ابتکار گوگل برای جلوگیری از انتخاب رمزهای عبور طولانی و دشوار

رمزهای عبور همیشه امن نیستند. مردم بارها و بارها از گذرواژه‌های ناامن یکسان استفاده می‌کنند و آنها را فراموش می‌کنند، و این امر برای شرکت‌های بزرگ فناوری محافظت از حساب‌ها و داده‌ها به چالشی تبدیل می‌شود.

حتی زمانی که شخصی از رمز عبوری استفاده می کند که به اندازه کافی طولانی و پیچیده باشد که نسبتاً ایمن باشد، مانند رمز عبور سرپرست. اما همچنان در برابر حملات مهندسی اجتماعی مانند فیشینگ آسیب پذیر است.

در مجموع، رمزهای عبور یک سیستم وحشتناک برای محافظت از اطلاعات شخصی، اطلاعات حساس و عکس های شخصی شما هستند. به همین دلیل است که اپل، گوگل، مایکروسافت و سایر اعضای اتحادیه FIDO مشتاق هستند تا رویکردی به نام رمز عبور را جایگزین آنها کنند و در حال حاضر نیز این کار را انجام می دهند.

گوگل اخیراً اعلام کرده است که پشتیبانی از رمز عبور را برای اندروید و کروم یا حداقل به آخرین نرم افزار بتا آنها ارائه خواهد کرد. اگر در نسخه بتای Google Play Services ثبت‌نام کرده‌اید، می‌توانید همین الان از آن برای ورود به وب‌سایت‌هایی که از آنها پشتیبانی می‌کنند استفاده کنید.

گوگل اعلام کرده است که در اواخر سال جاری به نسخه های پایدار می رسد و کار بزرگ بعدی آنها برای سال 2022 انتشار یک API (رابط برنامه نویسی برنامه) است که به برنامه های بومی اندروید اجازه می دهد از آنها پشتیبانی کنند.

پشتیبانی گوگل از رمزهای عبور در محصولات خود گام بزرگی به سوی پذیرش گسترده است. اپل پشتیبانی از گذرواژه‌ها را در آیفون با iOS 16 آغاز کرد و در اواخر امسال با macOS Ventura از آن‌ها در مک پشتیبانی خواهد کرد. وقتی گوگل آنها را به اندروید و کروم اضافه می کند، دو پلتفرم محبوب موبایل و دو مرورگر محبوب از آنها پشتیبانی می کنند. این یک رویداد قابل توجه است.

  سری Redmi K50 اولین گوشی هایی خواهد بود که از بلوتوث 5.3 پشتیبانی می کنند

کلیدهای دسترسی از رمزنگاری کلید عمومی برای ایجاد پروتکل احراز هویت امن تر از رمزهای عبور استفاده می کنند. هنگامی که برای یک حساب کاربری جدید با رمز عبور ثبت نام می کنید، دستگاه شما یک جفت کلید، یک کلید عمومی که با سرویس مشترک است و یک کلید خصوصی که به طور ایمن در پشت بیومتریک یا پین شما ذخیره می شود، تولید می کند. او این کار را انجام می دهد.

به دلیل ریاضیات پایه، کلید عمومی می تواند عمومی باشد، همانطور که از نام آن پیداست. مهم نیست که سایت هک شود و نقض داده در رسانه های اجتماعی منتشر یا به اشتراک گذاشته شود، ورود به حساب کاربری شما کافی نیست. این فقط به وب سایت اجازه می دهد تا تأیید کند که دستگاه شما کلید خصوصی صحیح را ذخیره کرده است و سیستم به گونه ای تنظیم شده است که تمام احراز هویت کاربر توسط دستگاه شما انجام شود. این بدان معنی است که کلید خصوصی شما هرگز از طریق اینترنت منتقل نمی شود، و این امر باعث می شود که فیشینگ یا سرقت رمز عبور اساسا غیرممکن شود. در عوض، یک رمز موقت و یک بار مصرف ارسال می شود که به وب سایت می گوید که کلید خصوصی صحیح را در اختیار دارید.

اما شاید بهترین چیز در مورد کلیدهای دسترسی امن تر بودن آنها نباشد. در عوض، استفاده از آنها بسیار ساده تر است. در پست وبلاگی که پشتیبانی از Passkey را اعلام می کند، گوگل توضیح می دهد که چگونه می توانید رمز عبور ایجاد کنید یا فقط با استفاده از اثر انگشت، چهره یا کد قفل صفحه خود در دو مرحله وارد حساب کاربری خود شوید.

  کیت بررسی CPU Raptor Lake وارد شد

لازم نیست نگران ایجاد یک کد طولانی یا اضافه کردن تعداد مورد نیاز کاراکترهای خاص باشید و لازم نیست آنها را به خاطر بسپارید، آنها به طور خودکار در پس زمینه بین دستگاه های شما با استفاده از Google Password Manager همگام سازی می شوند. اساسا، تجربه کاربری مانند یک رمز عبور خودکار خواهد بود، اما بهتر و قابل اعتمادتر است.

از آنجایی که گذرواژه‌ها یک استاندارد صنعتی هستند، می‌توانید از تلفن خود برای ورود به دستگاه‌های مجاور، صرف نظر از سیستم عامل آن‌ها، استفاده کنید. فرض کنید باید چیزی را با استفاده از مک یکی از دوستانتان چاپ کنید. فقط با اسکن یک کد QR در تلفن اندرویدی خود، می توانید به حساب جیمیل خود در سافاری وارد شوید. در واقع، آینده ای بدون رمزهای عبور طولانی مدت به زودی در راه است و عالی به نظر می رسد.

دیدگاهتان را بنویسید