راه حلی امیدوارکننده برای درمان طاسی

Tatsuto Kageyama، استادیار دانشکده مهندسی دانشگاه ملی یوکوهاما در بیانیه‌ای مطبوعاتی گفت: “ارگانوئیدها ابزار امیدوارکننده‌ای برای روشن کردن مکانیسم‌های مورفوژنز فولیکول‌های مو در شرایط آزمایشگاهی هستند.”

مورفوژنز یا مورفوژنز یک فرآیند بیولوژیکی است که در آن شکل یک موجود زنده بوجود می آید. به عبارت ساده، مورفوژنز به معنای توانایی بیولوژیکی یک موجود زنده برای توسعه ظاهر خود است. این فرآیند در کنار فرآیندهای رشد سلولی و تبدیل سلولی، یکی از سه بخش اصلی زیست شناسی تکاملی است.

ریزش مو از هر پنج مرد دو نفر را تحت تاثیر قرار می دهد. طاسی می تواند به سلامت روان مردان و زنان آسیب برساند. دانشمندان مدت‌هاست که به دنبال درمانی برای طاسی بوده‌اند و بسیاری از مردم برای کمک به درمان‌های ریزش مو و مکمل‌ها روی آورده‌اند.

در این مطالعه، این گروه از محققان ژاپنی توانستند با استفاده از دو نوع سلول جنینی موهایی با کارایی تقریبا 100 درصدی ایجاد کنند. پس از 23 روز کشت، ارگانوئیدها فولیکول های کاملا بالغی به طول حدود سه میلی متر تولید کردند. به طور فزاینده ای، محققان فرآیند تشکیل رنگدانه را مشاهده می کنند و بینش جدیدی در مورد مواد شیمیایی درگیر در این فرآیند ارائه می دهند.

این یافته ها که در مجله Science Advances منتشر شده است، پیامدهایی برای آزمایش حیوانات و غربالگری دارو نیز دارد. با پیوند ارگانوئیدها و تکرار چرخه مو، آنها به بازسازی دست یافتند.

محققان می گویند این مدل می تواند برای درک ساختار فولیکول مو و ارزیابی رنگدانه مو و داروهای رشد مو و بازسازی فولیکول مو ارزشمند باشد. محققان قصد دارند در آینده این سیستم کشت ارگانوئید را با سلول های انسانی برای درمان بالقوه طاسی آزمایش کنند.

  هفتمین دور مسابقه چالش های فناوری اطلاعات در جولای 1401 برگزار می شود

جونجی فوکودا، استاد دانشکده مهندسی دانشگاه ملی یوکوهاما، گفت: قدم بعدی ما استفاده از سلول های انسانی و استفاده از آنها در توسعه پزشکی و پزشکی بازساختی است.

تحقیقات آینده می تواند راه را برای توسعه درمان های جدید برای اختلالات ریزش مو مانند طاسی با الگوی مردانه هموار کند. روزی می‌توان از همان اصول برای رشد دندان‌های جایگزین یا سایر اندام‌ها استفاده کرد، زیرا هر مو عضو بسیار کوچکی است.

حدود نیمی از زنان بالای 65 سال از طاسی الگوی زنانه رنج می برند. دانشمندان هنوز اطلاعات کمی در مورد مکانیسم های مولکولی پشت رشد و ریزش مو دارند. هر فولیکول مو در پوست سر ما یک اندام مینیاتوری است که چرخه ریتمیک رشد، پسرفت و استراحت خود را در طول زندگی ما دنبال می کند. با افزایش سن، برخی از آنها به هورمون‌های پوست سر حساس می‌شوند و دی هیدروتستوسترون ظاهر می‌شود که به فولیکول‌ها متصل می‌شود و آن‌ها را کوچک می‌کند تا زمانی که دیگر موهای قابل مشاهده تولید نکنند. با این حال، محققان اطلاعات کمی در مورد چگونگی وقوع این فرآیند کوچک سازی یا چگونگی جلوگیری از آن دارند.

دیدگاهتان را بنویسید