استفاده از سلول های پیش ساز عصبی برای محافظت از عصب بینایی

روش‌های درمانی مرسوم، از جمله استفاده از داروهای محافظ عصبی مانند کورتیکواستروئیدها برای کاهش التهاب یا جراحی برای کاهش فشار روی عصب، اثر درمانی کمی دارند. به همین دلیل بخش بزرگی از قربانیان که معمولا از نسل جوان جامعه هستند بینایی خود را از دست می دهند. تحقیقات نشان می دهد که سلول های پیش ساز عصبی مواد مغذی ترشح می کنند که برای محافظت از سیستم بینایی لازم است.

سئو کول

به منظور بررسی اثر درمانی سلول های پیش ساز عصبی بر عصب بینایی در مدل حیوانی آزمایشگاهی، دکتر لیلا ستاریان، دکتر شیوا نعمتی، دکتر فرزاد پاکدل، دکتر محمد جوان و همکارانشان از پژوهشکده رویان تهران. دانشگاه علوم پزشکی و دانشگاه تربیت مدرس مطالعه ای را طراحی کردند که طی آن سلول های بنیادی پرتوان جنینی به سلول های پیش ساز عصبی تمایز داده شدند. آنها سپس اثر درمانی این سلول ها را بر روی مدل آزمایشگاهی آسیب عصب بینایی بررسی کردند.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه رویان، نتایج نشان داد که تزریق داخل وریدی 50000 سلول به قشر بینایی بینایی حیوانات مدل را بهبود نمی بخشد. با این حال، آزمایشات آزمایشگاهی نشان داد که در گروه آزمایشی که سلول های پیش ساز عصبی دریافت کردند، سلول های گانگلیونی شبکیه دو برابر بیشتر حفظ شدند. تزریق داخل وریدی سلول های پیش ساز عصبی احتمالا با ترشح مواد مغذی از سلول های عصبی بینایی محافظت می کند.

نتایج این تحقیق در Cell Journal منتشر شده است.

منبع: آخرین خبر

  گوشی ارزان و ارزان آنر پلی 30 ارائه شد

دیدگاهتان را بنویسید