گزارش فصلی GPU Market; سهم 88 درصدی انویدیا در مقابل 8 درصدی AMD

گزارش جدیدی از JPR در مورد وضعیت بازار فروش پردازنده های گرافیکی انویدیا، AMD و اینتل منتشر شده است که نشان دهنده افزایش سهم تیم سبز در شرایطی است که کل بازار با کاهش شدید مواجه است.

آخرین گزارش Jon Peddie Research در مورد وضعیت بازار GPU در سه ماهه سوم سال جاری نشان می دهد که هر شرکت Nvidia، AMD و Intel چه سهمی از بازار پردازنده های گرافیکی جهانی دارند. در شرایطی که به نظر می‌رسد انویدیا با ادامه روند ماه‌های اخیر، سهم خود را از بازار پردازنده‌های گرافیکی گسسته افزایش داده است، اکنون AMD تک رقمی و اینتل حدود یک درصد از بازار را به خود اختصاص داده است پردازنده گرافیکی دارد.

در نتیجه، گفته می‌شود که محموله‌های GPU رایانه‌های شخصی به طور کلی 25.1 درصد کاهش یافته است، در حالی که گرافیک دسکتاپ 15.43- درصد و گرافیک نوت‌بوک -30 درصد نسبت به سال گذشته تغییر داشته است. به گفته جان پدی، این بزرگترین کاهش در فروش GPU از سال 2009 است.

گزارشی گرافیکی از وضعیت بازار GPU

اما وقتی صحبت از بازار گرافیک های گسسته به میان می آید، باید گفت که انویدیا یک مزیت تعیین کننده دارد. البته حجم محصولات عرضه شده در این بازار نیز از 24 میلیون دستگاه به 14 میلیون دستگاه نسبت به سال گذشته کاهش یافت و 41.6 درصد کاهش را نشان داد. این در حالی است که سه ماهه سوم سال قوی ترین دوره فروش پردازنده گرافیکی محسوب می شود. با این حال انویدیا توانست سهم بازار خود را به 88 درصد برساند که رکورد جدیدی برای تیم سبز محسوب می شود. از سوی دیگر سهم AMD از این بازار تک رقمی شد و به 8 درصد رسید. اینتل همچنین توانست سهم 4 درصدی خود را از بازار گرافیک های مجزا حفظ کند.

  نام برخی از توسعه دهندگان سابق The Callisto Protocol از عنوان پایانی حذف شد

فراز و نشیب های بازار GPU گسسته برای رایانه های شخصی

بازار پردازنده‌های گرافیکی در دو سال گذشته به لطف شور و شوق ارزهای دیجیتال، جهش قابل توجهی را تجربه کرده است، اما از زمان کاهش ارزهای دیجیتال، بازار پردازنده‌های گرافیکی نیز روند نزولی داشته است. باز هم شایان ذکر است که بازار گرافیک های گسسته دسکتاپ از 10 میلیون واحد سه ماهه گذشته به 13 میلیون واحد در مدت مشابه سال گذشته تنها به 7 میلیون واحد رسیده است. در همین حال، حجم محموله GPU دسکتاپ یکپارچه به 21 میلیون واحد رسید که نسبت به سه ماهه قبل 15 درصد و نسبت به سال گذشته 20 درصد افزایش داشته است. در حال حاضر مجموع عرضه iGPUهای PC در سال 2022 حدود 62 میلیون واحد است که این رقم برای dGPUها به 14 میلیون واحد می رسد.

از سوی دیگر، اخیراً اعلام شد که انویدیا بیش از 160000 پردازنده گرافیکی سری Ada را منتشر کرده است که 81.25 درصد آن متعلق به RTX 4090 و 18.75 درصد باقی مانده متعلق به مدل کمتر محبوب RTX 4080 است. همچنین وب سایت MyDrivers به ​​نقل از یکی از منابع رده بالا در زنجیره تامین کارت های گرافیک AMD گزارش دادند که تعداد زیادی از کارت های گرافیک سری Radeon RX 7900 برای عرضه در 13 دسامبر سال جاری (22 دسامبر) آماده شده است. در این گزارش آمده است که موج اول کارت گرافیک های جدید تیم Red Team که شامل مدل های Radeon RX 7900 XTX و RX 7900 XT می شود، بهتر از کارت های گرافیک سری RTX 40 شرکت رقیب خواهد بود.

  نحوه مخفی کردن وضعیت آنلاین WhatsApp

دیدگاهتان را بنویسید