10 عکس تاریخی که درک شما از ابعاد را تغییر می دهد!

خرید بلیط هواپیما از سافارمارکت

ما فقط می توانیم فرض کنیم که در عصر چیزهای بزرگتر و بهتر هستیم، و در بسیاری از موارد، این درست است. اما چیزی که نمی‌توانیم نادیده بگیریم، توانایی تاریخ در غافلگیری ماست. در ادامه مقاله به 10 عکس تاریخی برتر که با نشان دادن ابعاد جدیدی از چیزهایی که می دانیم ما را شگفت زده می کنند نگاه می کنیم. با دی جی همراه باشید.

10. نیلوفرهای آبی دکتر بانسن

10 عکس تاریخی که درک شما از ابعاد را تغییر می دهددکتر جورج فردریک بانسن استعدادهای زیادی داشت. او یکی از مشهورترین پزشکان زمان خود، یکی از بهترین تیراندازان جنگ داخلی آمریکا بود و البته بزرگترین نیلوفرهای آبی آمریکا را پرورش داد.
عکس بالا یک عکس فوری سورئال از پتانسیل مردی است که کمی استعداد و جنون را در هم می آمیزد. در سال‌های پس از جنگ داخلی، او و همسرش سخت برای پرورش نیلوفرهای آبی ویکتوریا رگال تلاش کردند. نیلوفرهای آبی خاص که قطرشان به 2.5 متر می رسد! آنها اولین کسانی هستند که این گونه نیلوفرهای آبی را بدون استفاده از گلخانه در ایالات متحده پرورش دادند.

9. لاستیک برای یک رزمناو قطب جنوب

10 عکس تاریخی که درک شما از ابعاد را تغییر می دهددر دهه 1940، شور سفر در قطب جنوب در اوج خود بود. با اعزام هر تیم جدید به قطب جنوب، تمام دنیا نفس خود را حبس کردند و امیدوار بودند که اتفاق بدی برای تیم رخ ندهد. برای همگام شدن با این اکتشافات، تیم ها همچنین با فناوری های جدیدتر و پیشرفته تر آشنا شدند.
یکی از این ابداعات رزمناو قطب جنوب بود. این رزمناو قرار بود آخرین پیشرفت در سفرهای قطب جنوب باشد. اکنون سایر کاوشگران می توانند کشتی خود را با این لاستیک های بزرگ روی یخ حرکت دهند.
پس از ماه‌ها پیشرفت، رزمناو سرانجام در 15 ژانویه 1940 به خلیج نهنگ‌ها رسید. برای لحظه‌ای کوتاه و غرورآفرین روی یخ قرار گرفت و سپس از کنترل خارج شد. خدمه به کار خود ادامه دادند و در نهایت موتور کشتی بیش از حد گرم شد. بنابراین، این لاستیک ها هیچ کاری نکردند و خدمه در طول اقامت خود از آنها به عنوان چادر استفاده کردند و پس از بازگشت آنها را در قطب جنوب رها کردند.

8. خرچنگ آمریکایی

10 عکس تاریخی که درک شما از ابعاد را تغییر می دهدیک توافق کلی در مورد بزرگ بودن خرچنگ ها برای جا دادن در بشقاب وجود دارد! ما می توانیم بفهمیم که خرچنگ های بزرگتری وجود دارند، اما تصویر بالا ابعاد جدیدی را به ما نشان می دهد. اگرچه این خرچنگ ها بزرگ ترین خرچنگ های جهان نیستند، اما خرچنگ های بسیار بزرگی هستند که در نوا اسکوشیا صید شده اند و حدود 20 کیلوگرم وزن داشتند. پنجه های هر یک از این خرچنگ ها بزرگتر از بدن یک نوجوان است که دلیل دیگری برای دور ماندن از آب های نوا اسکوشیا است.
شمال شرق آمریکا با چنین انشعابات عظیمی غریبه نیست. رشد صنعت خرچنگ در آمریکا با توسعه فناوری کنسرو همزمان شد و در اواسط قرن نوزدهم تقاضا برای خرچنگ دریایی به شدت افزایش یافت. عرضه خرچنگ دریایی نیز به سرعت افزایش یافت و به قدری فراوان شد که پس از مدتی خرچنگ ها به عنوان منبع گوشت خانواده های فقیر شناخته شدند.
بدون شک عرضه و تقاضا در حال حاضر تغییر زیادی کرده است، اما همچنان سالانه 200 هزار تن از این خرچنگ های خوشمزه از مزارع خرچنگ صید می شود.

