شایعه: پرچمدار جدید انویدیا با 48 گیگابایت حافظه و توان مصرفی 800 وات

Kopit7kimi در آخرین گزارش خود اطلاعات جدیدی از انویدیا سری پردازنده های گرافیکی پرچمدار Ada Lovelace را با 18176 هسته و 48 گیگابایت حافظه 24 گیگابایتی عرضه کرد.

در حالی که صحبت های زیادی در مورد کارت گرافیک پرچمدار نسل بعدی انویدیا شده است، بیشتر اطلاعات موثق آن توسط کاربر توییتر Kopite7kimi، افشاگر معروف تیم سبز، منتشر شده است. این منبع قبلاً مدعی شده بود که انویدیا قصد دارد مدلی قدرتمند از خط تولید جدید کلاس Titan خود را عرضه کند و رکوردهای خیره کننده ای در زمینه عملکرد و مشخصات فنی پردازنده های گرافیکی به جای بگذارد.

طبق مشخصات اعلام شده، کارت گرافیک پرچمدار RTX 40 دارای نسخه AD102-450-A1 تراشه گرافیکی AD102 است که هنوز تمامی هسته های آن فعال نشده و نسخه نسبتا کاهش یافته تراشه قدرتمند انویدیا به حساب می آید. این پردازنده گرافیکی دارای 142 پردازنده thread (از مجموع 144 واحد SM در نسخه کامل آن) بر روی 18176 هسته CUDA است که در نسخه کامل این پردازنده گرافیکی نزدیک به 18432 هسته CUDA است. با توجه به سرعت کلاک 3 گیگاهرتز این پردازنده گرافیکی، می توان گفت که پرچمدار جدید انویدیا به راحتی می تواند از محدودیت توان پردازنده گرافیکی 100 ترافلوپ عبور کند. شایعه شده است که این مدل از 48 گیگابایت حافظه GDDR6X در رابط باس 384 بیتی استفاده می کند.

تصاویر گرافیکی کارت گرافیک RTX 4090 Ti

نکته جالب اینجاست که انویدیا در این مدل به هیچ وجه سرعت حافظه VRAM را کاهش نداده است و از ماژول های 24 گیگابایتی استفاده می کند که حداکثر 1152 ترابایت بر ثانیه را ارائه می دهند. این نشان دهنده بهبود 14 درصدی نسبت به نسل قبلی است که بالاترین میزان برای کارت گرافیک RTX 3090 Ti است. این در حالی است که انتظار می رود مدل RTX 4090 از همان حافظه 21 گیگابیتی بر ثانیه پرچمدار نسل قبل استفاده کند. در واقع این تنها مدل Ti از این سری است که به حافظه پرسرعت جدید مجهز می شود.

  «هواوی میت 50 پرو» و «میت 50 آر اس پورشه دیزاین» معرفی شدند.

اما از نظر مصرف انرژی پردازنده گرافیکی پرچمدار AD102 نیز با ارقام قابل توجهی روبرو هستیم. اگرچه انتظار می رود TBP این پردازنده گرافیکی به دو برابر RTX 3090 Ti برسد، اما ما در مورد 800 وات صحبت می کنیم. با توجه به اینکه یک کانکتور برق 16 پین می تواند 600 وات برق مصرفی را در حداکثر حالت ممکن انتقال دهد، انتظار می رود شاهد استفاده از دو کانکتور 16 پین برای این کارت گرافیک غول پیکر باشیم.

کارت گرافیک NVIDIA GeForce RTX 4090

بر اساس آنچه در سری Ampere دیدیم، انویدیا تصمیم گرفت این نسل نسخه Titan کارت های گرافیک خود را با سری GeForce RTX کلاس BFGPU که مدل های سری RTX A با ظرفیت بالاتر را برای استفاده در ایستگاه کاری ارائه می دهد، جایگزین کند. بنابراین به جز RTX 3090Ti و RTX A6000 کلاس تایتان در این سری وجود نداشت. بنابراین باید دید آیا این نسل شاهد بازگشت مدل Titan به عنوان آخرین کارت گرافیک پرچمدار انویدیا خواهد بود یا خیر.

در نهایت، نظرات خود را در مورد آن با زومجی و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید