یکی از کشنده ترین بیماری های جهان دوباره در حال افزایش است

یکی از کشنده ترین بیماری های جهان دوباره در حال افزایش است. گزارش جدید منتشر شده توسط سازمان بهداشت جهانی (WHO) نشان می دهد که موارد جهانی سل (TB) و سل مقاوم به دارو در سال 2021 افزایش یافته است که اولین جهش در سال های اخیر است. همچنین از کووید-19 به عنوان یکی از دلایل تجدید حیات آن یاد می شود.

سازمان جهانی بهداشت در گزارش خود اعلام کرد که در سال 2021 حدود 10.6 میلیون نفر به این بیماری عفونی مبتلا شده اند که 4.5 درصد بیشتر از سال 2022 است. همچنین در سال گذشته 1.6 میلیون نفر بر اثر سل جان خود را از دست دادند که از این تعداد نزدیک به 200 هزار نفر HIV هستند. -مبتلا شده.

بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی، سل سیزدهمین عامل مرگ و میر در سراسر جهان و پس از کووید-19 دومین عامل مرگ و میر ناشی از بیماری های عفونی است.

سل توسط باکتری «مایکوباکتریوم توبرکلوزیس» ایجاد می شود و از طریق هوا بین افراد پخش می شود و معمولاً ریه ها را درگیر می کند. البته این باکتری می تواند به سایر قسمت های بدن بیمار نیز منتقل شود. موارد حاد سل معمولاً با علائم تنفسی مانند درد قفسه سینه، لرز و سرفه خونی همراه است. عفونت همچنین می تواند برای مدت طولانی پنهان بماند و پس از تضعیف سیستم ایمنی بدن توسط یک بیماری دیگر ظاهر شود. بیماران HIV به ویژه در برابر سل آسیب پذیر هستند.

حتی قبل از شیوع اپیدمی کرونا در اواخر سال 2019، سل یکی از شایع ترین علل مرگ و میر در جهان بود که بیشترین تأثیر خود را در بخش هایی از آسیای جنوب شرقی و آفریقا نشان داد. اما با گذشت زمان و تا سال 2021، پیشرفت کندی در توزیع آن مشاهده شد.

  ارتقای پلی استیشن 5 به مدل CFI-1200

افزایش سویه های سل مقاوم به دارو

مانند بسیاری از بیماری های باکتریایی دیگر، مقاومت آنتی بیوتیکی به یک مشکل بزرگ در مبارزه با سل تبدیل شده است. در واقع، موارد سل مقاوم به دارو در سال گذشته 3 درصد افزایش یافته است، از جمله 450000 مورد مقاوم به آنتی بیوتیک ریفامپیسین، یکی از دو دارویی که برای درمان سل استفاده می شود.

این گزارش همچنین خاطرنشان می کند که هزینه های جهانی برای خدمات ضروری سل از 6 میلیارد دلار در سال 2019 به 5.4 میلیارد دلار در سال 2021 کاهش یافته است که هیچ یک از این هزینه ها به هدف جهانی 13 میلیارد دلاری توصیه شده توسط WHO برآورده نمی شوند.

دیدگاهتان را بنویسید