تشخیص سرطان با آزمایش مواد شیمیایی در اشک

به گفته SF، محققان از توسعه لنزهای تماسی هوشمندی خبر داده اند که می تواند مواد شیمیایی موجود در اشک را برای تشخیص سرطان تجزیه و تحلیل کند. این لنزها با شناسایی مواد خاصی که در مراحل اولیه بیماری در اشک یافت می شوند، تومورها را تشخیص می دهند. این پیشرفت ممکن است راه را برای توسعه یک برنامه غربالگری کم هزینه و جهانی هموار کند.

در این مطالعه، گروهی از محققان موسسه تراساکی برای نوآوری های زیست پزشکی اظهار داشتند که این لنزها مواد حاملی به نام اگزوزوم (پیام رسان های مخفی در بدن ما) را جذب می کنند. همچنین در داخل سلول‌ها یافت می‌شوند و وزیکول‌های حباب‌مانندی هستند که در خون، بزاق، ادرار و اشک ترشح می‌شوند. همچنین دارای پروتئین های متعددی در سطح خود است که برخی از آنها توسط سرطان، عفونت های ویروسی یا جراحات استفاده می شود. آنها همچنین می توانند به شدت بر تنظیم، پیشرفت و گسترش تومور تأثیر بگذارند و دانشمندان را به امید این که پروتئین ها بتوانند راه را برای توسعه داروهای ضد سرطان بهتر هموار کنند، سوق دهند.

به حداقل رساندن تاخیر در شروع روند درمان، میزان بقا را بهبود می بخشد. به گفته محققان موسسه تراساکی، این لنزهای تماسی دارای ریز منافذی هستند که همچنین به آنتی بادی هایی که اگزوزوم ها به آن متصل می شوند، متصل می شوند.

در آزمایش‌هایی، محققان اگزوزوم‌های ترشح شده در مایعات آزمایشگاهی از 10 رده سلولی مختلف بافتی و سرطانی و اشک‌های 10 داوطلب انسانی را با موفقیت آزمایش کردند.

به گفته محققان این مطالعه، این لنز تماسی ریزحفره‌ای کونژوگه با آنتی‌بادی را می‌توان برای تشخیص با نانوذرات خاص برچسب‌دار آنتی‌بادی برای تجسم انتخابی برچسب‌گذاری کرد. این یک پلت فرم بالقوه مهم برای پیش غربالگری سرطان و ابزار تشخیصی حمایتی است که آسان، سریع، حساس، مقرون به صرفه و غیرتهاجمی است.

  شاهکار عجیب پروتکل کالیستو در نظارت بر همه مرگ‌ها

زمانی تصور می شد که اگزوزوم ها محل دفع مواد ناخواسته در بدن هستند. دانشمندان اکنون می دانند که آنها مولکول های زیستی مختلف را بین سلول ها منتقل می کنند.

دکتر علی هادیم حسینی، مدیر عامل این موسسه گفت: اگزوزوم ها منبع غنی از نشانگرها و بیومولکول ها هستند که می توانند برای چندین کاربرد زیست پزشکی مورد استفاده قرار گیرند. روشی که گروه ما ایجاد کرده است توانایی ما را برای استفاده از این منبع بسیار تسهیل می کند.

تلاش های قبلی برای تسلط بر معنای آنها به دلیل مشکلات در انزوا با مشکل مواجه شده است. روش‌های کنونی شامل تجهیزات پیچیده، زمان‌بر و گران‌قیمتی است و انجام آن حداقل 10 ساعت زمان می‌برد. روش ساده محققان این مطالعه این مشکلات را برطرف می کند. علاوه بر این، اشک منبع بهتر و پاک‌تری از اگزوزوم‌ها نسبت به سایر مایعات بدن است.

هم محفظه و هم عدسی ها به جای قالب گیری معمولی با برش و حکاکی لیزری مستقیم ساخته می شوند. آنها همچنین سطوح را از نظر شیمیایی اصلاح کردند تا برای آنتی بادی های اتصال فعال شوند.اگزوزوم ها با استفاده از یک جفت آنتی بادی روی نانوذرات طلا اسکن شدند تا به دنبال نشانگرهای سرطانی بالقوه باشند.

با این نتایج دلگرم‌کننده، می‌توان امیدوار بود که نسل بعدی لنزهای تماسی هوشمند به‌عنوان یک پلت فرم نظارت آسان، سریع و غیرتهاجمی برای غربالگری زودهنگام سرطان و تشخیص خوب مورد استفاده قرار گیرد.

علی خادم حسینی کیست؟

پروفسور «علی خادم حسینی» دانشمند بزرگ ایرانی است که دستاوردهای چشمگیری در زمینه مهندسی پزشکی، درمان بیماری های خودایمنی و سرطان دارد و جوایز متعددی را دریافت کرده است. دکتر علی خادمحسینی در 9 مهر 1354 در تهران به دنیا آمد و در کانادا بزرگ شد. هادیم حسینی دکترای خود را در رشته مهندسی پزشکی از دانشگاه MIT دریافت کرد. او استاد مهندسی پزشکی و مهندسی شیمی در دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس (UCLA) و یکی از بنیانگذاران مرکز درمان با حداقل تهاجم بود. همچنین هادیم حسینی مدیرعامل موسسه تراساکی است.

  انتشار اثر هنری جدید Sonic Frontiers

نتایج این مطالعه در مجله Advanced Functional Materials منتشر شده است.

دیدگاهتان را بنویسید