  دسترسی زودهنگام به کمپین Modern Warfare 2 با پیش خرید دیجیتالی بازی

7. کنده کاری راشمور

10 عکس تاریخی که درک شما از ابعاد را تغییر می دهداین تصویر از کنده کاری کوه راشمور در اواخر دهه 1930 قبل از تکمیل کنده کاری در سال 1941 ثبت شد. این پروژه بسیار بزرگ بود و باید در نظر داشته باشیم که بعد از رکود بزرگ انجام می شد.
کارگرانی که در ساخت این ساختمان مشغولند، مانند مورچه هایی که روی مجسمه راه می روند، 14 سال روی ابرو و بینی بزرگ ترین روسای جمهور آمریکا گذرانده اند! 30 مرد با استفاده از کابل های فولادی و جرثقیل های خود ابتدا قسمت هایی از این کوه را منفجر کردند و سپس شروع به حفاری کردند. با دینامیت، طرح اصلی را تا 8 سانتی متر منفجر می کنند و سپس کارگران بقیه آن را تراش می دهند.
تنها فردی که در طول ساخت کوه راشمور جان خود را از دست داد، معمار این طرح، گوتزن بورگلوم بود که 6 ماه قبل از تکمیل ساختمان به دلایل طبیعی درگذشت.

6. بقایای زپلین

10 عکس تاریخی که درک شما از ابعاد را تغییر می دهدزپلین نام گروهی از کشتی های هوایی است که با گاز هلیوم پر شده اند و از دهه 1980 توسط شرکت آلمانی Zeppelin NT در فردریشهافن آلمان ساخته شده اند. از زمان حادثه هیندنبورگ، زپلین های هیدروژنی برای حوادث مشابه شناخته شده اند. در طول جنگ جهانی اول، 84 زپلین برای ارتش آلمان ساخته شد. 60 مورد از این زپلین ها نابود شدند که نیمی از این تخریب ها حتی به دلیل حمله دشمن نبود، بلکه صرفاً نتیجه تصادفاتی بود که برای زپلین ها اتفاق افتاد.
پس از بمب گذاری هایی که با این زپلین ها انجام شد و هیچ گاه خسارت زیادی به آنها وارد نشد، بسیاری از مناطق خارج از شهرهای اروپایی به گورستان این زپلین ها تبدیل شد. عکس بالا در سال 1918 در فرانسه ثبت شده است. شاید نزدیک ترین تصویر مدرنی که از این سازه های ویران داریم، مربوط به کشتی های غرق شده باشد، اما حتی این کشتی ها به ندرت به بزرگی بزرگ ترین کشتی های هوایی آن زمان بودند.

  آذری جهرمی: فیلترینگ پشت عقب ماندگی ایران است

8. هیزم شکن های سکویا

10 عکس تاریخی که درک شما از ابعاد را تغییر می دهدقدیمی ترین درخت سکویا یا غول پیکری که می شناسیم حدود 3500 سال سن دارد. عمر این درخت بر اساس حلقه های موجود در تنه آن تخمین زده می شود.
درختان غول پیکر کالیفرنیا نمادی از آمریکا هستند و به همان اندازه که کامیون هایی که بریدگی های غول پیکر این درختان قرمز را حمل می کنند، بریدگی هایی که از خود کامیون ها بزرگتر هستند. کامیون ها به تنهایی می توانند 16500 متر چوب خام را حمل کنند.
قبل از ورود کاوشگران در دهه 1850، جنگل های قرمز چوب کالیفرنیا دست نخورده بودند. از آن زمان تاکنون بیش از 95 درصد از این جنگل های باستانی برای قطع درختان پاکسازی شده اند. این جنگل ها آنقدر قدیمی هستند که تکاملی همزیستی با آتش سوزی های تاریخی کالیفرنیا ایجاد کردند. پوست درخت قرمز در برابر آتش بسیار مقاوم است و زمانی که بیشتر گونه های دیگر از بین می روند، درخت قرمز کمترین آسیب را متحمل می شود.

