رابطه بین خواب و تثبیت خاطرات و حافظه

برای پاسخ به این معما، آنها اخیراً مطالعه ای انجام دادند که به عمق مغز انسان نگاه کرد، جایی که یادگیری قبلی در طول خواب دوباره فعال می شود و بنابراین در حافظه باقی می ماند.

دانشمندان علوم اعصاب از دانشگاه نورث وسترن و پزشکان مرکز صرع دانشگاه شیکاگو، فعالیت الکتریکی مغز پنج بیمار در این مرکز را در پاسخ به صداهایی که توسط تیم تحقیقاتی پخش می‌شود، به عنوان بخشی از یک تمرین یادگیری بررسی کردند.

تحقیقات قبلی پردازش حافظه را در طول خواب با استفاده از نوار مغزی (الکتروانسفالوگرافی) ثبت شده از الکترودهای روی سر بررسی کرده بود، اما این مطالعه می خواست فعالیت الکتریکی در مغز را ثبت کند، بنابراین پروب های الکترودی در مغز این بیماران قرار داده شد.

این مطالعه نشان داد که خواب خوب شبانه معجزه می کند و شرکت کنندگان به طور قابل توجهی عملکرد خود را در تست یادآوری صبح روز بعد بهبود می بخشند.

بر اساس بیانیه مطبوعاتی منتشر شده توسط این موسسه، نقشه برداری از فعالیت مغز به محققان اجازه داد تا با ارائه داده های بصری شناسایی مناطقی از مغز که در فرآیند ذخیره سازی حافظه در طول شب نقش دارند، گام بزرگی در درک نحوه عملکرد ذخیره سازی حافظه بردارند. .

شناسایی بهبود قابل توجه در حافظه فضایی

کن پالر، مدیر برنامه علوم اعصاب شناختی در دانشگاه نورث وسترن و محقق ارشد این مطالعه، در بیانیه‌ای گفت: «ما در حال بررسی این موضوع هستیم که چگونه مردم می‌توانند چیزهایی را که یاد گرفته‌اند به جای فراموش کردن، به خاطر بسپارند. به نظر ما خواب به این توانایی کمک می کند.

  آپدیت تلگرام 8.5 منتشر شد. استیکرهای ویدیویی و واکنش های بهتر

برای این مطالعه، محققان پاسخ های الکتروفیزیولوژیکی به 10 تا 20 صدا را ثبت کردند. از آنجایی که هر بیمار در یک اتاق بیمارستان می خوابید، صداها به طور مکرر اما بی صدا پخش می شد تا بیماران را بیدار نکند.

بیشتر این صداها مربوط به اشیا و مکان آنها بود که شرکت کنندگان قبل از خواب روی لپ تاپ دیده و شنیده بودند.

پس از خواب، محققان بهبود قابل توجهی در یادآوری فضایی پیدا کردند و دریافتند که بیماران می‌توانند مکان‌های به خاطر سپرده‌شده را روی صفحه لپ‌تاپ با دقت بیشتری پیدا کنند و نتایج مطالعات قبلی را با استفاده از ضبط EEG پوست سر تکرار کنند.

با پخش صداها در هنگام خواب به افزایش فعالیت نوسانی کمک کنید

این مطالعه نشان داد که وجود فعالیت الکتروفیزیولوژیکی در هیپوکامپ و ناحیه داخلی مجاور قشر مغز هنگام ارائه صداها در طول خواب، بازتاب فعال شدن مجدد و تقویت حافظه‌های فضایی مربوطه است.

پالر می گوید: «فرض مرسوم این بود که چنین صداهایی در طول خواب شنیده نمی شوند. اما این صداها در واقع به ما این امکان را می‌دهند که نشان دهیم ساختارهای مغزی مانند هیپوکامپ زمانی که خاطرات دوباره فعال می‌شوند پاسخ می‌دهند و به ما کمک می‌کنند تا دانشی را که در بیداری به دست می‌آوریم حفظ کنیم.

داده های الکترودهای کاشته شده در مغز بیماران نشان می دهد که صداهایی که در طول خواب پخش می شوند به افزایش فعالیت نوسانی از جمله افزایش باندهای EEG تتا، سیگما و گاما کمک می کنند. این شواهد الکتروفیزیولوژیکی به محققان کمک کرد تا به این نتیجه برسند که تقویت حافظه مبتنی بر خواب در این مناطق از مغز رخ می دهد.

  یک سیستم پیشرفت در به‌روزرسانی جدید Darkest Dungeon 2 اضافه شده است

پالر می گوید: گاهی اوقات یادآوری و فراموشی تصادفی به نظر می رسد. ما می توانیم جزئیات نامربوط را به خاطر بسپاریم در حالی که فراموش می کنیم آنچه را که بیشتر می خواهیم به خاطر بسپاریم. پاسخ به این معمای دیرینه، که در این مطالعه برجسته شده است، این است که خاطرات در طول خواب تجدید نظر می شوند، در حالی که ما نمی دانیم که این اتفاق هنگام بیدار شدن افتاده است.

این مطالعه در مجله Proceedings of the National Academy of Sciences منتشر شده است.

دیدگاهتان را بنویسید