مارگزیدگی می تواند به ساخت و توسعه نسل جدیدی از سوزن ها کمک کند

یکی از وحشتناک ترین چیزهایی که می تواند در طبیعت وجود داشته باشد نیش افعی است. دندان های تیز و بلند این مار مانند سر سوزن است.

اکنون، گروهی از محققان دانشگاه ایلینوی در Urbana-Champaign “سینتیک نیش” – انرژی تولید شده توسط حرکت یک حیوان – را در یک مدل مطالعه کرده اند. با این مدل ریاضی برای نیش زنبور و چنگال هم همین کار را کردند. این اکتشافات راه را برای توسعه بسیاری از ابزارهای سوراخ کننده هموار می کند و دری را برای توسعه سوزن های جدید، مواد سوراخ کننده و لباس های محافظ باز می کند.

برخی از مارها مانند افعی ها برای گاز گرفتن طعمه خود به سرعت خود متکی هستند. آنها می توانند با سرعت سه متر در ثانیه و در یک چشم به هم زدن به طعمه خود حمله کنند. سلول های ورید چتر دریایی، نماتوسیست ها، حدود هفت برابر کوچکتر از نیش هستند و با سرعت 38 متر در ثانیه حرکت می کنند.

فیلیپ اندرسون، استاد تکامل، اکولوژی و رفتار در دانشگاه ایلینوی گفت: ایده پشت این کار ارائه یک چارچوب کمی برای مقایسه انواع مختلف سیستم‌های سوراخ‌دار بیولوژیکی بود. سوال اصلی این تحقیق این بود که چگونه می توان این سیستم های مختلف را اندازه گیری کرد تا آنها را با هم مقایسه کرد.

حیوانات چگونه از این سلاح ها در طبیعت استفاده می کنند؟

مارها از دندان های سوزنی مانند خود برای تزریق سم کشنده استفاده می کنند. آنها برای هضم طعمه مورد علاقه خود از گونه های مختلف (از خرچنگ های پوست سخت گرفته تا پستانداران پشمالو) تکامل یافته اند.

  اعلام تاریخ انتشار نسخه کامل Second Extinction در تریلر جدید

بینگ یانگ ژانگ، محقق فوق دکترا و یکی از نویسندگان این مطالعه، گفت: “پیش بینی خواص سیستم های بیولوژیکی یک مشکل چالش برانگیز است.” برخی از مارها بر موش ها یا خزندگان، از جمله مارهای دیگر تمرکز می کنند و آنها را شکار می کنند. افراد عادی هم هستند که تقریباً هر چیزی را که در دهانشان بگذارند می خورند. حیوانات و گیاهان از استراتژی های مختلفی برای گرفتن طعمه یا محافظت از خود در برابر شکارچیان استفاده می کنند. اهداف آنها نیز متفاوت است.

اندرسون افزود: «به عنوان مثال، برخی از افعی‌ها پستانداران را گاز می‌گیرند، به این معنی که آنها باید نیش خود را از طریق بافت نرم پوشیده از پوست وارد کنند، در حالی که برخی دیگر خزندگانی را هدف قرار می‌دهند که فلس‌ها و سوراخ‌هایی دارند.» کار سخت تری است.

به عنوان مثال، زنبورهای انگلی از یک لوله انعطاف پذیر برای تزریق تخم به میزبان خود استفاده می کنند. پروفسور اندرسون تاکید می کند که آنها می توانند به پوست پیله و همچنین میوه یا حتی درخت نفوذ کنند.

ژانگ گفت: «اگر مورفولوژی یا شکل آسیب ناشی از یک ابزار حفاری را بدانیم، می‌توانیم از این مدل برای پیش‌بینی مصرف انرژی در طول سناریوی حفاری یا می‌توانیم جنبه‌های مختلف خواص مواد را پیش‌بینی کنیم.» موجودات زنده از ابزارهای مختلفی مانند دندان، نیش یا خار برای سوراخ کردن موجودات دیگر در تمام مراحل از شکار تا دفاع و تولید مثل استفاده می کنند. ما یک مدل ریاضی برای محاسبه مصرف انرژی در فرآیند حفاری ارائه می‌کنیم. این چارچوب نظری اثربخشی نیش حشرات، خارهای گل سرخ، نیش مار یا سایر سیستم‌های سوراخ‌کننده را مقایسه می‌کند و به ما اجازه می‌دهد تا بررسی کنیم که چگونه قوانین فیزیکی بر تکامل آنها تأثیر می‌گذارند.

  1xbet Uz: Официальный Сайт Обзор Бк 1хбет В Узбекистане

دیدگاهتان را بنویسید