پیش بینی JPR: ضرر 3.5 میلیارد دلاری اینتل در تولید GPU

جان پدی، در آخرین تحلیل خود از وضعیت بازار پردازنده‌های گرافیکی، ضمن اشاره به سرمایه‌گذاری پنج ساله اینتل در صنعت پردازنده‌های گرافیکی، معتقد است که سیاست‌های این شرکت احتمالاً در نهایت مضر خواهد بود.

به گفته رئیس Jon Peddie Research، اینتل ممکن است مجبور شود در آینده گروه توسعه GPU و سیستم‌های محاسباتی شتاب (AXG) خود را تعطیل کند. این بخش سال ها برای اینتل زیان ده بوده و هیچ محصول رقیبی را عرضه نکرده است. اینتل به بهترین پردازنده‌های گرافیکی نیاز ندارد، بلکه به چیپ‌هایی نیاز دارد که کار کنند.

به گفته جان پدی، اینتل 3.5 میلیارد دلار در توسعه پردازنده های گرافیکی گسسته سرمایه گذاری کرده است، در حالی که بخش مذکور 2.1 میلیارد دلار ضرر کرده است. این گروه تحقیقاتی معتقدند احتمالا کار قطعه AXG نیز با راه حل است پت گلسینگر بسته خواهد شد؛ درست مانند 6 قسمت دیگر که از سال 2021 توسط اینتل رها شد.

وی در این باره نوشت: گلسینگر از تصمیمات دردناک و ناراحت کننده هراسی ندارد و اگر بخشی از این شرکت انتظارات را برآورده نکند، با تعطیلی مواجه خواهد شد. شایعات همچنین حاکی از آن است که مهمانی AXG همچنین به پایان سفر خود نزدیک می شود».

کارت گرافیک ارزان قیمت اینتل

اینتل قبلاً اعلام کرده بود که از پردازنده‌های گرافیکی این شرکت برای برنامه‌های گرافیکی، ویدیویی، تصویربرداری، هوش مصنوعی و مراکز داده استفاده می‌شود. اکنون با گذشت پنج سال از آغاز توسعه پردازنده های گرافیکی گسسته این شرکت، تنها دو مدل از محصولات ارزان قیمت وارد بازار شده است. پروژه این شرکت برای توسعه معماری Xe-HP برای مراکز داده نیز لغو شده است. علاوه بر این، تحویل پردازنده‌های گرافیکی Ponte Vecchio به این شرکت هوش مصنوعی و HPC نیز بارها به تعویق افتاده است.

  تا سال 2025، فروش دستگاه های تاشو سامسونگ از سری گلکسی اس پیشی خواهد گرفت!

با توجه به عرضه دیرهنگام پردازنده های گرافیکی Arc Alchemist 500 و 700 و نیاز به رقابت با محصولات قدرتمند انویدیا و AMD، شکست این محصولات از هم اکنون مورد انتظار بوده و این شرایط را برای اینتل دشوارتر خواهد کرد.

جان پدی می گوید که اینتل 3.5 میلیارد دلار برای موفقیت این بخش هزینه کرده است و انتظار می رود همه این پول به ضرر بزرگی تبدیل شود. این در حالی است که انتظار می رود این ضرر روز به روز بیشتر شود. زیرا صنعت توسعه GPU نیاز به سرمایه گذاری مستمر و مرحله ای دارد. با این حال، جان پدی معتقد است که خروج اینتل از این بازار 50-50 است. او می گوید که اگر شرکت اینتل این بخش از فعالیت خود را رها نکند، راهی سخت و سودآور در انتظار تیم آبی است.

دیدگاهتان را بنویسید