا باید منتظر ماند و دید که وکلای فیسبوک به این شکایت چه پاسخی خواهند داد و حکم دادگاه چه خواهد بود.

آن را بگذار

دیدگاهتان را بنویسید