4. درخت مارک تواین

10 عکس تاریخی که درک شما از ابعاد را تغییر می دهدحتی عکسی از یک کنده چوبی به عرض 10 فوت که روی کامیون بارگذاری شده است، اندازه این درختان را بیشتر از این عکس از مارک تواین در حال بریدن یک چوب سرخ در سال 1891 نشان نمی دهد. قطع درختان این درختان توسط مهاجران به معنای فتح بود. از غرب آمریکا بسیاری از این عکس ها بر روی کارت پستال های آن زمان چاپ می شدند.
از آنجایی که درختان قرمز پس از سقوط خرد شدند، این چوبگیرها هشت روز را صرف حفر چاله طولانی و پر کردن آن با بافت نرم کردند تا از شکستن درخت جلوگیری کنند. دو قلمه از انتهای این درخت به موزه ها اهدا شد.

  تلاش سونی هوندا برای قرار دادن پلی استیشن 5 در خودروی الکتریکی خود

3. طاق رومی عراق

10 عکس تاریخی که درک شما از ابعاد را تغییر می دهداین طاق که در عراق امروزی قرار دارد، بزرگ و شگفت انگیز است. نکته جالب در مورد این طاق این است که چگونه چیزی به این بزرگی و آسیب پذیر پس از 1500 سال همچنان پابرجاست.
این طاق که تصویر آن توسط عکاس و باستان شناس Max van Oppenheim ثبت شده است، پلی است که رومی ها بر روی رودخانه Wadi Elmore ساخته اند. وادی المور رودخانه ای است که در استان نینوا در شمال عراق و درست زیر مرز فعلی ترکیه جریان دارد. ژوستینیان، امپراتور معروف روم، در قرن ششم میلادی در ترکیه امروزی پل ها و سدهایی ساخت تا از ورود سیل به شهر دارا در بین النهرین جلوگیری کند.

2. نژاد ایالت آلاسکا

10 عکس تاریخی که درک شما از ابعاد را تغییر می دهدکلم بزرگتر از گاری که آن را حمل می کند و کدوهایی که آنقدر سنگین هستند که زیر وزن خود خرد می شوند! در روستای Mataniska Susitna، این گیاهان بزرگ میراثی هستند که به خوبی توسط ساکنان آن حفظ شده است.
نمایشگاه ایالتی آلاسکا جایی است که در آن کدوهای قلیایی 210 سانتی متری، کدوهای معمولی 500 کیلوگرمی و بزرگترین کلم جهان را خواهید دید. چرا این گیاهان اینقدر بزرگ می شوند؟ بیشتر اینها به جغرافیای این منطقه مربوط می شود. این قسمت از آلاسکا در تابستان 20 ساعت نور خورشید می گیرد و گیاهان در این مدت با استفاده از نور خورشید از خاک آلاسکا تغذیه می کنند.

1. ساخت سد ناگارجونا ساغر

10 عکس تاریخی که درک شما از ابعاد را تغییر می دهددر دنیای پر از ماشین ها و اتوماسیون، نیروی انسانی را نادیده می گیریم و به ماشین ها پناه می بریم. باورش سخت است که داربست های چوبی درهم و برهم و نیروی کار پراکنده که در اینجا تصویر شده، بخشی از برنامه ریزی دقیق بزرگترین سد ساخت و ساز جهان است.
این سد که بر روی رودخانه کریشنا قرار دارد، 1.6 کیلومتر طول و 150 متر ارتفاع دارد و یکی از بزرگترین دریاچه های دست ساز جهان را ایجاد کرده است. این سد یکی از اولین «معابد مدرن» هند بود که هدف آن کاهش وابستگی این کشور به کشورهای خارجی بود. در طول 12 سال ساخت این سد روزانه کمتر از 50 هزار نفر کار می کردند!

دیدگاهتان را بنویسید