انویدیا به سرعت در حال کار برای رفع مشکل کانکتور 16 پین RTX 4090 است.

Igors Lab گزارش داد که انویدیا و شرکای تجاری این شرکت به سرعت در حال کار بر روی مشکل آداپتور 16 پین و کانکتورهای کارت گرافیک GeForce RTX 4090 هستند که در اثر حرارت تولید بالا آسیب دیده اند.

چند روز پیش پیامی مبنی بر ذوب شدن کانکتور برق 16 پین در کارت گرافیک GeForce RTX 4090 منتشر شد. توسط دو کاربر در Reddit ارسال شده است. علت این حادثه در ابتدا خم شدن کابل برق در ناحیه 35 میلی متری نزدیک محل اتصال بود که پیشتر در گزارش گزارش شده بود. PCI-SIG هشداری در مورد گرمای زیاد ایجاد شده در این زمان وجود داشت. اما در روزهای اخیر منابع مختلفی کانکتورهای انویدیا را آزمایش کرده و نتایج را از طریق رسانه ها منتشر کرده اند.

رونالدو بویعلی از کانال YouTube TecLab و تیم GALAX او با برگزاری دو جلسه زنده زنده، آزمایش‌های سنگین خود را بر روی کانکتور 16 پین انویدیا نشان داد و تا 1530 وات برق را از طریق آن تحویل داد. در نهایت متوجه می شود که اتصال نادرست کابل 16 پین می تواند باعث تغییرات حرارتی بزرگ شود و به آن آسیب برساند. ممکن است این اتفاق در مورد آداپتورها نیز افتاده باشد.

آداپتور کانکتور 16 پین کارت گرافیک GeForce RTX 4090

همچنین، مشخص شد که وقتی کاربران کابل ها را خم می کنند تا کارت گرافیک بزرگ 4090 را در شاسی جعبه قرار دهند، برخی از اتصالات می توانند شل شوند و این باعث تغییرات حرارتی می شود. قبلاً دیده‌ایم که یک کانکتور معیوب می‌تواند دمایی بیش از 100 درجه سانتی‌گراد در این مکان ایجاد کند، که برای ذوب شدن و آسیب زدن به پین‌های کانکتور در مدت زمان طولانی کافی است.

  چگونه مصرف برق گوشی، لپ تاپ، کامپیوتر و تبلت را کاهش دهیم؟

آزمایشگاه Igor نوشت که “انویدیا به تمام شرکت های AIC اطلاع داده است که تمام کارت های گرافیک آسیب دیده باید مستقیماً به مرکز خدمات پس از فروش شرکت ارسال شوند تا علت خرابی را تجزیه و تحلیل کنند.” این اولین بار است که انویدیا از کاربران چنین درخواستی می کند. حتی چند سال پیش و با مشکلی که برای 2080Ti با میکرون پیش آمد، چنین چیزی وجود نداشت.

اندازه گیری دمای کانکتور 16 پین کارت گرافیک GeForce RTX 4090

بر اساس تحقیقات انجام شده، هر کابلی که به آداپتورهای 16 پین انویدیا متصل است، می تواند شل شود و این مشکل را ایجاد کند. البته مشکل فقط در این آداپتورها نیست، برخی از پاورهای ATX 3.0 نیز می توانند چنین مشکلی داشته باشند.

باید دید در نهایت چه عواملی به عنوان علت اصلی این مشکل وارد شده و انویدیا از چه اقداماتی برای رفع آن استفاده خواهد کرد. تحقیقات انجام شده نشان می دهد که باید شرایط خاصی برای خرابی و ذوب شدن کانکتورها ایجاد شود که هرگز برای یک کاربر معمولی اتفاق نمی افتد. اما احتمال این مشکل همیشه وجود دارد و با گرانی این محصولات باید چاره ای برای رفع دائمی آن اندیشید.

دیدگاهتان را بنویسید