اسکن مغز و ذهن خوانی برای افزایش بهره وری کارکنان

همچنین با کمک چنین ابزارهایی مدیران مجموعه می توانند در شرایط خاصی که نیروی انسانی قدرت تصمیم گیری ندارند به آنها در تصمیم گیری صحیح کمک کنند.
فناوری های اسکن مغز و ذهن خوانی جدید نیستند و کاربردهای مختلفی دارند. اکنون شرکت های مختلف نیز در راه استفاده از چنین ابزارهایی برای مدیریت بهتر مجموعه خود هستند. برخی می گویند که استفاده از ابزارهای ذهن خوانی و اسکن مغز توسط پرسنل شرکت نقض حریم خصوصی آنها است و استفاده از چنین فناوری بر خلاف حقوق کارکنان است. برخی دیگر می گویند در شرایطی که نیروی انسانی نیاز به کمک دارد و با توجه به اینکه بهره وری مجموعه را می توان با کمک چنین ابزارهایی افزایش داد، استفاده از چنین ابزارهایی نه تنها مشکلی ندارد، بلکه سودمند خواهد بود.

اسکن مغزی کارکنان برای افزایش کارایی آنها
در سال های اخیر، برخی از شرکت ها بر روی توسعه ابزارهای ذهن خوانی و اسکن مغز برای کارمندان کار کرده اند. به عنوان مثال، یک شرکت ادعا می کند که یک هدست مبتنی بر یادگیری ماشینی با قدرت ذهن خوانی ساخته است که می تواند به کارگران خط تولید کمک کند تا کارها را سریعتر انجام دهند.
این شرکت می گوید وقتی کارگران در خط تولید کار می کنند و شرایط خاصی پیش می آید و نمی توانند تصمیم درستی بگیرند، از هدست های مخصوص استفاده می کنند و از طریق همان هدست به سمت تصمیم درست هدایت می شوند. با این رویکرد، همه چیز سریعتر از حد انتظار پیش خواهد رفت و کارگران از بلاتکلیفی در خط تولید نجات خواهند یافت.

  رونمایی از جدیدترین اثر مرحوم کریمخانی با نام «مهلا»

یک استارتاپ در کالیفرنیا به نام Emotiv همچنین ادعا می کند که می تواند سلامت کارکنان خود را از طریق هدفون های EEG بی سیم ردیابی کند. هدفون های EEG در واقع نوعی دستگاه انسفالوگرافی هستند که می توانند سیگنال های مغز را بررسی کنند. این شرکت می گوید حتی می تواند کارمندان خود را از طریق این هدست ها آموزش دهد و چنین ابزارهایی نوعی رابط بین مغز و سیستم های کامپیوتری به حساب می آیند.
تعداد شرکت هایی که روی توسعه چنین ابزارهایی کار می کنند کم نیست. همچنین تعداد فزاینده ای از شرکت ها وجود دارند که مایل به استفاده از چنین ابزارهایی برای مدیریت منابع انسانی خود هستند.

منبع: آخرین خبر

دیدگاهتان را بنویسید