گزینه عدم اجرای Call of Duty در Game Pass برای چند سال آینده

ظاهرا توافقی بین سونی و اکتیویژن وجود دارد که حتی در صورت نهایی شدن قرارداد با مایکروسافت، از انتشار بازی های Call of Duty در سرویس Game Pass برای چندین سال جلوگیری می کند.

مایکروسافت اخیرا بیانیه ای را در پاسخ به اطلاعیه سازمان نظارتی CMA منتشر کرده است منتشر کرد که در رابطه با نگرانی های ناشی از قرارداد 69 میلیارد دلاری آن شرکت برای خرید اکتیویژن بلیزارد ارائه شده است. پاسخ CMA رقابت در بازار کنسول‌های بازی و بازی‌های اشتراکی و سرویس‌های استریم را تحت تأثیر این قرارداد توصیف کرد و از اثرات مخرب آن بر صنعت بازی گفت.

اما پاسخ مایکروسافت به توییت فیل اسپنسر اشاره کرد که در آن به “توافق قبلی” بین سونی و اکتیویژن بلیزارد اشاره کرد. طبق این قرارداد، حتی در صورت تایید نهایی خرید اکتیویژن بلیزارد، مایکروسافت تا چندین سال نمی تواند بازی های Call of Duty را در سرویس Game Pass به کاربران خود ارائه دهد.

در پاورقی این متن آمده است: “توافقنامه بین سونی و اکتیویژن بلیزارد شامل محدودیت هایی در اختیار اکتیویژن بلیزارد برای قرار دادن بازی های Call of Duty در سرویس Game Pass برای سال های آینده است.”

با استناد به این توافق، مایکروسافت از گسترش تحقیقات توسط تنظیم کننده های بریتانیا در مورد این پرونده انتقاد کرد و استدلال کرد که تنظیم کننده شکایات سونی را بدون در نظر گرفتن سطح مناسبی از “بررسی انتقادی” پذیرفته است.

نمایی از شخصیت های Call of Duty

در صورت نهایی شدن این معامله، بازی‌های Call of Duty که اغلب به عنوان پرفروش‌ترین بازی‌های سال در تمامی کنسول‌ها شناخته می‌شوند، در سرویس اشتراک مایکروسافت در دسترس خواهند بود که می‌تواند منجر به رشد قابل توجهی برای Xbox Game Pass شود. به همین دلیل است که سونی نسبت به کاهش قابل توجه فروش کنسول ها و خدمات اشتراکی خود ابراز نگرانی کرد و این نگرانی را در مورد خطر رقابت در این صنعت ابراز کرد.

  Acer Chromebook 516 GE | اولین لپ تاپ گیمینگ مجهز به سیستم عامل کروم

حالا به نظر می رسد که سونی حتی برای امضای این قرارداد برنامه B دارد و حداقل تا چند سال اجازه چنین کاری را نخواهد داد. اکتیویژن در دوره PS4 با سونی وارد یک قرارداد بازاریابی مشترک شد که هنوز پابرجاست. بنابراین حتی بازی Call of Duty امسال نیز جوایز انحصاری پلی استیشن را دریافت خواهد کرد.

در نهایت، CMA حق دارد از اجرای این قرارداد جلوگیری کند. اگر مایکروسافت برای رفع نگرانی ها در مورد کاهش سطح رقابت در صنعت بازی اقدام مناسبی انجام ندهد، چنین اقدامی دور از دسترس نخواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید