پارچه ای که انرژی خورشیدی را برای شارژ تلفن همراه شما ذخیره می کند

دکتر تئودور هیوز-ریلی، محقق نساجی، گفت: این نمونه اولیه چشم انداز هیجان انگیزی را برای پتانسیل آینده منسوجات الکترونیکی نشان می دهد. تا به حال، تنها تعداد کمی از مردم تصور می کردند که می توان از لباس یا منسوجات آنها برای تولید برق استفاده کرد.

وی افزود: موادی که ما برای همه مقاصد تولید کرده‌ایم مانند هر پارچه معمولی به نظر می‌رسند و رفتار می‌کنند، زیرا می‌توان آنها را در ماشین لباسشویی مچاله کرد و شست، اما در زیر سطح این پارچه‌ها شبکه‌ای از بیش از هزار سلول کوچک فتوولتائیک پنهان شده است. می تواند از انرژی خورشیدی برای شارژ وسایل شخصی استفاده کند.

در این پارچه سلول های خورشیدی تعبیه شده است که تنها پنج میلی متر طول و 1.5 میلی متر عرض دارند و برای کاربر قابل شناسایی نیستند. سلول های خورشیدی دارای روکش رزین پلیمری ضد آب هستند و با سیم های محکم و انعطاف پذیر در ماده ای قابل تنفس به یکدیگر متصل می شوند.

این پارچه الکترونیکی در حال حاضر در مرحله نمونه اولیه قرار دارد و ابعاد آن به 51 در 27 سانتی متر می رسد. در آینده می توان از این پارچه برای ساخت لباسی مانند ژاکت استفاده کرد و یا می توان از آن به عنوان بخشی از لوازم جانبی مانند کوله پشتی استفاده کرد.

طراحان اطمینان حاصل کرده اند که این ماده در معرض نیروهایی مشابه نیروهای وارد بر لباس های روزمره قرار می گیرد و در ماشین لباسشویی در دمای 40 درجه سانتیگراد با لباس های دیگر شسته می شود.

  خلاصه ای از اخبار برای Nintendo Direct در 22 سپتامبر

آزمایشات نشان می دهد که این ماده در مواجهه با نور خورشید می تواند 335.3 میلی وات نیرو تولید کند. محققان تخمین می زنند که پارچه زیر نور مستقیم خورشید در ظهر می تواند تا 394 میلی وات برق تولید کند.

دکتر رایلی می‌گوید: «منسوجات الکترونیکی واقعاً این پتانسیل را دارند که طرز فکر مردم در مورد فناوری را تغییر دهند. این نمونه اولیه نشان می دهد که چگونه می توانیم بسیاری از دستگاه ها را شارژ کنیم. این یک پیشرفت هیجان‌انگیز است که بر اساس فناوری‌های قبلی ما ساخته شده و نشان می‌دهد که چگونه می‌توان آن را برای تولید قدرت بیشتر افزایش داد.

Matolo Kgatuke، دانشجوی دکترا در دانشگاه ناتینگهام ترنت، گفت: «این پروژه نشان می‌دهد که چگونه منسوجات الکترونیکی می‌توانند در خط مقدم پایداری باشند و مفاهیم موجود ما از فناوری را تغییر دهند. ما روش‌های بافندگی قدیمی را با فن‌آوری مدرن ترکیب کرده‌ایم تا محصولاتی در آینده اختراع کنیم که ممکن است نحوه درک مردم از لباس و وسایل الکترونیکی را تغییر دهد.

دیدگاهتان را بنویسید