بیماری های خودایمنی را می توان با یک پروتئین مهندسی شده پیشگیری کرد

اکنون دانشمندان دانشگاه جانز هاپکینز پروتئینی ساخته اند که می تواند با افزایش تعداد سلول های T تنظیمی (Tregs) از بیماری های خودایمنی جلوگیری کند.سیستم ایمنی بدن را همیشه در حالت آماده باش نگه می دارد و پاتوژن های خارجی یا سلول های مشکل دار برای جلوگیری از بیماری علامت گذاری و از بین می روند. از وقوع. .
با این حال، گاهی اوقات ممکن است کمی بیش فعال شود و شروع به حمله به سلول های بدن کند که می تواند باعث تعدادی از بیماری های خودایمنی مانند دیابت نوع 1، لوپوس و آرتریت روماتوئید شود.
برای جلوگیری از این مشکلات، سلول‌های ایمنی به نام Tregs نقش حیاتی در کنترل پاسخ‌های سیستم ایمنی دارند، اما ممکن است اینطور نباشند. بنابراین برای مطالعه جدید، محققان تصمیم گرفتند تعداد آنها را افزایش دهند.

در این مورد، تیم تحقیقاتی مولکولی ایجاد کردند که سیتوکینی به نام اینترلوکین-2 را با یک آنتی بادی ضد سیتوکین به نام F5111 ترکیب کرد. این باعث فعال شدن و گسترش سلول های T تنظیمی می شود. محققان این مولکول را روی موش‌های مبتلا به کولیت و دیابت آزمایش کردند و دریافتند که این پروتئین محافظت قابل‌توجهی برای حیوانات در برابر بیماری‌های خودایمنی مربوطه ایجاد می‌کند.
جیمی اسپنگلر، محقق ارشد این مطالعات، گفت: سلول‌های T تنظیم‌کننده برای حفظ تعادل سیستم ایمنی ما حیاتی هستند و زمانی که از تعادل خارج می‌شوند، افراد دچار بیماری‌های خودایمنی می‌شوند. نتایج مطالعه ما نشان داد که این مولکول مهندسی شده به پیشگیری از بیماری های خود ایمنی کمک می کند.

به هر حال اسپنگلر افزود: نتایج تحقیقات روی موش ها همیشه با نتایج روی انسان یکسان نیست، بنابراین استفاده بالینی از این روش هنوز سال ها باقی مانده است. با این حال، تیم تحقیقاتی امیدوار است که دریابند آیا می توان این روش یا تکنیک مشابهی را برای معکوس کردن یک بیماری خودایمنی که در حال حاضر فعال است توسعه داد.
شرح کامل این تحقیق جذاب در آخرین شماره مجله Cell Reports منتشر شده است.

  آخرین اطلاعات لو رفته از Google Pixel 7 Pro را مشاهده کنید

منبع خبر: خبر فوری

دیدگاهتان را بنویسید