ذوب کانکتور 16 پین در کارت گرافیک RTX 4090

اولین گزارش ها از ذوب شدن کانکتور برق کارت گرافیک RTX 4090 و شکستن پردازنده گرافیکی به دلیل مصرف انرژی بالا در سایت Reddit منتشر شد و ممکن است انویدیا در این زمینه با مشکل مواجه شده باشد.

دو کاربر Reddit گزارش دادند که کارت گرافیک گران قیمت RTX 4090 آنها در حال حاضر مرده است، احتمالاً به دلیل اتصالات برق ذوب شده است. reggie_gakil و NoDuelsPolicyy آنها تصاویری منتشر کردند که یک کانکتور 16 پین را نشان می دهد RTX 4090 که با نام 12VHPWR نیز شناخته می شود، ظاهراً از حرارت زیاد ذوب شده و کارت ها را سوزانده است. اکنون گمانه زنی هایی وجود دارد که توان مصرفی 600 واتی کارت گرافیک انویدیا ممکن است در این زمینه موثر باشد.

reggie_gakil توضیح داد که کارت گرافیک او در حین کار آتش گرفت و دود از آن بلند شد. از طرفی کارت Duel به سادگی از کار افتاد و آداپتور یا کانکتور آن نیز ذوب شد. کارت گرافیک مورد استفاده هر دو کاربر، آخرین پرچمدار انویدیا از سری RTX 40 است که برای اولین بار با یک کانکتور برق 16 پین عرضه شد.

کارت گرافیک NVIDIA RTX 4090 16 پین کابل ذوب می شود

پیش از عرضه کارت گرافیک RTX 4090، نگرانی هایی در مورد احتمال بروز این مشکل از سوی سازمان PCI-SIG مطرح شده بود. بعداً مشخص شد که انویدیا این موضوع را به PCI-SIG گزارش کرده است. پس از آزمایش نسخه‌های مختلف کانکتورهای 12VHPWR، این سازمان به این نتیجه رسید که بارهای سنگین مکرر بر روی این GPU نقاط داغ بحرانی را روی کابل‌های آن ایجاد کرده و در برخی موارد باعث ذوب شدن کابل می‌شود که بیشتر در نقاط خمش کابل دیده می‌شود.

  گوشی تاشو هواوی میت وی به زودی معرفی می شود

شکایت PCI-SIG در مورد ذوب شدن کابل 12VHPWR

مشخص نیست که کارت های مذکور نیز به دلیل خم شدن کابل ها در این مکان ها ذوب شده اند یا خیر، اما قطعا بسیاری از کاربران در نصب کارت گرافیک RTX 4090 در شاسی کیس خود با مشکل مواجه خواهند شد و در برخی موارد ممکن است باید کابل ها را خم کرده و داخل شاسی قرار دهید.

به هر حال این وضعیت برای انویدیا خوب به نظر نمی رسد و باید دید در آینده نیز این موضوع تکرار خواهد شد یا خیر. انویدیا هنوز به این خبر پاسخ نداده است اما گفته می شود با یکی از این کاربران از طریق پیام در ارتباط بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید