تاثیر گیاهان درخشان در هنگام رعد و برق بر کیفیت هوا!

ابرهایی که در هواشناسی به رعد و برق نسبت داده می شوند، ابرهای کومولوس هستند. رعد و برق معمولاً با باران شدید، وزش باد شدید و گاهی برف یا تگرگ کوچک همراه است و گاهی اوقات بدون بارندگی است. اگرچه این طوفان ها بیشتر در بهار و تابستان رخ می دهند، اما می توانند در هر زمانی از سال رخ دهند. رعد و برق بیشتر در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری رخ می دهد.

در سال 2021، ویلیام براون هواشناس و همکارانش یک مطالعه کلیدی را در مجله Science منتشر کردند که نشان می داد چگونه رعد و برق منجر به تشکیل چندین اکسیدان جوی، از جمله رادیکال های هیدروکسیل (OH) و رادیکال های هیدروپروکسیل (HO2) می شود. این مولکول‌های گاز عوامل «تمیزکننده» حیاتی در جو ما هستند. آنها می توانند گازهای گلخانه ای مانند متان را تجزیه کنند، اما رادیکال های هیدروکسی می توانند بی فایده باشند و در صورت قرار گرفتن در معرض اکسیژن سطوح بالایی از ازن تولید کنند.

این مطالعه تخمین می‌زند که طوفان‌های تندری ممکن است تا 16 درصد از کل OH اتمسفر جهانی را تشکیل دهند. این امر باعث شد تا محققان راه‌های دیگری را که طوفان‌های تندری می‌توانند باعث تشکیل رادیکال‌های هیدروکسی شوند، بررسی کنند.

براون توضیح داد: رادیکال هیدروکسیل به اکسیداسیون کلی بسیاری از آلاینده های جوی از جمله گاز گلخانه ای متان، بهبود کیفیت هوا و کاهش تغییرات آب و هوایی کمک می کند. با این حال، این واکنش ها همچنین می تواند منجر به تشکیل ازن و ذرات کوچک در هوا شود که بر کیفیت هوا و آب و هوا تأثیر منفی می گذارد. بنابراین، درک همه منابع بالقوه OH برای پیش‌بینی کیفیت هوا و آب و هوا در آینده مهم است.

  راهنمای خدمات سئو سایت

محققان پدیده‌ای را بررسی کردند که در آن رعد و برق می‌تواند باعث تخلیه الکتریکی کوچک در اجسام روی زمین شود. این خارها به عنوان تاج گل شناخته می شوند و می توانند به ویژه بر روی برگ های گیاهان با نوک تیز برجسته شوند.

بنابراین سوالی که محققان می خواستند به آن پاسخ دهند این بود که آیا سایبان های گیاهی سطوح قابل اندازه گیری ماده شیمیایی OH را تولید می کنند یا خیر.

در شرایط آزمایشگاهی، محققان هشت نوع مختلف برگ درخت را آزمایش کردند و نتایج نشان داد که این تاج‌های گیاه در واقع مقادیر بسیار زیادی OH تولید می‌کنند.

اگرچه مقدار کل OH تولید شده توسط تاج گیاهان به طور قابل توجهی کمتر از میزان موجود در طوفان های تندری است، محققان حدس می زنند که جنگل های بزرگ ممکن است سطوح بالایی از OH را در طول طوفان های تندری تولید کنند.

جانا جنکینز، محقق دیگری که روی این پروژه کار می‌کند، می‌گوید: «اگرچه بار تولید شده توسط کرونا ضعیف‌تر از جرقه‌ها و جرقه‌هایی بود که قبلاً دیده‌ایم، اما همچنان شاهد تولید مقادیر بسیار زیادی رادیکال‌های هیدروکسی بودیم».

وی افزود: در مناطقی که احتمال رعد و برق بیشتر است حدود دو هزار میلیارد اصله درخت وجود دارد. قطعاً این یک روند مداوم است و بر اساس محاسباتی که تا کنون توانسته ایم انجام دهیم، فکر می کنیم که می تواند بر کیفیت هوای داخل و خارج و اطراف جنگل ها و درختان تأثیر بگذارد.

محققان می گویند این مکانیسم جدید کشف شده است و این امواج اکسیداسیون اتمسفر ممکن است بر اکولوژی درختان و جنگل ها تأثیر بگذارد. جنکینز می گوید که با تغییرات آب و هوایی که منجر به افزایش فعالیت طوفان های تندری می شود، درک این فرآیندها از نظر تأثیر بر کیفیت هوای محلی در این مکان ها بسیار مهم است.

  شیائومی طرحی مشابه برای تعمیر سلف سرویس اپل ارائه می دهد

تحقیقات جدید در مجله Geophysical Research: Atmospheres منتشر شده است.

دیدگاهتان را بنویسید