حذف پورت لایتنینگ از آیفون یک قدم به واقعیت نزدیکتر است

امروز، اتحادیه اروپا یکی از تاییدیه های نهایی مورد نیاز برای قانونی را صادر کرد که شرکت هایی مانند اپل را مجبور به استفاده از پورت USB-C استاندارد می کرد. با این حساب به نظر می رسد که کاربران آیفون بالاخره از پورت لایتنینگ رهایی خواهند یافت.

شورای اروپا امروز در یک بیانیه مطبوعاتی رسمی اعلام کرد که قانون استفاده از همان شارژرها را تصویب کرده است، بنابراین تقریبا همه چیز برای اجرای این قانون آماده است. بر این اساس، تولیدکنندگان محصولات الکترونیکی مجبور خواهند شد تا پایان سال 2024 درگاه USB-C را روی دستگاه‌های جدید خود ارائه دهند.

این قانون اکنون باید به امضای رئیس پارلمان اروپا و یکی از نمایندگان شورای اتحادیه اروپا برسد و در مجله رسمی اتحادیه اروپا منتشر شود. پس از آن شرکت ها 24 ماه فرصت خواهند داشت تا شرایط لازم برای اجرای این قانون را آماده کنند. کشورهای عضو این اتحادیه نیز باید قوانین ملی خود را بر اساس این قانون جدید تغییر دهند.

بر این اساس، دستگاه هایی که تا قبل از پاییز 2024 برای فروش در دسترس خواهند بود، مشکلی برای حمل و نقل نخواهند داشت، اما دستگاه های جدیدتر باید دارای پورت USB-C باشند. این گزینه برای لپ تاپ ها 40 ماه خواهد بود.

دوران پورت لایتنینگ اپل بالاخره به پایان می رسد

این قانون که قبلاً در پارلمان اروپا به تصویب رسیده بود، احتمالاً برای اپل بیشترین تأثیر را خواهد داشت، زیرا این شرکت در بسیاری از محصولات خود از جمله آیفون از پورت لایتنینگ استفاده می کند و در برابر استفاده از USB-C مقاومت می کند. اتحادیه اروپا امیدوار است با این قانون حجم زباله های الکترونیکی را کاهش دهد، مشکل پایداری محصول را حل کند و استفاده از دستگاه های مختلف را از طریق تجهیزات مشابه آسان کند.

  پخش تیزر رویداد Ubisoft Forward چند روز قبل از پخش این کنفرانس آنلاین

قانون جدید اتحادیه اروپا همه گوشی‌های هوشمند، تبلت‌ها، دوربین‌های دیجیتال، هدست‌ها، کنسول‌های قابل حمل، بلندگوهای قابل حمل، کتاب‌خوان‌های الکترونیکی، صفحه‌کلید، موس، دستگاه‌های ناوبری، هدفون و لپ‌تاپ را ملزم به استفاده از USB-C می‌کند. تنها استثنا در این زمینه مربوط به دستگاه های کوچکی مانند ساعت هوشمند، دستبند هوشمند و تجهیزات ورزشی است که به دلیل بزرگی نمی توانند از مزایای این پورت بهره ببرند. البته پیش بینی می شود این قانون در آینده دستگاه های بیشتری را پوشش دهد.

همچنین شرکت ها باید برچسب هایی را روی محصولات خود بگذارند که به وضوح به کاربر اطلاع دهد که دستگاه از نظر فناوری شارژ چه ویژگی هایی دارد. یکی از موارد دیگری که اتحادیه اروپا در نظر دارد، قابلیت همکاری بین فناوری‌های مختلف شارژ بی‌سیم در سال‌های آینده است. این قانون به کمیسیون اروپا اجازه می دهد تا لوایح ویژه ای را تا پایان سال 2024 معرفی کند که شرکت ها را ملزم می کند فناوری های شارژ را بازتر کرده و بتوانند با یکدیگر کار کنند. هنوز مشخص نیست که آیا این قانون بر سیستم شارژ Magsafe اپل نیز تأثیر خواهد گذاشت یا خیر.

منبع: آخرین خبر

دیدگاهتان را بنویسید