دانشمندان موفق به ساخت و طراحی قرصی برای درمان سرطان شدند

دانشمندان موفق به ساخت و طراحی قرصی برای درمان سرطان شده اند و آزمایشات اولیه نشان از موثر بودن این دارو دارد.

این قرص با نام علمی AOH1996 به نام آنا اولیویا هیلی، یک جوان قربانی سرطان که در سال 1996 متولد شد، نامگذاری شده است. 20 سال از زمانی که دکتر لیندا ملکاس، استاد تشخیص مولکولی و پزشکی تجربی در امید، در مورد داروی AOH1996 تحقیق و توسعه کرده است، می گذرد. .

در آزمایشات، این قرص در هدف قرار دادن آنتی ژن هسته ای سلولی PCNA که نقش مهمی در ترمیم و تکثیر سلول ایفا می کند، موثر بود. در این مطالعات، محققان دریافتند که استفاده از سلول‌های جهش‌یافته به عنوان هدف در این روش نه تنها رشد سلول‌های سرطانی انسان را متوقف کرده و از گسترش آن‌ها جلوگیری می‌کند، بلکه این مکانیسم هیچ گونه اثر سمی روی سلول‌های سالم و طبیعی ایجاد نمی‌کند.

به گفته متخصصان، برای درک بهتر عملکرد این دارو، سرطان را مانند وانی تصور کنید که پر از آب است. اگر کنترل نشود، تومورها یا آب در نهایت سرریز می شوند و به سایر قسمت های خانه شما آسیب می رسانند.

لیندا ملکاس، یکی از محققان این تیم تحقیقاتی مرتبط با موضوع فوق می گوید: درمانی که تیم من در شهر امید انجام داده اند مانند یک صاحب خانه محتاط است که آب را خاموش می کند و از گسترش تومورها به سایر نقاط جلوگیری می کند. از خانه، و سپس حمام را تخلیه می کند و سرطان را از بین می برد.
این قرص چه نوع سرطانی را درمان می کند؟

  ایمیل سراسری 20 میلیون کاربر ایرانی در راه است

اولین بیمار دریافت کننده دارو بخشی از فاز 1 کارآزمایی بالینی در شهرستان امید است. هدف از این کارآزمایی تعیین دقیق بالاترین دوز قابل تحمل قرص و آزمایش اثربخشی آن در مراحل اولیه است. بیماران واجد شرایط بزرگسالان مبتلا به تومورهای بدخیم هستند که به خوبی به درمان استاندارد سرطان پاسخ نداده اند. تیم تحقیقاتی به بیماران دستور دادند که این قرص را دو بار در روز مصرف کنند.
دکتر دانیل فون ها از گروه پزشکی مولکولی پژوهشکده ژنومیک امید شهر و مشاور در این مطالعه در خصوص عملکرد قرص فوق می گوید: از آنجایی که بسیاری از سرطان های موجود به درمان های استاندارد ما مقاوم هستند، به دنبال درمان های جدید هستیم. ما به مکانیسم های جدید عمل نیاز داریم.

به گزارش سیناپرس، اثربخشی این دارو بر روی سرطان سینه، پروستات، تخمدان، پوست و ریه تاکنون امیدوارکننده بوده است.

محققان امیدوارند روزی شاهد تبدیل AOH1996 به یک مهارکننده مورد تایید FDA باشند که می‌تواند با سایر درمان‌ها مانند شیمی‌درمانی ترکیب شود و در عین حال بدون عوارض جانبی، فواید آن را افزایش دهد.

دیدگاهتان را بنویسید