ظاهراً عملکرد مغز کودکان با انجام بازی های ویدیویی بهبود می یابد

طبق مطالعه ای که نتایج آن در مجله JAMA Network Open منتشر شد، بادر چارانی، استادیار روانپزشکی دانشگاه ورمونت، به همراه همکارانش در این مطالعه، اطلاعاتی را از یک مطالعه بزرگ و در حال انجام دیگر به نام «توسعه شناختی تحقیق در مورد مغز نوجوانان ABCD)، تحت نظارت مؤسسه ملی بهداشت ایالات متحده انجام شد.
آنها در مطالعه خود پرسشنامه ها، نتایج آزمون های شناختی و تصویربرداری مغزی 2000 کودک 9 تا 10 ساله را تجزیه و تحلیل کردند که به دو گروه تقسیم شدند: آنهایی که هرگز بازی های ویدیویی انجام نداده بودند و کسانی که حداقل سه ساعت در روز بازی های ویدیویی انجام می دادند.
سپس به هر گروه دو وظیفه داده شد. ابتدا به سوژه ها فلش های چپ یا راست نشان داده می شد که باید در سریع ترین زمان ممکن با دکمه های صفحه کلید ثبت می کردند. همچنین از آنها خواسته شد در صورت مشاهده علامت “ایست” هیچ دکمه ای را فشار ندهند.
سپس چهره ها به مردم نشان داده شد و سپس از آنها خواسته شد که بگویند آیا چهره ای را در بین تصاویری که می بینند تشخیص می دهند یا خیر.

آیا بازی های ویدیویی عملکرد مغز را بهبود می بخشد؟
محققان با استفاده از روش های آماری برای کنترل متغیرهایی مانند درآمد والدین، سطح بهره هوشی و علائم سلامت روان سعی در حذف عوامل مؤثر بر صحت نتایج داشتند. در پایان مشخص شد افرادی که به طور مداوم بازی های ویدیویی انجام می دهند در هر دو کار بهتر عمل می کنند. مطالعات fMRI همچنین نشان می دهد که مغز گیمرها در زمینه های مربوط به توجه و حافظه فعال تر از سایرین است.
با این حال، چارانی می‌گوید که در حال حاضر مشخص نیست که آیا عملکرد شناختی بهتر در این افراد باعث شده است که بازی‌های ویدیویی بیشتری انجام دهند یا اینکه رابطه برعکس بوده است. با توجه به اینکه این مطالعه هنوز ادامه دارد، محققان امیدوارند این مطالعات را روی کودکان بزرگتر نیز تکرار کنند.

  Square Enix به دنبال فروش سهام به استودیوهای محلی است

دیدگاهتان را بنویسید