کشف ماده جدیدی که از رشد سرطان جلوگیری می کند

این پیشرفت توسط پروفسور چانگ ووک لی و تیم تحقیقاتی او در بخش علوم زیستی در موسسه ملی علم و فناوری اولسان (UNIST) انجام شد. این تیم نانوبیومتریال جدیدی را کشف کردند که با القای آپوپتوز در سلول های سرطانی از رشد سرطان جلوگیری می کند.

سئو کول

در این مطالعه، آنها نوع جدیدی از نانوکامپوزیت مبتنی بر پروتئین را گزارش کردند که به طور چشمگیری کارآیی در داخل بدن لیگاند القاکننده آپوپتوز مرتبط با TNF (TRAIL)، یک داروی ضد سرطان امیدوارکننده که برای درمان بسیاری از انواع سرطان شناخته شده است، افزایش می‌دهد.

در این مطالعه، یک نانوذره سلولی پروتئین لومازین سنتاز جدا شده از Aquifex aeolicus (AaLS) به عنوان یک نانوپلتفرم نمایش چند لیگاندی برای نمایش چند ظرفیتی مولکول‌های میل اتصال TRAIL و EGFR (EGFRAfb) از طریق یک سیستم پروتئین SpyTag/SpyC استفاده شد.

به گفته تیم تحقیقاتی، “AaLS/TRAIL/EGFRAfb به طور موثر مسیر سیگنال دهی طرفدار بقای EGFR با واسطه EGF را با مسدود کردن اتصال EGF/EGFR قطع می کند و به طور قوی هر دو مسیر آپوپتوز بیرونی و درونی را برای القای مرگ سلولی سرطانی آپوپتوز فعال می کند.”

علاوه بر استفاده از مدل موش حامل تومور A431 و تصویربرداری in vivo NIR، تیم تحقیقاتی با موفقیت هدف‌گیری فعال با واسطه EGFRAfb و تجمع بعدی AaLS/TRAIL/EGFRAfb را در محل‌های تومور در داخل بدن نشان داد. در واقع، موش‌های حامل تومور AaLS/TRAIL/EGFRAfb A431 تحت درمان، سرکوب قابل‌توجهی از رشد تومور را بدون هیچ گونه عوارض جانبی قابل‌توجهی نشان دادند.

به گفته این تیم، یافته‌های ما نشان می‌دهد که AaLS/TRAIL/EGFRAfb می‌تواند به عنوان یک پروتئین درمانی موثر برای سرطان‌های مثبت EGFR که مدیریت آن‌ها با روش‌های تک درمانی دشوار است، استفاده شود. نانوپلتفرم‌های مبتنی بر ممکن است فرصتی برای توسعه پلتفرم‌های درمانی جدید برای تحویل لیگاندها و تعدیل‌کننده‌های مبتنی بر پروتئین ارائه دهند.

  حجم 118 گیگابایت نسخه پلی استیشن 4 بازی God of War Ragnarok

این مطالعه در شماره جولای 2022 مجله Journal of Controlled Release منتشر شده است.

دیدگاهتان را بنویسید