ویروس ترکیبی (هیبرید جدید) آنفولانزا و RSV کشف شده است

این دو ویروس به خوبی ترکیب می شوند و یک ویروس هیبریدی را تشکیل می دهند.
در شرایطی که ویروس‌ها معمولاً برای بقا با یکدیگر رقابت می‌کنند، دانشمندان به طور تصادفی به نوع جدیدی از ویروس ترکیبی دست یافته‌اند که نمونه‌ای غیرعادی در اختیار محققان قرار می‌دهد. بر این اساس مشخص شد که این ویروس به نفع خود با ویروس دیگری همکاری می کند.
پابلو مورسیا، ویروس شناس و نویسنده ارشد این مطالعه گفت: این نوع ویروس هیبریدی قبلا هرگز توصیف نشده بود. به گزارش سیناپرس، ما در مورد ویروس هایی از دو خانواده کاملا متفاوت صحبت می کنیم که ژنوم و پروتئین های خارجی آن ها یکسان نیست و برای بی اعتمادی کامل، هر دو ویروس با یکدیگر ترکیب می شوند. این یک نوع جدید از ویروس بیماری زا است.
لازم به ذکر است که این ویروس هیبریدی در زیر میکروسکوپ شبیه پای مارمولک است که ویروس سنسیشیال تنفسی RSV پاها را ایجاد می کند و ویروس آنفولانزای A انگشتان پا را ایجاد می کند.

سئو کول

محققان در طول مطالعات خود، با کمک آزمایشگاهی که برای تجزیه و تحلیل فعل و انفعالات بین ویروس ها در هنگام عفونت طراحی شده بود، توانستند نتایج بالینی، رفتار پاتوژن و روش انتقال این ویروس را بهتر درک کنند.
در طی این مطالعات، سلول های ریه انسان در معرض هر دو ویروس و همچنین هر ویروس جداگانه به عنوان گروه کنترل قرار گرفتند. سپس، با استفاده از طیف وسیعی از تکنیک‌های میکروسکوپی، ساختارهای رشته‌ای مطابق با ترکیب دو ذره ویروس نشان داده شد.
مطالعات نشان داده است که وقتی این دو ویروس با هم ترکیب می شوند، آنفولانزای A تعداد بیشتری و طیف وسیع تری از سلول های انسانی را آلوده می کند. متأسفانه، باید تشخیص داد که مطالعات بالا نشان داد که ذرات آنفولانزای A با نمایش پروتئین‌های سطحی RSV از سیستم ایمنی فرار می‌کنند و به ویروس مزیت بقا می‌دهند.
این ویروس هیبریدی همچنین به سلول‌هایی که فاقد گیرنده‌های آنفولانزا هستند، گسترش می‌یابد، که ممکن است به آنفولانزای A اجازه دهد از مجاری هوایی به ریه‌ها به تعداد بیشتری حرکت کند و منجر به عفونت‌های شدیدتر شود.
نکته جالب توجه در مورد ترکیب این دو ویروس این است که ویروس RSV سهم کمتری نسبت به آنفولانزای A دارد و وجود آنفولانزای A توانایی تکثیر ویروس سنسیشیال تنفسی را تا حد زیادی کاهش می دهد.
دکتر استفان گریفین، ویروس شناس و استاد دانشگاه لیدز در این رابطه می گوید: ویروس سنسیشیال تنفسی RSV کمتر از ویروس آنفولانزای فصلی به ریه ها نفوذ می کند و هر چه میزان عفونت بیشتر باشد، شدت بیماری بیشتر می شود.
سالانه میلیون ها نفر به دلیل آنفولانزای A در بیمارستان بستری می شوند و از سوی دیگر، RSV شایع ترین علت عفونت حاد دستگاه تنفسی تحتانی در نوزادان است و عفونت مجدد با این ویروس در افراد مسن و مسن شایع است.
شرح کامل این تحقیق در آخرین شماره مجله تخصصی Nature Microbiology منتشر شده است

  چگونه از مسدود شدن حساب اینستاگرام برای استفاده از Vpn جلوگیری کنیم

منبع: آخرین خبر

دیدگاهتان را بنویسید