پیامدهای منفی محدودیت و فیلترینگ اینترنت در ایران حتی از تحریم ها نیز شدیدتر است

پیامدهای منفی محدودیت و فیلترینگ اینترنت در ایران حتی از تحریم ها نیز شدیدتر است

تا پیش از این بهانه آقایان برای هرگونه شکست در کشور، تحریم های شدید غرب علیه ایران بود و امروز در شرایطی هستیم که تبعات منفی خودتحریمی ناشی از محدودیت های اینترنتی بسیار بیشتر از تحریم های آمریکا به اقتصاد کشور ضربه می زند.

این محدودیت ها تا سال ها اجرا شد که دولت نتوانست برای جوانان شغل ایجاد کند و جوانان این منطقه با استفاده از اینترنت شغل خود را ایجاد کردند. بر اساس اعلام انجمن تجارت الکترونیک ایران، بیش از 400 هزار کسب و کار اینترنتی در خط نابودی قرار دارند و بیش از یک میلیون نفر از افراد مرتبط با آن در خطر از دست دادن شغل خود هستند.

حال سوال این است که کدام تحریم می تواند چنین ضربه بزرگی به اقتصاد کشور وارد کند؟ دولت که در امور روزمره مانده است چگونه می خواهد برای این یک میلیون نفر شغل ایجاد کند؟

بدون شک پاسخ این سوال حضور این افراد در پیام رسان ها و شبکه های اجتماعی داخلی نیست چرا که هیچ کاربری نمی خواهد با استفاده از اپلیکیشن هایی که عمدتاً مربوط به این نهاد نظامی است حریم خصوصی خود را به خطر بیندازد و تا آن زمان نیز در مطالعات انجام شده بود. این یکی از دلایل عدم پذیرش درخواست های داخلی است.

آیا نهادی که به بهانه تامین امنیت کشور دکمه خاموش شدن اینترنت را فشار می دهد، حاضر است به ازای هر ساعت قطعی اینترنت در کشور 1.5 میلیون دلار غرامت به مشاغل آنلاین بپردازد؟

  خطر هک شدن کاربران macOS توسط برنامه Zoom

به هر حال دوره این تصمیمات اجباری به پایان رسیده است و کاربران در تجربه قبلی یعنی فیلترینگ تلگرام نشان داده اند که می توانند بر این محدودیت ها غلبه کنند و در صورت دائمی شدن فیلترینگ اینستاگرام و واتس اپ، نهاد تصمیم گیری هزینه بالایی را پرداخت خواهد کرد. قیمت در این زمینه . چرا؟ که با موافقت دولت آمریکا با ارسال تجهیزات اینترنتی استارلینک به ایران، از این پس شاهد ورود آن تجهیزات به کشور خواهیم بود. در حالی که شرایط قبل از ورود گسترده استارلینک به ایران در حال تغییر است.

در واقع اجرای چنین محدودیت هایی راه حلی برای مهار اعتراضات مردمی نبوده و نیست و اگر این محدودیت ها برای جلوگیری از رسیدن صدای معترضان به دنیا شکل گرفته است، باید گفت که این طرح کاملا شکست خورده است زیرا شخصیت های هنری، ورزشی، سیاسی و اجتماعی جهان بزرگ صدای مردم ایران را شنید و از آنها حمایت کرد، مگر اینکه خودشان را فریب دهند، مانند اریک کانتونا، شارلیز ترون، اسپالتی، ابرو گوندش، ژول کونده و… مانند علی. کریمی و حسین ماهینی و بسیاری از افراد سرشناس مردمی حامی خشونت به نام برانداز و اپوزیسیون!

دیدگاهتان را بنویسید