چالش اجرای طرح ملی امنیت اینترنت کاهش درآمد اپراتورهای اینترنت همراه یا افزایش تعرفه؟

با نزدیک‌تر شدن هر روز و لحظه به لحظه به اجرای کامل طرح حفاظت از بستر ملی اینترنت و قطع ارتباط کاربران عادی از اینترنت بین‌المللی، چالش‌ها و ابهامات در مورد نحوه مواجهه با اپراتورها و توزیع‌کنندگان اینترنت همراه در کشور، وجود دارد. یک اینترنت مشترک ایجاد شد.

چالش اجرای طرح ملی امنیت اینترنت کاهش درآمد اپراتورهای اینترنت همراه یا افزایش تعرفه؟

همانطور که می دانید در ماه های اخیر بحث افزایش تعرفه مصرف اینترنت توسط دو اپراتور بزرگ تلفن همراه کشور یعنی همراه اول و ایرانسل پیگیری شد که در سطح ملی شاهد جهش تعرفه مصرف اینترنت باشیم. .

این حدس و گمان از آنجا تقویت می شود که بیشتر سود این شرکت ها در حال حاضر از طریق وبگردی کاربران در اینستاگرام و واتس اپ است که با نرخ ترافیک بین المللی و 4 برابر محاسبه می شود و به همین دلیل به زودی کاربران بسته های اینترنتی خود را از دست خواهند داد. تمام شود و شما باید یک بسته جدید بخرید. اکنون که موتور اصلی سود اپراتورهای کشور با راه اندازی اینترنت ملی و قطع شدن دسترسی به شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام متوقف شده است، مسئولان ناگزیر باید از روش های جایگزین برای پوشش سود غول های اینترنتی تلفن همراه کشور استفاده کنند. این خلأ بزرگ را پر کنید، احتمالاً ساده ترین کار افزایش نرخ استفاده از اینترنت است.

روال و مکانیسم دسترسی کاربران به اینترنت بین المللی در زمان راه اندازی کامل اینترنت ملی هنوز به طور واضح و دقیق اعلام نشده است. اما انتظار می رود دسترسی به اینترنت بین المللی تنها برای بخشی از کاربران حرفه ای و متخصص و البته کسب و کارهایی مانند کافی نت ها که احتمالا مجوز استفاده از سایت های خارجی را داشته باشند و کاربران عادی نیز مجبور به استفاده از این سایت ها باشند امکان پذیر باشد. خدمات آنها باید به پرداخت هزینه های بیش از حد.

  اولین هواپیمای مسافربری تمام الکتریکی جهان اولین پرواز خود را انجام داد

در زیر توجه شما را به آماری قابل توجه در خصوص افزایش شدید مصرف پهنای باند اینترنت بین المللی طی 5 سال گذشته توسط اینستاگرام و واتس اپ که مدتی پیش در فارس منتشر شد جلب می کنیم.

حدود 5 سال پیش که مقامات در شورای عالی فضای مجازی و مرکز ملی فضای مجازی، سهم تلگرام از پهنای باند ایران، بسیار عجیب به نظر می رسید.

محمدحسن نیازی، عضو واقعی شورای عالی فضای مجازی گفت: 60 درصد پهنای باند کشور در اختیار تلگرام است که رقم بالایی است و وقتی چنین پهنای باندی برای تلگرام در دسترس است، مسئولان باید توجه بیشتری به این موضوع داشته باشند. آن میدان.

کمی بعد امیر دوهریان معاون محتوای مرکز ملی فضای مجازی کشور جزئیات بیشتری را گزارش کرد و گفت: 60 درصد پهنای باند کشور را تلگرام اشغال کرده است. این شبکه پیام رسان در حال حاضر نزدیک به 40 میلیون کاربر دارد و زمان اوج ترافیک بین ساعت 10:00 شب تا 1:00 بامداد است.

زمانی که در سال 1395 تلگرام و اینستاگرام به دلیل مسائل امنیتی برای مدت محدودی در ایران مسدود شدند، وزیر وقت ارتباطات و فناوری اطلاعات آمار سهام این دو شبکه اجتماعی مسلط در کشور را اعلام کرد و گفت: پس از مسدود شدن در مجموع تلگرام و اینستاگرام حدود 45 درصد پهنای باند اینترنت کشور کاهش یافت.

یعنی تا سال 2016، خوش بینانه اکثر سهم تلگرام و اینستاگرام از ترافیک ایران 45 درصد است.

پس از مسدود شدن تلگرام، محبوب ترین مکان اکثر شبکه اجتماعی به چیست آپ اعلام وصول. بر اساس گزارش مرکز تحقیقات بتا در مورد تعداد کاربران شبکه های اجتماعی مختلف در ایران، چیست بالا با حدود 50 میلیون، تلگرام با 49 میلیون مخاطب و اینستاگرام با 47 میلیون مخاطب اکثر شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها در ایران هستند.

در تازه اکثر اطلاعات، امیر محمدزاده لایوردی، عضو هیئت مدیرهمدیریت شرکت ارتباطات زیرساخت سهم ترافیک داخلی از پهنای باند کشور را 20 درصد و سهم ترافیک خارجی در پهنای باند را 80 درصد اعلام کرد و گفت: از 80 درصد ترافیک ایران که به پهنای باند خارجی اختصاص دارد، حدود 70 درصد مربوط به محتوا است. چیست بالا و آن اینستاگرام است.

این آمار به این معناست که در سال 1400 حدود 56 درصد از پهنای باند کشور تنها به دو پیام رسان و شبکه اجتماعی واتس اپ و اینستاگرام تعلق داشت و 5 سال پیش 60 درصد پهنای باند کشور فقط در اختیار پیام رسان تلگرام بود.

بنابراین در حالی که با توجه به مستندات فوق در کشور از جمله طرح جامع و معماری شبکه ملی اطلاعات باید به هدف 70 درصد ترافیک داخلی و 30 درصد ترافیک خارجی برسیم، به نظر می رسد در سال هایی که گذشت، نه تنها به آن هدف نرسیده و سهم ترافیک داخلی به جای 70 درصد، تنها 20 درصد است. بلکه تنها شاهد جابه جایی جایگاه پلتفرم های خارجی از سهم پهنای باند کشور بوده ایم.

  برخی از مشخصات کلیدی OnePlus Nord Watch فاش شده است

پی نوشت: ادامه اینستاگرام با اجرای طرح امنیتی عملا غیرممکن است، زیرا ماهیت طرح امنیتی از ذهن کاربر ایرانی اجباری است تا با مصادیق غیر اخلاقی در فضای وب و هم اکنون در حال حاضر مواجه نشوید. در محیط اینستاگرام، نمونه های بی شماری از محتوای غیراخلاقی وجود دارد. خاطرنشان می شود و با این سخنان باید منتظر مسدود شدن دائمی اینستاگرام در ایران پس از اجرای طرح امنیت در بستر ملی اینترنت باشیم که کاهش شدید آن را به دنبال خواهد داشت. استفاده از ترافیک بین المللی توسط کاربران و در نتیجه این کاهش سودآوری اپراتورهای توزیع اینترنتی.

دیدگاهتان را بنویسید