تصمیمی برای رهایی از کابوس ها

در گذشته پزشکان از روش‌های مختلفی از جمله «تصویر درمانی آموزشی» (IRT) استفاده می‌کردند تا از بیماران بخواهند با یادآوری کابوس‌هایشان، پایانی متفاوت و خوش را برایشان تصور کنند. حال، در این مطالعه، هنگام تجسم مجدد این کابوس‌ها، صدای خاصی (مثلاً یک آکورد پیانو) را می‌نواختند تا ذهن فرد به آن پایان خاص گره بخورد. سپس همان صدا را هنگام خواب شنیدند.
در این مطالعه، دانشمندان تکنیک جدید خود را بر روی 36 فرد مبتلا به اختلال کابوس آزمایش کردند. همه آزمودنی ها تحت درمان IRT قرار گرفتند و هنگام خواب به مدت دو هفته از یک هدبند مخصوص برای نظارت بر فعالیت مغزشان استفاده کردند. آنها همچنین باید شرح رویاهای خود را می نوشتند. با این حال، صدا برای یک گروه پخش شد اما برای گروه دیگر صدایی پخش نشد.

آیا می توان با پخش صداهای خاص راحت تر به خواب رفت؟

سئو کول

در پایان کار، کسانی که صدا درمانی دریافت کردند که در آن هر 10 ثانیه یک صدا در طول خواب REM برای آنها پخش می شد، کابوس های کمتری دیدند. میانگین کابوس تجربه شده در گروه کنترل 1.5 کابوس در هفته بود، اما این عدد برای گروه شنوایی درمانی به 0.5 کابوس در هفته رسید. همچنین، افراد گروه دوم گفتند که به طور کلی رویاهای خوشایندتری دیده اند.
با توجه به اینکه تعداد افراد حاضر در این مطالعه کم بود، نتایج آن را نمی توان به عنوان شواهد قطعی برای درمان کم خوابی در نظر گرفت. اما اگر مطالعات بزرگتر بتواند این نتایج را در آینده تکرار کند، شاید بتوان از این روش برای درمان تعداد زیادی از بیماران استفاده کرد. نتایج این تحقیق در مجله علمی Current Biology منتشر شده است.

  محیط را در تریلر جدید سریال The Lord of the Rings به نمایش بگذارید.

منبع: آخرین خبر

دیدگاهتان را بنویسید