کمک بزرگ هکرها به معترضان در ایران از طریق تلگرام و سیگنال

این خبر چند هفته پس از مرگ مهسا امینی، معترض که به دلیل نقض قانون الزام زنان به حجاب بازداشت شده بود، توسط کارشناسان امنیتی چک پوینت ریسرچ (CPR) تایید شد.

لیاد میزراچی یکی از اعضای گروه‌های وب تاریک تلگرام است که به معترضان کمک می‌کند بر محدودیت‌ها و سانسوری که در حال حاضر توسط رژیم ایران برای مقابله با اعتراضات اعمال می‌شود، غلبه کنند.

گروه‌های هکر تحت نظارت CPR به ایرانی‌ها اجازه می‌دهند با وجود تلاش‌های دولت برای سانسور با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.

چک پوینت در گزارشی که با مجله Infosecurity به اشتراک گذاشته شده است، نوشت: «فعالیت‌های کلیدی این گروه‌های هکر افشای و فروش داده‌ها از جمله شماره تلفن و ایمیل کارکنان و نقشه‌های مکان‌های حساس است.

CPR به اشتراک گذاری سرورهای VPN باز برای دور زدن سانسور و گزارش وضعیت اینترنت در ایران و همچنین هک مکالمات را می بیند.

این اولین کانال گروه خبری رسمی اطلس در تلگرام است. این کانال با بیش از 900 عضو، بر افشای اطلاعاتی که ممکن است علیه رژیم در ایران باشد تمرکز دارد.

دومین گروه تلگرامی که توسط CPR نظارت می‌شود، ARVIN است که تقریباً 5000 عضو دارد و اخبار اعتراضات در ایران، گزارش‌ها و فیلم‌هایی از خیابان‌های سایت‌های اعتراضی و اطلاعاتی درباره وضعیت اینترنت در ایران ارائه می‌کند.

سومین گروه تلگرامی که در گزارش CPR ذکر شده RedBlue است، کانالی با حدود 4000 عضو که عمدتاً بر روی چت ها و راهنماهای هکرها تمرکز دارد.

فراتر از این کانال‌های تلگرامی، چک‌پوینت همچنین از پروژه Tor و سیگنال به‌عنوان پلتفرم‌هایی یاد می‌کند که پروکسی‌هایی را برای شهروندان ایرانی فراهم می‌کنند تا سانسور دولتی را دور بزنند، به اینترنت دسترسی داشته باشند و ارتباط امن برقرار کنند.

  رونمایی از پلی استیشن 5 God of War Ragnarok

میزرچی افزود: این گروه‌ها به مردم ایران اجازه می‌دهند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و اخباری را که در نقاط مختلف اتفاق می‌افتد به اشتراک بگذارند. “ما به نظارت بر وضعیت ادامه خواهیم داد.

گزارش CPR چند هفته پس از قطع روابط آلبانی با ایران به دلیل حمله باج افزار در ماه ژوئیه منتشر شد که به طور موقت بسیاری از خدمات و وب سایت های دولتی دیجیتال آلبانی را تعطیل کرد.

دیدگاهتان را بنویسید