گفتگو با دکتر اسماعیل هو، کارشناس تجارت الکترونیک و فعال فین تک

کلیک- جناب آقای اسماعیل هو با سالها تجربه در تجارت اینترنتی بین المللی و بانکداری الکترونیک در ایران، آینده تجارت الکترونیک را چگونه می بینید؟

بدون شک در آینده نزدیک، در آینده ای نزدیک، از چارچوب رایانه و تلفن همراه در معاملات تجاری و بانکداری اینترنتی فراتر خواهیم رفت و وارد دو حوزه کاملاً جدید خواهیم شد: واقعیت مجازی یا AR در چارچوب متاورس و واقعیت افزوده. یا VR در زمینه اینترنت اشیا (IOT). به طور خلاصه، تجارت الکترونیک در Metaverse و اینترنت اشیا تجمیع خواهد شد.

  • به نظر شما کدام یک از این دو حوزه جامع تر خواهد بود؟

من مطمئن هستم که هر دو به طور موازی رشد خواهند کرد. فراموش نکنیم که بسیاری از مکان ها مکمل یکدیگر هستند. قابل پیش بینی نیست که کدام یک از آنها رایج تر خواهد بود. این به سرمایه گذاری شرکت ها و انتخاب های بازار بستگی دارد. هر دو مزایا و محدودیت های منحصر به فرد خود را دارند. متاوره بسیار گسترده تر و هیجان انگیزتر است. و به طور موثری بعد فضایی زندگی را حذف می کند. «متاورس یک زندگی مجازی در بستر واقعیت است» و به انسان قدرت جادویی می دهد، اما به نظر من از ذات و ماهیت انسان دور است. با یک مثال توضیح می دهم. هنگامی که فرد پس از چندین سال غیبت مادر خود را در آغوش می گیرد، تمام حواس اصلی از جمله بینایی، چشایی، لامسه و بویایی به طور همزمان در خدمت یک تجربه هستند. تجربه آغوش مادر. این یک غریزه انسانی است. Metaverse در حال حاضر این محدودیت را دارد، اما ممکن است در آینده به این نقطه برسد.

  آیفون 15 بالاخره با پورت USB-C وارد بازار خواهد شد!

اما اینترنت اشیا «زندگی واقعی در بستر یک شبکه مجازی» است که در آن همه اشیا و موجودات اطراف ما یک گره شبکه در نظر گرفته می‌شوند. اینترنت اشیا نسبتاً گران‌تر است و به گستردگی Metaverse نیست، اما با طبیعت انسان سازگارتر است. و این در زندگی واقعی اتفاق می افتد. هیجان انگیزترین قسمت جایی است که متاورس و اینترنت اشیا یکی می شوند.

  • آیا این آینده ترسناک نیست؟

در شرایط امروز، بله، خیلی ترسناک است. اما وقتی در زمان خود و در متن خود رشد کرد و فراگیر شد، انسان با آن سازگار می شود. اگر 30 سال پیش کسی تصور می کرد که همه مردم 5-6 ساعت از وقت خود را در یک دستگاه الکترونیکی کوچک صرف می کنند و همه کارها را با آن انجام می دهند، ترسناک بود. اما امروزه حتی افراد مسن نیز از شبکه های اجتماعی برای ارتباط با عزیزان خود استفاده می کنند. آینده همینطور است. فراجهان و اینترنت اشیا بخشی از زندگی ما خواهند شد. چه دوست داشته باشیم و چه از آن متنفر باشیم.

  • دکتر بزرگترین خطر دنیای متاورس و اینترنت اشیا در آینده چیست؟

هر فناوری با تمام مزایایی که دارد، معایبی نیز دارد. مثلاً با اختراع هواپیما و ایجاد خطوط هوایی، رشد و شکوفایی اقتصادی و روابط تجاری افزایش یافت. اما در عین حال، شیوع بیماری ها و اپیدمی های خطرناک نیز در حال افزایش است. از سوی دیگر، با محبوبیت تلفن های هوشمند، حریم خصوصی کاهش یافته است. جالب است بدانید که هر چه فناوری بزرگتر باشد، ریسک آن نیز بیشتر است. Metaverse و Internet of Things دو فناوری بزرگی هستند که زندگی بشر را تغییر خواهند داد. از روابط انسانی تا معاملات بانکی. یکی از خطرات آنها افزایش پیچیدگی حملات سایبری است. حملاتی که ممکن است نه امنیت یک شخص، بلکه امنیت یک کشور باشد.

  • ایران را در حال توسعه این فناوری ها چگونه می بینید؟
  نقد و بررسی فیلم برایان و چارلز The Story of a Strange Friendship!

به نظر من مرزهای سیاسی و جغرافیایی مانعی در برابر جریان تکنولوژی نیست. ایران نیز همین مسیر را طی می کند. با این تفاوت که هرم جمعیتی جوان و تحصیلکرده کشور زمینه بسیار مساعدی را برای رشد متاورس و اینترنت اشیا فراهم کرد. و به همین دلیل حتی فکر می کنم در پذیرش این فناوری ها از کشورهای اروپایی پیشی بگیریم. همان اتفاقی که با ظهور اینترنت در هند رخ داد و توانست ارز زیادی را در آن کشور تولید کند، ایران می تواند در این زمینه ها حرفی برای گفتن داشته باشد. البته یک شرط دارد و آن ایجاد زیرساخت های فنی و قانونی آن است

دیدگاهتان را بنویسید