مایکروسافت: سونی از اضافه شدن برخی بازی ها به Game Pass جلوگیری می کند

مایکروسافت ادعا می‌کند که سونی به برخی از توسعه‌دهندگان پول می‌دهد تا از پیوستن بازی‌هایشان به سرویس Xbox Game Pass جلوگیری کند.

مایکروسافت اسنادی را در رابطه با خرید Activision Blizzard به مرجع رقابت برزیل ارسال کرد و در میان آن اسناد ادعای بزرگی داشت. سونی با پرداخت هزینه ای برای مسدود کردن برخی سازندگان، از اضافه شدن آنها به سرویس Game Pass جلوگیری می کند. پاسخ مایکروسافت به شورای اداری دفاع اقتصادی برزیل (CADE) در طول روز ارسال شده در 18 آگوست (9 اوت):

توانایی مایکروسافت برای گسترش سرویس Game Pass خود به دلیل تمایل سونی برای جلوگیری از چنین رشدی با مشکل مواجه شده است. سونی حتی مبلغی به نام هزینه قفل را به سازندگان می پردازد تا محتوای آنها به Game Pass و سایر خدمات اشتراک رقیب اضافه نشود.”

آیا این بدان معناست که سونی یک شرکت شیطانی است و مایکروسافت به راحتی در معرض اسرار تجاری پنهان است؟ واقعیت از هر دو طرف کمی پیچیده تر است. سونی ممکن است حقوق انحصاری سرویس‌های پخش خود را بپردازد، یا ممکن است بندهایی در قراردادهای انتشار وجود داشته باشد که از پیوستن برخی عناوین منتشر شده توسط سونی به سایر خدمات اشتراک جلوگیری کند.

سونی از اضافه شدن برخی بازی ها به Game سئو کول

مشخص نیست که مایکروسافت چه چیزی در ذهن دارد، اما معاملات انتشار بازی می تواند پیچیده باشد. به خصوص وقتی صحبت از خدمات اشتراک و پخش می شود. اسناد نبرد سال گذشته بین اپل و اپیک گیمز نشان داد که مایکروسافت درصدد کاهش سهم درآمد بازی های رایانه شخصی در ازای دریافت حق پخش برای خود است.

  با عجیب ترین و جالب ترین قمرهای منظومه شمسی آشنا شوید

اگر مایکروسافت با طرح فوق پیش می رفت، می توانست حقوق پخش انحصاری برخی از عناوین را به دست آورد و از انتشار آن بازی ها در سرویس های رقیب جلوگیری کند. بنابراین این مورد مربوط به نوع قراردادی است که بین طرفین نوشته شده است و سونی و مایکروسافت هر دو در حال دریافت آثار به صورت انحصاری هستند که می تواند به صورت انتشار انحصاری زمانی و انحصاری کنسول باشد.

مایکروسافت قصد دارد CADE برزیل را متقاعد کند تا خرید Activision Blizzard را تایید کند. در حالی که کمیسیون تجارت فدرال (FTC) نیز در حال بررسی اسناد این خرید در آمریکا است، اسناد آن محرمانه باقی می ماند. اما در برزیل دولت این اسناد را به صورت رسمی منتشر کرد تا شاهد چشم اندازی ویژه از رقابت مایکروسافت و سونی باشیم.

لوگوی ایکس باکس با پس زمینه سبز و مشکی

اسناد منتشر شده توسط دولت برزیل موضوع بحث در میان حامیان این دو شرکت بوده است، در حالی که شورای اداری دفاع اقتصادی نظر سایر شرکت ها را جویا شده است. سونی قبلاً گفته بود که ایجاد فرنچایزی که بتواند با Call of Duty رقابت کند دشوار است و این سری خود یک ژانر در صنعت بازی است. طبیعتاً مایکروسافت مخالف است و یوبی‌سافت، ریوت گیمز، باندای نامکو و گوگل همگی رقبای برجسته‌ای را برای CoD مطرح کرده‌اند. مانند Apex Legends، Battlefield و PUBG.

مایکروسافت همچنین ادعا می کند که افزودن آثار اکتیویژن بلیزارد به Game Pass رقابت را افزایش می دهد:

گنجاندن آثار Activision Blizzard در Game Pass به توانایی سایر بازیکنان برای رقابت در بازار توزیع بازی های دیجیتال آسیب نمی رساند.

علاوه بر این، مایکروسافت می گوید که این خرید به لطف دسترسی به محتوای باکیفیت با قیمت پایین تر، رقابت را افزایش می دهد. سونی هنوز پاسخ روشنی به این سوال نداده است.

  اولین تصاویر و مشخصات فاش شده توسط Google Pixel 6E

Ghost in Call of Duty: Modern Warfare 2

مایکروسافت همچنین می گوید که انتشار نکردن آثاری مانند سری Call of Duty بر روی کنسول های رقیب به وضوح سودآور نیست. قبلا گفته بودند این سری برای پلی استیشن عرضه خواهد شد. مایکروسافت می‌گوید که استراتژی عدم انتشار آثار اکتیویژن بلیزارد روی کنسول‌های رقیب تنها زمانی سودآور است که بازی‌ها بازیکنان زیادی را به اکوسیستم مایکروسافت جذب کنند، که در واقع درآمدی برای جریان ضرر ناشی از عدم انتشار آن آثار در کنسول رقیب است.

چه مایکروسافت در مورد مسدود کردن حقوق درست باشد یا نه، سونی سابقه انجام کارهای مشابه و مسدود کردن توسعه دهندگان را با بندهای مالی دارد. برای مثال، برای سال‌ها کراس‌پلی انحصاری برای پلی‌استیشن 4 بود و اگر توسعه‌دهنده‌ای می‌خواست این ویژگی را فعال کند، باید سهمی از درآمد کراس‌پلی را به سونی می‌پرداخت.

این سهم درآمد به این معنی بود که اگر بازیکنان پلی استیشن بیش از مقدار معینی در درآمد نهایی مؤثر بین پلتفرم‌ها مشارکت داشته باشند، سازنده باید مبلغی را برای جبران کاهش درآمد بین پلتفرم‌ها به سونی بپردازد. تیم سوئینی، مدیرعامل اپیک گیمز، سال گذشته گفت که سونی تنها شرکتی است که چنین حقی را درخواست کرده است.

در هر صورت جنگ بین دو غول صنعت بازی ادامه دارد و باید منتظر ماند و دید که این خانواده چگونه به پایان می رسد. نطر شما چی هست؟

دیدگاهتان را بنویسید