سهامداران اکتیویژن به دلیل ترس از اینکه مایکروسافت قرارداد خرید را تایید نخواهد کرد، به سرعت اقدام به فروش کردند

سهامداران Activision اخیراً 3.7 میلیون سهام این شرکت را به قیمت تقریباً 72 دلار به ازای هر سهم فروختند تا از خطر عدم تایید معامله خرید مایکروسافت توسط تنظیم کننده ها جلوگیری کنند.

اگرچه خرید 69 میلیارد دلاری اکتیویژن بلیزارد همچنان تحت نظارت نهادهای نظارتی و قانونی قرار دارد، اما برخی سهامداران این شرکت نگران تاثیر تایید نهایی این خرید و کاهش شدید ارزش سهام خود هستند. به این ترتیب اخیرا تعداد قابل توجهی از سهام این شرکت در بازار معاملات فروخته شد تا موجی از عجله در بین سهامداران ایجاد شود.

بر اساس گزارشی که اوایل سال جاری منتشر شد، تصمیم کمیسیون تجارت فدرال آمریکا (FTC) در مورد این معامله باید تا پایان نوامبر سال جاری اعلام شود. این تا زمانی است که برخی از مقامات FTC آنها نگرانی خود را از تأثیرات این معامله بر صنعت بازی ابراز کرده اند و در مورد آن چندان مثبت نیستند. در ماه مارس، کمیسیون تجارت فدرال از اینجا و آنجا اطلاعات بیشتری درخواست کرد تا نگاهی عمیق تر به این موضوع داشته باشد.

نمودار سهام

از سوی دیگر سونی مستقیما وارد این موضوع شده و به طور رسمی نگرانی خود را از تاثیر این اقدام بر اصل رقابت در صنعت بازی اعلام کرده است. در بیانیه ای که توسط وب سایت GamesIndustry.biz منتشر شد، مایکروسافت در واقع می گوید که سونی در پاسخ به اظهارات ارائه شده توسط CMA بریتانیا سرکوب شده است. در متن این بیانیه آمده است:

“این ادعا که رهبر فعلی در بازار بازی با قدرت واضح و پایدار خود می تواند موقعیت خود را با از دست دادن عنوان معتبر به سومین شرکت بزرگ صنعت بازی از دست بدهد، به هیچ وجه معتبر نیست.” CMA استدلال کرد که خرید Activision توسط مایکروسافت بلیزارد می تواند به توانایی سونی برای رقابت با این شرکت آسیب برساند.

  پایان تصویربرداری سریال Twisted Metal

مایکروسافت بارها اعلام کرده است که به انتشار بازی‌های Call of Duty روی کنسول‌های پلی‌استیشن ادامه خواهد داد، اما سونی این اظهارات را ساده نمی‌گیرد. در اوایل سال جاری، جیم رایان بیانیه‌ای منتشر کرد و اعلام کرد که مایکروسافت تنها تا «سه سال پس از قرارداد فعلی بین سونی و اکتیویژن» عرضه بازی‌های Call of Duty را بر روی کنسول‌های پلی‌استیشن تضمین کرده است و این کافی نیست.

دیدگاهتان را بنویسید