از کانکتورهای PCIe Gen5 در کارت‌های گرافیک AMD Radeon RX 7000 استفاده نمی‌کند

پس از گزارش‌هایی مبنی بر ذوب شدن کانکتورهای الکتریکی در کارت گرافیک RTX 4090، AMD اکنون گزارش‌هایی را از چندین منبع معتبر تأیید کرده است که در سری Radeon RX 7000 از کانکتورهای 12VHPWR استفاده نمی‌شود.

ظاهرا AMD از کانکتورهای برق جدید PCIe Gen5 در نسل جدید کارت های گرافیک سری Radeon استفاده نمی کند. این موضوعی است که توسط منابع مختلف مطرح شده و اکنون هنوز تایید نشده است اسکات هرکلمنمدیر کل AMD Radeon نیز وارد شد. بنابراین، پردازنده های گرافیکی RDNA3 از نسل جدید کانکتورهای 12VHPWR بهره ای نخواهند برد.

اولین بار کایل بنت تراشه گرافیکی RDNA3 Navi 31 را در توییتر معرفی کرد از بندر DisplayPort 2.1 استفاده می کند. این موضوع در آن زمان به طور رسمی اعلام نشد، اما بعداً توسط کنسرسیوم اعلام شد VESA این خبر را رسما اعلام کرد. اما منابع کایل آنها در ادامه ادعا کردند که AMD هیچ برنامه ای برای اضافه کردن کانکتورهای برق PCIe Gen5 برای کارت های گرافیک مرجع مبتنی بر تراشه Navi 31 ندارد. در واقع، هیچ یک از شرکای تجاری AMD تایید نکرده اند که از چنین کانکتورهایی استفاده خواهند کرد.

تایید عدم استفاده از کانکتورهای 12VHPWR در سری AMD Radeon RX 7000

این خبر در حالی منتشر می شود که گزارش هایی مبنی بر ذوب شدن کانکتور 12VHPWR کارت گرافیک RTX 4090 تحت بار حرارتی تولید شده توسط پردازنده گرافیکی پرچمدار انویدیا منتشر شده است. این کارت که با توان مصرفی پیش فرض 450 وات معرفی شد، پس از تکرار استفاده از کانکتورهای نسل جدید در سری RTX 30 Founders Edition، اکنون در سری RTX 40 از پیکربندی کامل 12+4 پین خود استفاده می کند که می تواند حداکثر توان 600 وات را منتقل می کند قابل مصرف خواهد بود.

  خرید زمین مجازی به چه معناست؟

Angstronomics همچنین تکرار کرد که تیم قرمز به اتصالات برق 8 پین دوگانه خود در سری Navi 3X پایبند است. این سایت با مراجعه صحیح به سه نوار قرمز رنگی که در طراحی مرجع این نقشه ها به چشم می خورد، صحت اطلاعات خود را نشان داده است.

و در نهایت، گزارش از آزمایشگاه ایگور ما هم با گذاشتن عکسی از طرح آن را داشتیم PCB کارت گرافیک RDNA3 که احتمالاً متعلق به یک مدل مصرف کننده است، استفاده از همان کانکتورهای 8 پین را ذکر می کند.

پس از گزارش این سه منبع موثق، سرانجام مقام AMD در توییتر این خبر را تایید کرد. بنابراین انویدیا در حال حاضر تنها شرکتی است که از این کابل ها در محصولات خود استفاده خواهد کرد. این در حالی است که محصولات جدید AMD و Intel در نسل جدید معرفی شده اند.

دیدگاهتان را بنویسید